Styl & Kultura

Jak přežít dlouhé zaoceánské lety v pohodě a ve zdraví? Máme pár skvělých tipů

Dlouhé zaoceánské lety se vždy podepíšou na zdraví cestujících / Shutterstock
Nekonečné hodiny, strávené v letadle, vám mohou pořádně znepříjemnit následnou dovolenou a pokud si nebudete dávat pozor, můžete ji prožít i v nemocnici. Není to jen onen obávaný jet lag, neboli pásmová nemoc, která vás nemine, pokud překonáte při letu více než 3 – 4 časová pásma. Nejhůře se pak projevuje po 6 pásmu. Je to ale i únavné dlouhé sezení bez možnosti většího pohybu, které je pro organismus také škodlivé. Jak tedy na tyto problémy vyzrát?
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

04. listopadu 2018   |   10:28

I Češi se vydávají na stále delší cesty za sluncem a zážitky stále častěji, a tak se nezbytně setkávají se zdravotními problémy, které dlouhý let způsobuje. Jako první doporučuji věnovat pozornost letecké společnosti, s kterou poletíte. Podívejte se na její hodnocení od pasažérů, jak byli spokojeni se sedačkami, službami či prostorem pro nohy. Tyhle věci sice vypadají jako zbytečné, ale brzy zjistíte se se u mnoha společností liší. Někdy se vyplatí si i trochu připlatit, abyste se dostali v letadle k pohodlnějšímu sezení. Komfort je nesmírně důležitý.

Odpočívejte a nakupte nápoje

Před nastávající dlouhou cestou si řádně odpočiňte. Není to snadné. Je jen málo lidí, kteří v očekávání zámořské cesty dokážou pořádně usnout a odpočinout si. Pamatujte na to, že během letu budete muset často doplňovat tekutiny, vezměte si tedy zásobu pití, abyste nemuseli utrácet za drahé nápoje na palubě.

Během desetihodinové cesty byste měli vypít alespoň dva litry tekutin. Dnes už není problém si v letištních duty free shopech koupit balené nápoje, které je možné si přinést na palubu letadla. Vhodné jsou bylinkové čaje a čistá voda. Sladké limonády raději vynechte, stejně jako alkoholické nápoje. Výjimkou může být malá, dvoudecová lahvička vína, která vám pomůže usnout.

Zajistěte si komfort

V ekonomické třídě, kterou většinou všichni používáme, není snadné usnout. Sedadla se dají sklopit pouze částečně a já například málokdy při takovém posezu dokážu usnout. Vezměte si do příručního zavazadla nafukovací opěrku pod hlavu, případně nějaký z komfortnějších výrobků, které se zavěsí na sedadlo před vámi, a poskytnou oporu pro celou horní polovinu těla.

Klíčové je i komfortní oblečení, čímž nemyslím oblečení drahé. Jde o to, abyste neletěli v těsných džínech, upnutém triku a těsných botách. Co se týká obuvi, vezměte si na delší let pohodlné přezůvky. V oblečení preferujte více vrstev, odvádějících vlhkost, které můžete podle potřeby ubírat či přidávat.

Připravte si cestovní balíček

Připravte si do letadla takový vlastní cestovní balíček, který by měl obsahovat například zmíněný polštářek pod krk, ponožky, osvěžující sprej, zubní kartáček, masku na oči, pár ubrousků, léky, které užíváte, balzám na rty, sluchátka, powerbanku a deodorant. Na dlouhých letech nabízí řada společností možnost objednat si vlastní, například vegetariánské jídlo. Doporučuji to využít. Za prvé nebudete konzumovat prefabrikovanou stravu, která mnohdy není podle vaší chuti, za druhé se dobře najíte a za třetí dostanete jídlo před všemi ostatními v letadle, takže nemusíte čekat, pokud chcete spát.

Dobře vybírejte místo

Vyberte si místo, kde budete sedět. Dlouhé lety bývají většinou méně obsazeny, a tak vždy nějaká místa zbývají. Protože se sedí ve velkých letadlech většinou po třech, je prostřední sedadlo nejméně pohodlné. Při výběru sedadla se mi osvědčilo požádat vždy o to krajní, ať už u okna nebo do uličky a snažit se přitom, aby v dotyčné řadě sedadel bylo obsazeno jen jedno místo.

Prostřední sedadlo je nejméně pohodlné

Zřídkakdy se stane, že nastoupí cestující, který by si koupil střední sedadlo. Budete tak mít více prostoru pro sebe. U jedné společnosti mi dokonce ochotná slečna na přepážce ukázala na plánku, kde sedí v letadle malé děti a mohl jsem si vybrat vzdálenější sedadlo.

Pamatujte na pohyb

Jednou z hrozeb, číhajících na vás při dlouhém letu, je trombóza dolních končetin. Snažte se v letadle pohybovat, projít se uličkou, pokud letíte se známými, postát na chvíli u nich a popovídat si. Vhodné je použít na nohy kompresní návleky, ať už ve formě ponožek, podkolenek, nebo dlouhých punčoch. Tyhle pomůcky pomáhají udržovat dobrý krevní oběh a napomáhají tělu přizpůsobit se změnám tlaku, k nimž během letu nezbytně dochází.

Jak na jet lag?

Tak jako každý živočich, má i člověk své vnitřní biorytmy, s jejichž narušením se organismus jen těžko vyrovnává. Mezi taková narušení patří i překonání několika pásem při letu. Při letech směrem na západ se člověk na účinky jet lagu lépe adaptuje než při letech na východ. Samotná adaptace po příletu trvá většinou 1 – 2 dny.

Pokud chcete co jevíce eliminovat účinky jet lagu, snažte se před letem na západ jít spát alespoň o hodinu později než obvykle, při letech na východ alespoň o hodinu dříve. Před letem ani během letu nejezte tučná jídla. Po přistání se snažte co nejrychleji dorazit na hotel a tam si alespoň na hodinku zdřímnout. Tahle opatření sníží účinky jet lagu na minimum.

Další zajímavé články
Reklama