Dovolená

Zažijte úžasnou letní dovolenou: Navštivte jednu z nejmladších evropských zemí

Černá Hora je fascinující místo nejen pro dovolenou, ale i pro objevování a poznávání / Shutterstock
Patříte k lidem, kteří ještě nemají vybranou dovolenou? Možná se vám bude hodit náš tip. Pojďme si přiblížit nádhernou balkánskou zem, která leží na pobřeží Jaderského moře, a která je často zastíněna sousedním Chorvatskem. Řeč je o Černé Hoře jedné z nejmladších evropských zemí, která určitě stojí za návštěvu.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

22. června 2019   |   19:03

Ohromující přírodní krásy a rozmanitá historie dělají z Černé Hory fascinující místo nejen pro dovolenou, ale i pro objevování a poznávání. Na každém rohu můžete najít dechberoucí scenérie, pozůstatky zašlé slávy království. Člověk by ani nevěřil, že v takové malé zemi je tolik zajímavých míst. Od fjordových svahů Kotoru přes nejhlubší kaňon v Evropě až po úchvatné pohoří Durmitor s tajemným Černým jezerem.

Budva - město pláží

Dva tisíce pět set let staré město Budva je živé místo plné restaurací, barů, malých obchůdků a usměvavých lidí. Riviéra Budva nabízí nádherné písčité a oblázkové pláže. Mezi nejznámější patří pláž Bečiči, Mogren, Jaz (známá hudebním festivalem Sea Dance), Slovenska Plaža či pláž Drobnji Pijesak, která je oblíbená mezi místními. Město nabízí i něco pro milovníky historie. Projděte se starým městem a obdivujte malebné uličky, citadelu, kostely postavené ze šedého kamene. Nepřehlédněte náměstí u kostela Santa Maria del Punta, ze kterého je nádherný výhled na nedalekou pláž.

Jedna z nejmladších evropských zemí vás uchvátí krásnou přírodou i historií

Čarovný Kotor

Toto starobylé město leží na břehu Kotorského zálivu. Skutečně krásné místo obklopené chladnými horami vás překvapí svým labyrintem uliček vedoucích kolem muzeí, kamenných kostelů, tradičních restaurací, zdí kasáren, malých kavárniček. Dejte si kopeček jahodové zmrzliny nebo lahodnou kávu přímo na starém náměstí. Nebo vystupte na pevnost San Giovanni a kochejte se nádherným výhledem na záliv. Navštivte zvláštní muzeum koček s místností plnou pohlednic, obrazů a literatury o místní populaci koček. Nenechte si ujít srbský ortodoxní kostel Svatého Mikuláše nebo katedrálu Sveti Tripun.

Skadarské jezero

Jezero tvarem připomínající delfína je největším balkánským jezerem, jehož větší část leží v Černé Hoře a menší v Albánii. S rozlohou čtyři sta kilometrů čtverečních na černohorské straně je od roku 1993 národním chráněným parkem. Skadarský národní park je ve světě znám jako jeden z nejkrásnějších evropských ptačích stanovišť. Na jeho pobřeží se nachází několik malebných vesniček, klášterů, čistých luk a strmých hor.

Sveti Stefan

Ostrov, či vlastně poloostrov Sveti Stefan je jedním z nejkrásnějších míst celé Černé Hory. S pevninou je spojen úzkou pěšinkou tvořenou bílým pískem vyniká azurovým pobřežím a jemnými růžovými kamínky. V dnešní době se na něm nacházejí luxusní resorty, které dělají tuto oblíbenou destinaci ještě populárnější. 

Úchvatný kaňon na řece Tara

Tento vápencový kaňon je nejhlubší v Evropě a druhý nejhlubší na světě. Divoká tyrkysová voda vám svou barvou vyrazí dech. Kaňon se nachází v Národním parku Durmitor a je velmi oblíbený mezi milovníky raftingu. Mezi studenou zpěněnou vodou narážející na kluzké kameny se nacházejí i místa, kde si můžete zaplavat. Ale pozor, voda je opravdu svěží. Má kolem deseti stupňů.

Kláštor Ostrog

Klášter zasazen do útesu hory Ostrosky Greda je jedním z nejvýznamnějších náboženských míst na Balkáně a perlou černohorské spirituality. Každoročně klášter navštíví statisíce poutníků a cestovatelů všech vyznání. Stavba je tvořena jeskynní kaplí, komplexem klášterů zasvěcených svatému svatému Vasiliji Ostrožskému. Při návštěvě Černé Hory nezapomeňte ani na toto duchovní místo vytvořené souhrou přírody a člověka.

Dalšími okouzlujícími místy Černé Hory je Modrá jeskyně přístupná pouze lodí, starobylé hlavní město Cetinje s národním muzeem, město Stari Bar s nádechem osmanské kultury, kaňon Nevidio, Gospa od Škrpjela - uměle vytvořený ostrov s kostelem, malé městečko Perast s benátskou atmosférou a přístavní a pulzující město Porto Montenegro. Tak co říkáte? Už balíte kufry?

Další zajímavé články
Reklama