Pobyt

Ostrovní drahokamy v Jónském moři stojí za návštěvu i na podzim

Nádherné, skryté písečné pláže najdete i na ostrově Lefkada / Shutterstock
Jónské ostrovy, které jsou rozptýleny od západního pobřeží středního Řecka a jižně od Peloponésu, jsou ostrovní skupinou zahrnující jak ty nejznámější, jako Zakynthos , Ithaku, Korfu, Kefalonii, Lefkadu, Paxos či Kythiru, tak ty méně známé, které však mají také co nabídnout. Zkuste je navštívit a uniknout sychravému podzimnímu počasí u nás.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

29. září 2019   |   10:40

Mezi ty menší patří například Antikythira, Antipaxi, Ereikousa, Mathraki, Othonoi, Meganisi nebo Strofades, dostupné většinou rozšířenou sítí trajektových linek. Návštěvníky sem přitahuje i na podzim příjemně teplé podnebí, bujná vegetace, krásné hory a úchvatné pláže, které nabízejí ideální prostředí pro vaši pozdní dovolenou.

Hory i nádherné pláže

Geologické proměny probíhající celá tisíciletí vytvořily úseky úžasného, někde strmého pobřeží, ale i krásných písečných pláží a vysokých hor. Tektonické změny mají také na svědomí hloubku vod v regionu, která zde dosahuje ohromujících 5267 m., což je nejhlubší místo ve Středozemním moři. Není divu, že některé z nejslavnějších pláží Řecka se nacházejí právě zde. Egremnoi a pláž Porto Katsiki na ostrově Lefkada, Navagio Beach na ostrově Zante a Myrtos Beach na ostrově Kefalonia, to jsou jen některé z oceněných destinací se smaragdovými vodami, které byste měli navštívit.

Aktivitám se meze nekladou

Pokud se tam vydáte, můžete obdivovat neprozkoumané drahokamy Jónských ostrovů; chráněné zátoky a úžasné mořské jeskyně, jako jsou například Modré jeskyně na ostrově Zante a jeskyně na ostrově Paxos. Pokud budete mít štěstí, můžete v mořském parku Zante spatřit dva místní chráněné druhy, mořskou želvu karetu a vzácné středomořské tuleně mniší. Vyzkoušet si můžete vodní sporty, jako je potápění, windsurfing a kitesurfing, pro které jsou výborné podmínky naapříklad na ostrově Lefkada, Navštivit můžete i úžasné jeskyně Melissani a Drogarati na ostrově Kefalonia a prohlédnout si vodopády Neraida na ostrově Kythira.

Nouze není ani o památky

V období osmanské nadvlády nad zbytkem Řecka, byly Jónské ostrovy stále evropské. Jejich ovlivnění západním způsobem života vedlo ke kulturnímu a uměleckému rozvoji, který je dnes patrný v jejich architektonickém dědictví, v jejich okouzlujících dialektech, zvycích a tradicích.

Na Jónské ostrovy nedosáhl vliv osmanské nadvlády

Na kosmopolitním ostrově Korfu patří mezi nejzajímavější prohlídka starého města Korfu (světové dědictví UNESCO), Staré Citadely a Nové pevnosti, procházka po náměstí Spianada či návštěva kostela Agios Spyridonas a slavného Pontikonisi. Dalšími místy, která musíte vidět za hranicemi města, jsou palác Achilleion a klášter Panagia Palaiokastritsa. Na malebném ostrově Paxos navštivte působivou benátskou pevnost Agios Nikolaos a v září si užijete hudební festival Paxos. Na ostrově Lefkada podnikněte výlet na benátský hrad Santa Maura, nebo do archeologického muzea.

Hrady, muzea i mořské želvy

Na Kefalonii, největším ostrově ve skupině Jónského souostroví, si užijete prohlídku hradu Saint George, pevnosti Assos nebo majáku Agioi Theodoroi. Na ostrově Zante navštivte kostel Agios Dionysios, zbytky benátské pevnosti v malebné oblasti Bochali, výstavní centrum pro ochranu místních mořských želv v mořském parku Zante a námořní muzeum Milaneio. Na ostrově Kythira, nejjižnějším ze souostroví, jsou nejzajímavějšími historickými památkami Benátský hrad (Fortezza) z 13., století či Archeologické muzeum a klášter Myrtidiotissa.

Užijte si dosytosti středomořské lahůdky

Místní produkty představují zejména panenský olivový olej, tymiánový med, vonné byliny a vzácné citrusové plody. To jsou některé ze základních ingrediencí pro lahodné tradiční slané a sladké pokrmy, které můžete na ostrovech vyzkoušet. Na ostrově Kythira musíte vyzkoušet známé a báječné suchary s olivovým olejem. Nezapomeňte si vychutnat úžasné sýry a uzeniny, jako je salám vyráběný na ostrově Lefkada či ladotyri, aromatický sýr zrající v olivovém oleji, vyráběný na ostrově Zante, či nouboulo, vepřové maso uzené kouřem, které je oblíbené na ostrově Korfu.

Vychutnejte si pastitsadu, což je kohoutí maso vařené s kořením a rajčaty, podávané na dlouhých tlustých a dutých těstovinách. Pochoutkou jsou i masové koláče na ostrově Kefalonia nebo stifado, zvláštním způsobem upravený králík, na ostrově Zante. K tomu si vychutnejte sklenku bílého vína roboly CHOP z ostrova Kefalonia, nebo červeného vertzama na ostrově Lefkada. Na ostrově Korfu je absolutní nutností likér Kumquat, stejně jako místní tsitsibira, osvěžující nealkoholický nápoj vyrobený z kořene zázvoru a z citronů.

Další zajímavé články
Reklama