Dovolená

Skutečné drahokamy Řecka: Navštivte ostrovy, které dosud neobjevily davy turistů

Kouzelný ostrov Andros je druhým největším v Kykladském souostroví / Shutterstock
Kréta, Rhodos, Zakynthos, Santorini, Kos či Lesbos, to jsou nejnavštěvovanější řecké ostrovy, které velmi dobře znají i čeští dovolenkáři. Podle své polohy jsou zařazovány do různých souostroví, jako Jónské ostrovy, Kyklady, Egejské ostrovy nebo Dodekany. Řecko má však přes 3000 ostrovů, z nichž obydlených je 167 a mnohé z nich lze považovat za skutečné drahokamy. Tyto kouzelné ostrovy vám v náročných letních měsících nabídnou klid, pohodu a nesmírně přívětivé obyvatele.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

08. ledna 2019   |   09:56

Řecké ostrovy jsou považovány za nejkrásnější destinace ve Středozemním moři. Je to zejména díky krásným plážím, čistému moři a stálému počasí. V neposlední řadě je to i poměrně snadná dostupnost. Na ty nejnavštěvovanější míří celá řada leteckých linek, zájezdy na ně pořádají tisíce cestovních kanceláří z celého světa. Právě proto jsou tyto ostrovy v posledních letech poměrně přeplněné a na plážích je často hlava na hlavě. S tím souvisí i cenová politika na těchto ostrovech, které jsou výrazně dražší než ty, které vám představíme.

Andros, souostroví Kyklady

Ostrov Andros je bohatou směsicí hor, pláží a zemědělských oblastí. Nejlepším způsobem dopravy na ostrov je letět do Atén a poté autobusem do přístavu Rafina, odkud odjíždějí 2x denně trajekty na Andros. Cesta trvá 2 hodiny. Andros je nejzelenějším a nejsevernějším ostrovem z Kykladského souostroví a po Naxosu druhým největším. Na ostrově žije na 9000 stálých obyvatel a hlavním městem je stejnojmenný Andros.

Město je úžasnou kombinací neoklasicistních budov, nádherných kostelů, kouzelných náměstíček, kde se procházíte po mramorových chodnících. Ve městě můžete navštívit Muzeum moderního umění, Archeologické muzeum či zajímavé Muzeum olivovníků. Vyhlášené jsou zejména zdejší zlatavé písečné pláže, považované za jedny z nejkrásnějších v Řecku.

Anafi, souostroví Kyklady

Pokud chcete opravdu vypnout a užívat si dovolenou v nebeském klidu, zkuste ji prožít na ostrově Anafi, který masy turistů také ještě neobjevily. Ostrov je kouzelný i mimo sezónu na jaře a na podzim. Nachází se pouhých 15 km od známého Santorini a žije na něm něco přes 200 stálých obyvatel. Nacházejí se zde kouzelné pláže Klissidi a Roukounas, považované za jedny z nejhezčích.

Místo Santorini zkuste blízký ostrov Anafi

Ostrov je významnou archeologickou lokalitou a najdete na něm množství řeckých i římských památek. Pěší turisté mohou vystoupat na místní nejvyšší horu Kalamos, nabízející úžasné panoramatické výhledy a zavítat do nedaleké jeskyně Dracontospilo či do pravoslavného kláštera Panagia Kalamiotissa. Přístav Aghios Nikolaos, jeho bílé stavby a větrné mlýny, sestupující kaskádovitě dolů k moři jsou klasickým obrazem řeckých ostrovů a připomínají i sousední Santorini. Právě ze Santorini sem několikrát denně přijíždí i trajekty.

Kythéra, Jónské souostroví

Ostrov Kythéra je považován za rodiště bohyně lásky Afrodity, a jeho drsnou krajinu si musíte na první pohled zamilovat. Nachází se u jihovýchodního cípu Peloponéského poloostrova. Jde o poměrně hornatý ostrov s řadou krásných údolí, směřujících k moři. Největším sídlem ostrova je městečko Chora, jemuž dominuje stejnojmenný hrad, vybudovaný ve 13. století. Ve městě se snoubí tradiční řecká architektura s benátskou, protože od 13. století byl ostrov téměř po 600 let součástí Benátské republiky.

Na ostrově najdete kouzelné písečné pláže, z nichž mnohé jsou skryty mezi skalními útesy. Pár kilometrů od pláže Limnionas můžete navštívit jeskyni Agia Sofia. Její stalaktity a stále se měnící barvy stojí za shlédnutí. Z blízkého Peloponésu sem míří řada trajektových linek, přistávajících v malém přístavu Diakofti. Na ostrově se nachází i malé letiště, kde přistávají letadla vnitrostátních linek.

Kalymnos, souostroví Dodekany

Ostrov vyhledávají zejména ti, kdo obdivují podmořský život. Je totiž nejvyhlášenější lokalitou potápěčů a jsou na něm i dvě potápěčské základny, kde si můžete ponory zkusit pod vedením zkušených instruktorů. Úžasným zážitkem je návštěva divokého fjordu Esperidon, na ostrově můžete navštívit více než 50 zajímavých jeskyní, z nichž některé vedou hluboko pod mořskou hladinu.

Ostrov si oblíbili také horolezci a je zde jedna z největších horolezeckých oblastí v Řecku. Nejoblíbenější je výstup na oblouk v jeskyni Grande Grotta. Ostrov je také známý pro bohatství mořských hub v jeho okolí a pro mnohé z obyvatel je potápění za nimi i hlavním zdrojem obživy. Ostrov leží 12 kilometrů od ostrova Kos a denně sem odtud jezdí trajekty. Hlavním městem je Pothia s mnoha starověkými památkami, Námořním a Archeologickým muzeem.

Zkuste jinou dovolenou

Nemusíte se obávat, že na jmenovaných ostrovech budete zcela odříznuti od civilizace. Na všech výborně funguje běžná turistická infrastruktura, nacházejí se zde hotely, penziony, množství restaurací s vynikajícími řeckými pokrmy, kde si přijdou na své hlavně milovníci darů moře. Všude jsou také běžně dostupné obchody s potravinami a běžným sortimentem. Pokud vás tedy nebaví, tlačit se na přecpaných plážích těch nejznámějších řeckých ostrovů, zkuste některý z těch, které jsme vám představili.

Další zajímavé články
Reklama