autor Jitka Jarošová
13. června 2021 | 14:42
Albánie je stále opomíjenou a turisty ignorovanou zemí. Dlouhá léta zde vládl ten nejpřísnější komunistický totalitní režim. Země se ovšem v posledních letech čím dál víc otevírá turistům a buduje pro ně potřebná zázemí. Láká nejen na nádhernou přírodu, ale i na cenovou dostupnost.
Někteří lidé se bojí do Albánie vycestovat, že je nebezpečná. Tak to ale není. Je v ní stejně bezpečno, jako v jiných evropských státech a Česká republika má s touto zemí dobré vztahy. Máme pro vás několik důvodů, pro které je tato země ideální destinace pro vaší dovolenou.
Národní park Theth
Albánie nabízí nádhernou přírodu. Národní park Theth se rozprostírá zhruba 70 km severovýchodně od Škodry, poblíž hranic s Černou Horou. V roce 1966 byl vyhlášen jedním z prvních albánských národních parků a chrání území o rozloze 26,3 km². Značnou část území parku zabírají lesy, ale daří se zde i orchidejím a ocúnům. U západní hranice parku v podhůří dvoutisícových štítů Albánských Alp leží obec Theth s rázovitými kamennými domky. Největší zajímavostí samotné obce je věž "kulla e ngujimit", do které se uchylovali muži ohrožení krevní mstou a která je dnes přístupná i pro návštěvníky.
Nádherné vnitrozemí
Pokladem albánského cestovního ruchu je překrásná příroda ve vnitrozemí. Hory, tyčící se nad mořem nebo nad rozsáhlými jezery, vytvářejí úchvatnou kombinaci. Horská příroda je stále ještě panenská a na mapy pro jistotu příliš nespoléhejte. Když opravdu do hor, tak s místním průvodcem.
Přes 70 % krajiny pokrývají právě hory. Jsou doslova všude a některé se táhnout až k pobřeží. Klenotem Albánie je jezero Komani, dalším je jezero Shkodra, jezero Ohrid a jezero Butrint. Každé stojí za vidění pro svou jedinečnou krásu. Mimo jezer zde můžete potkat i přírodní prameny nazývající se Siri i Kalter nebo v překladu „Modré oko“. V jejich průzračné vodě se můžete klidně vykoupat. A úžasnou koupel si užijete i ve vodopádech u města Berat. Za návštěvu pak stojí Skadarské jezero, které je uznávanou rezervací ptáků.
Bohatá historie
V Albánii se nachází přes 700 000 menších bunkrů, které byly postaveny za minulého režimu v obavě z útoků "imperialistů", a to na místech, která by vás nikdy jako cíl jakéhokoli útoku ani nenapadla. Potkat je tak můžete na vinicích, hřbitovech a podobných místech. Zajímavým je určitě Bunk’art v Tiraně, který byl postaven na přímý rozkaz diktátora Envera Hodžy. Ale jsou zde i jiné památky, mnohé zapsané na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Za zmínku rozhodně stojí Butrint, 2000 let stará římská ruina ležící u krásného jezera kousek od hranic s Řeckem. Davy turistů zde určitě nenajdete, a tak si místo můžete prohlédnout při klidné procházce.
Gjirokastra
Dalším skvělým místem je Gjirokastra. Toto muzejní město bylo postaveno v osmanské éře. Spolu s úchvatnou zříceninou hradu stojí na masivním kopci. Místo je také domovem jedinečné lidové hudby, která je rovněž na Seznamu UNESCO jako nehmotné dědictví. Co dokáží zpěváci svými hlasy vytvořit je opravdu pozoruhodné. Vydejte se sem v době, kdy se konají různá představení a vychutnejte si jedinečné představení bez použití nástrojů.
Tirana
Tirana je příjemně živé hlavní město. Za návštěvu určitě stojí Skanderbegovo náměstí s Národním historickým muzeem vyzdobeným obrovskou socialistickou freskou, pyramida navržená Hodžovou dcerou a zetěm, která měla sloužit jako Hodžovo muzeum, i rozlehlý městský park. Městská část „Blok“, která byla za komunismu vyhrazena rodinám stranické elity a pro běžné Albánce nepřístupná, je dnes centrem nočního života s velkým množstvím restaurací, barů a klubů.
Kilometry písčítých pláží
Albánie nabízí kilometry písčitých pláží s množstvím hotelů. Nejvíce jich najdete na severu v oblasti Durres. Hotelové pláže jsou vybavené slunečníky a lehátky, jsou hlídané a denně uklízené. Vstup do moře je velmi pozvolný, ideální prostředí pro děti. Nejkrásnější písečné pláže jsou ovšem na jihu u Jónského moře v okolí města Saranda, kde se cestovní ruch teprve rozvíjí a kde vás okouzlí hory tyčící se od mořské hladiny do výše až 2500 metrů. Jako mondénní středisko u Jónského moře lze označit výstavné přístavní město Vlora s již déle fungujícími i novými ubytovacími i stravovacími kapacitami. Pobřeží je členité, má vzájemně oddělené užší plážové úseky, někdy i jen skalní plata, ale zato krásné výhledy.
Albánie prostě určitě za návštěvu stojí. Je to stále Evropa, ale přece jenom trochu jiná, než ji znáte z turisty zaplavené Itálie, Francie nebo Chorvatska.