Pobyt

Poznejte nejkrásnější město USA: San Francisco vás uchvátí svou atmosférou i jedinečnou architekturu

Světoznámou dominantou San Franciska je most Golden Gate / Shutterstock
San Francisko je ohromující, kreativní, fantastické a divoké město. Zlatá horečka v 19. století sem přivedla desítky tisíc dobrodružných duší, které zde postavily město, které se v posledních letech stává synonymem prudkého rozvoje nových technologií. Může za to nedaleké Silicon Vallley, kde jsou soustředěni giganti světové elektroniky. San Francisko má své ikony, architekturu, památky, ale také svou jedinečnou atmosféru. A právě tu stojí za to poznat.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

14. listopadu 2018   |   13:03

Toto kosmopolitní město má vše, co může návštěvníkům, toužícím po poznání, zábavě dobrém jídle a pití nabídnout. Ať už je to most Zlatá brána, který je ve skutečnosti červený, přes nejdrsnější ostrovní věznici Alcatraz, až po pláže a bluesové bary, kde vás uchvátí originální muzika. Jsou to ale i zcela neuvěřitelní lidé kolem, od zcela neznámého člověka, která se u vás na ulici zastaví s dotazem, zda nepotřebujete pomoct, až po podivnou osobu, mluvící nahlas sama se sebou při procházce po nábřeží.

Město, které toleruje všechno

San Francisko vyrostlo v minulosti z touhy po zlatě a po lepším životě. Mezi těmito prvními obyvateli se zrodila rovnost a tolerance. Tolerováno, ale i oslavováno bylo vše, ať už to bylo normální, nebo se to běžným lidským normám vymykalo. Proto se zde také zrodilo v 60. letech hnutí hippies. Rozmanité a udivující je město dodnes. Vzhledem k omezenému prostoru může růst jen vzhůru, což udržuje i zdejší populaci pod jedním milionem.

Na formality si tu nikdo příliš nepotrpí

Po městě se můžete rozhlédnout z jedné z výškových budov nebo vyhlídkových restaurací, večer ochutnat nějakou tu specialitu v místních restauracích, nebo navštívit noční bar. Vůbec se nedivte, když zde potkáte v neformálních, rozedraných džínech a flekaté košili imigračního úředníka, který z vás udělal na letišti, v bezchybném obleku a bílé košili, po příletu naprostého pitomce a tady si k vám přisedne a nabídne drink. Inu i to je San Francisko.

To nejlepší ze zlatého města

Každý, kdo navštíví San Francisko má v plánu navštívit Golden Gate, Alcatraz a Rybářský přístav. To všechno samozřejmě vynechat nemůžete, ale je zde spousta dalších míst, která byste neměli minout. Vydejte se do zálivu PIER 39, kde můžete prozkoumat celou řadu vodních atrakcí, zblízka si prohlédnout na 20 000 místních mořských tvorů v Aquarium of the Bay. Můžete si také vychutnávat představení místních umělců na ulici Smartwater Stage, stejně jako hudebníky v PIER 39 Entrance Plaza.

Nezapomeňte na rybářský přístav

Pak sejdete dolů k dřevěným molům, kde na vás čekají desítky mořských tuleňů, kteří se zde často vyhřívají. Určitě nevynechejte rybářský přístav Fischerman´s Wharf, projděte se kolem obchůdků, barů až na rybí trh a ochutnejte čerstvě upraveného kraba, právě vytaženého z moře. Na tuhle pochoutku jen tak nezapomenete. Odtud vyjíždějí i turistické čluny na prohlídku pevnosti Alcatraz a cestou můžete obdivovat podivuhodné panorama San Franciska a Golden Gate z vodní hladiny.

Nejkrásnější vyhlídky

V San Francisku, které je kopcovitým městem, je řada míst se skvělými vyhlídkami. Nejznámější je „svatá trojice“ vyhlídek Coit Tower, Twin Peaks a Alama Square. Při své návštěvě města jsem si vybral Coit Tower a nelitoval jsem. Cestou na zelený pahorek Telegraph Hill vás bude provázet křik tisícovek divokých papoušků, kteří si tohle místo vybrali za svůj domov. Věž Coit Tower, vybudovaná ve stylu art deco byla postavena v roce 1933 na památku dobrovolných hasičů, kteří zemřeli při pěti velkých požárech, které zasáhly město v minulosti. Vrcholek věže má připomínat trysku hasičské hadice. Z věže se vám nabídne panoramatický pohled na celé město, jeho pahorky, Alcatraz, Treasure Island a Golden Gate most.

Co dělat v noci?

Pokud vás napadne to jediné, spát, tak na to rychle zapomeňte. Neužit si v San Francisku jeho noc, je neodpustitelné. Tohle město začíná pít už poměrně brzy, při odpoledním brunchu a končí pozdě v noci, zejména o víkendech. Noční život a kulturní zážitky jsou stejně rozmanité, jako obyvatelstvo města. Chcete poznat undergroundovou scénu?

V tramvaji si můžete užít trochu adrenalinu a vozit se na stupátku

Pak navštivte klub Public Works, spolupracující s mnoha nezávislými hudebními a uměleckými komunitami, kde se stále něco děje. Tenhle taneční, zábavní a hudební klub organizuje denně nějakou zajímavou akci. Vstupné se pohybuje od 18 do 20 dolarů a zavíračka je pravidelně v 1:45 v noci. Největší koncentraci barů s pestrým programem najdete na Polk Street. Milovníci jazzu si přijdou na své v Rasselas Jazz Clubu.

Čínskou čtvrť nemůžete vynechat

Tahle čtvrť stojí na místech, kde byly položeny základy budoucího San Franciska. Číňané v době zlaté horečky brzy pochopili, že zlato se nenachází jen v zemi, ale daleko více se jej získá obchodem. Zdejší čínská čtvrť je prý největší v USA a při její návštěvě se cítíte skutečně jako v opravdové Číně. Můžete se toulat kolem miniaturních krámků, ochutnávat speciality ze všech čínských regionů, a hlavně si vychutnávat zdejší orientální kolorit. I když byla v roce 1906 za velkého zemětřesení celá čtvrť srovnána se zemí, jako ostatně na 80 % celého města, brzy se vzpamatovala a dnes je jednou z největších atrakcí města.

Projeďte se městskou cable car

Protože pro pěší turisty není San Francisko příliš příznivé díky svému kopcovitému terénu, zkuste využít k poznání města místní atrakci, zvanou cable car. Je to něco mezi tramvají a lanovkou a v provozu je od roku 1873. Vozy zdolávají prudká stoupání díky lanům, nataženým mezi kolejemi a jde o poslední, takto existující systém dopravy na světě.

Pro nás starší, co něco pamatujeme, je připomínkou let minulých možnost, postavit se na stupátko tramvaje a nechat se v horkých dnech ovívat proudícím vzduchem. Městem původně projíždělo na 20 tramvajových linek, dnes už jsou to pouhé tři. Na každé konečné jsou točny, na kterých udělá tramvaj čelem vzad a k jejímu otočení můžete přiložit ruku i vy. Vše probíhá totiž ručně.

Jak se tam dostat

Přímé letecké spojení od nás do San Franciska zatím neexistuje, a tak musíte vždy počítat se přestupem. Na výběr máte například Frankfurt, Paříž, Berlín, či Barcelonu. Běžné letenky do San Franciska z Prahy stojí okolo 16 000 korun, ale značně ušetříte, pokud zvolíte jako odletové letiště například Frankfurt nad Mohanem, nebo Barcelonu.

Právě odtud jsou nyní k dispozici letenky za 9929 korun na řadu jarních termínu 2019. V San Francisku přiletíte na mezinárodní letiště, ležící asi 21 kilometrů jižně od města. Letiště SFO je propojeno s městem dopravním systémem BART, což je kříženec podzemní a nadzemní dráhy. Cesta do centra trvá asi 25 minut a zaplatíte za ni 10 dolarů, senioři 3,55 a mládež 4,75 dolarů.  

Další zajímavé články
Reklama