Styl & Kultura

Nezničte zážitky z krásné dovolené sobě ani svému okolí. Čeho byste se měli při cestách vyvarovat?

I v letadle je nutné dodržovat určitá pravidla, abyste nebyli nepříjemnými společníky / Shutterstock
Nikdo není dokonalý, a to se týká i cestovatelů. Ve skutečnosti můžete velmi snadno zničit zážitky z jinak krásné dovolené nejen svému okolí, ale i sobě. Naše rady se týkají hlavně cestování letadlem, které má určitá pravidla. Pokud cestujete často, určitě jste se setkali s mnoha nepříjemnými, a dokonce bezohlednými lidmi, pro které je každý soupeřem, ne-li nepřítelem.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

19. listopadu 2018   |   16:47

Dovolená, nebo jen malý výlet ve formě eurovíkendů, by měly probíhat v pohodě. Jen tak si opravdu odpočinete a nenarušíte ani pohodu ostatních. Platí to především u skupinových zájezdů, pořádaných cestovními kancelářemi. Zkuste se chovat jako člen jedné party lidí se společnými zájmy, i když pro vás budou někteří lidé nepříjemní. Takový pozdní příchod k odjezdu autobusu, kdy na vás musí čekat dalších 20 lidí, dokáže vytvořit pěkně dusnou atmosféru.

Při odbavení na letišti

Všimli jste si, že fronty u bezpečnostních kontrol se tvoří zejména kvůli lidem, kteří nejsou připraveni? Většina lidí, a dokonce i ti, kdo letí do ciziny už poněkolikáté, se začíná připravovat teprve těsně před prohlídkou. Přitom je tak snadné si včas vyprázdnit kapsy, sundat hodinky, vyprázdnit láhev vody, sundat opasek a uložit vše do příručního zavazadla.

Na osobní prohlídku se připravte v předstihu

Do přepravky pak uložíte už jen svůj mobil, tablet případně notebook a kontrolou procházíte jen s palubní vstupenkou v ruce. Odbavení se tak urychlí a nedočkáte se nespokojeného brblání za svými zády, když budete nekonečně dlouho lovit z kapes klíče, mince a další drobnosti. 

Dodržujte pořadí při nastupování

Nedávno jedna cestovatelská studie zjistila, že 6 % lidí se pokouší nastoupit do letadla dříve, než je jejich skupina vyzvána. V praxi je většinou umožněn přednostní nástup rodičům s malými dětmi a následují cestující ze zadní části letadla. Ti se ale někdy s problémy prodírají davem nedočkavců, blokujících vstupní přepážku, a bránících „své místečko“ jen aby byli na palubě co nejdříve. Zkuste se obrnit trpělivostí a vyčkejte na vyzvání letištního personálu.

Totéž platí i při vystupování

Nikde sice není psáno, jak by měli pasažéři opouštět letadlo po přistání, ale mělo by být snadno pochopitelným pravidlem, že se bude letadlo vyprazdňovat odpředu dozadu po jednotlivých řadách. Je to ten nejjednodušší a také nejrozumnější postup. Ten dokážou pořádně narušit jedinci, tlačící se ze zadních řad a pokoušející se protlačit kolem lidí v přední části, kteří se teprve třeba oblékají a berou si svá zavazadla. Pro těch pár minut, které ušetří, způsobí zbytečný zmatek a nervozitu. Celý proces vystupování se tím značně zpomalí. Jak opouštět třídu se učí už na základní škole, ale tihle lidé jako by do školy nechodili.

Ukládejte zavazadla chytře

Schránky pod stropem letadla, určené pro příruční zavazadla, jsou dostatečně hluboké, abyste své věci mohli ukládat podélně. Zasouvejte své kufry, batohy či tašky vždy tou kratší stranou dopředu. Ono se to opravdu vejde. Ušetříte tím místo pro zavazadla ostatních cestujících. Pokud nevezete něco neobvyklého, jako kytaru, nebo sportovní potřeby, vejde se tam opravdu vše.

Je pochopitelné, že nebudete tento prostor pro zavazadla zabírat svým slaměným širákem, nebo obří prošívanou bundou. Tyhle věci patří pod sedadlo před vámi stejně jako malá kabelka, nebo pánská taštička na nejnutnější věci, které budete potřebovat během letu. Vstávat během cesty pro každou drobnost, otevírat a zavírat zavazadlové přihrádky může vaše spolucestující dost otravovat.

Sedadlo sklápějte ohleduplně

Mělo by to být samozřejmostí, ale nevěřili byste, kolik lidí na to zapomíná. Sedačky jsou sice uzpůsobeny tak, aby co nejméně omezovaly při sklopení cestující za vámi, ale přece jen k jistému omezení jejich prostoru dochází. Sklápějte vždy sedačku pomalu a předem se ohlédněte dozadu, zda to není vašemu spolucestujícímu nepříjemné. Stačí pokývnutí hlavou či oční kontakt. Není nic horšího, než když spíte, nebo jste zabráni do četby či sledování filmu a probere vás prudký náraz od předního sedadla.

Chovejte se citlivě

Mělo by být samozřejmostí, že nebudete své spolucestující omezovat i jinak a zasahovat do jejich prostoru. Například zabírat si celou loketní opěrku, zout si boty a nohy si opírat o sedadlo před vámi nebo si je položit dokonce na loketní opěrku sedadla před vámi. Na palubu byste si neměli nosit žádná aromatická jídla, nebo poslouchat hudbu bez sluchátek.

Po přistání je nepříjemným zlozvykem i to, že mnozí cestující okamžitě vytáhnou a zapnou své mobilní telefony a halasně informují své příbuzné, že šťastně přistáli, nebo začnou okamžitě vyřizovat pracovní záležitosti. Jejich hovory pak musí poslouchat celé letadlo a mnohdy to zdržuje i výstup.

Vyčkejte v klidu na svá zavazadla

Klid a pohodu by nemělo narušit ani vyzvedávání zavazadel. Spousta lidí se natlačí k běžícímu pásu a očekává ten svůj kufr nebo tašku, aby byli co nejdříve venku. Své místo neuvolní přitom ani těm, jejichž zavazadlo už krouží hodnou dobu na pásu. Přitom je snadné se postavit ve větší vzdálenosti a pozorovat přímo skluz, z něhož zavazadla vycházejí. Teprve, když se to vaše objeví, měli byste přistoupit k pásu.

Další zajímavé články
Reklama