Dovolená

Navštivte tajemnou a divokou zemi nedaleko našich hranic a zažijte nefalšovanou exotiku

Perla Balkánu: Skadarské jezero leží na hranicích Albánie a Černé Hory / Shutterstock
Albánii stojí za to poznat na vlastní kůži. Je to země, která má úplně všechno. Nádhernou přírodu, kulturu, mnoho památek od antiky až po současnost a úžasně přátelské obyvatele. A to nejdůležitější je, že ji ještě neobjevily davy turistů, takže se tam budete cítit báječně.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

04. srpna 2019   |   10:08

Albánci jsou jedni z nejpřátelštějších lidí na planetě. Když třeba nemůžete najít nějakou ulici nebo potřebujete s něčím poradit, rádi vám pomohou. Pokud umíte italsky či německy, je to velké plus. Mnozí Albánci totiž dříve pracovali v těchto zemích, ale mladší generace používá angličtinu, takže žádné problémy v komunikaci nevzniknou.

Překrásná příroda

Albánie neboli  „Země orlů“, jak se překládá její originální název, turisty láká hlavně na skutečně nádhernou a díkybohu zatím jen velmi málo dotčenou přírodu. Ve zdejších národních parcích žijí medvědi, vlci, orli, v moři tuleni, delfíni i velryby. Zdejší krajinné scenérie nabízejí kaňony, lesy, údolí, hory i jezera. Albánie je převážně hornatou zemí. Hory se dělí do dvou systémů. Severní část patří k Dinárským Alpám, přesahujícím z Černé Hory. Jižní oblast náleží k pohoří Pindos, které pokračuje dále na území Řecka. 

Hlavní turistická lákadla

Do Albánie můžete vyrazit za provozováním outdoorových aktivit ve zdejších horách a národních parcích, jako je pěší turistika či rafting na divoké vodě. Nechybí tu ani historické památky a pláže, které stále ještě nejsou přeplněné turisty.

Země orlů láká turisty na skutečně nádhernou a zatím málo dotčenou přírodu

Jezero Komani

Vodní nádrž Komani, známější spíše jako jezero (albánsky Liqeni i Komanit), vznikla na počátku sedmdesátých let. Plavba po jezeře obklopeném strmými útesy je prý považovaná za jednu z nejhezčích na světě. K jezeru se dostanete minibusy ze Skadaru. V oblasti Valbonë můžete také vyrazit na několik krátkých treků nebo dojít přes Valbonské sedlo do Thethi. Několikahodinová plavba pravidelnou lodní linkou po jezeře Komani nabízí nádherné výhledy do okolních zátočin, do neobjevených vesniček a na přilehlé horské štíty. Na chvíli se tak ocitnete uprostřed skal a budete si moci prohlížet temně modrou barvu vody a zasněžené vrcholky hor.

Albánská města

Pokud chcete Albánii opravdu procestovat, nesmíte vynechat historické památky. Přibližně ve středu země se nachází Tirana, jež je hlavním městem Albánie. Největší rozvoj město zažilo až ve 20. století, a to díky italským architektům. Stará zástavba pochází většinou z komunistické éry. Ale i tak stojí Tirana za návštěvu. 

Berat

Historické město (UNESCO) patří k těm nejstarším v Albánii. Berat má nádhernou polohu na řece Osum a je obklopeno majestátními horami. Jeho dominantou je mohutná pevnost tyčící se nad městem. Pochází ze 14. století, kdy bylo postaveno i původní staré město s úzkými uličkami, ve kterých je možné toulat se i dnes.

Antický areál Butrint

Většina historických měst leží uprostřed nádherné přírody, takže potěší i zaryté odpůrce civilizace. Pokud i přesto toužíte po větším klidu, zkuste oblast Butrint, nacházející se na samém jihu Albánie. Jedná se o nejvýznamnější antický areál v Albánii (UNESCO). V roce 2000 tu byl založen Butrintský národní park. Území chrání nejen přírodní dědictví, ale také kulturní památky sahající od doby bronzové až do 19. století.

Saranda

Mezi turisticky nejpopulárnější destinace v Albánii patří okouzlující Saranda, kde podél vody najdete krásný plážový bulvár s bary a restauracemi. Zhruba 30 minut jízdy od Sarandy leží Ksamil, kde na vás čekají některé z nejlepších pláží Evropy – s tyrkysovou vodou a bílým pískem. Mezi Sarandou a Dračí leží Dhërmi a Himara, nádherná místa s pěknými plážemi. 

Drač 

Turisté také často jezdí do Drače, nejstaršího a druhého největšího města Albánie. Význačný přístav na východním pobřeží Jaderského moře leží asi 30 km západně od Tirany. Je moderní a zároveň má přitažlivou starobylou atmosféru. Překypuje pozůstatky římského a byzantského dědictví. Prohlédnout si lze např. ruiny největšího albánského amfiteátru, kde je také kaple s úchvatnými nástěnnými mozaikami světců. Mezi další působivé pamětihodnosti patří hrad Drač a královská vila na vrcholku kopce. Milovníci kultury a historie by si neměli nechat ujít návštěvu největšího archeologického muzea v Albánii. Kdo zatouží po odpočinku, může si dopřát zaslouženou relaxaci na více než 10 km dlouhé městské pláži.

Rada na závěr. Nebojte se tajemné Albánie. Je krásná, divoká a turisticky přátelská. Budete mít zážitek na celý život.

Další zajímavé články
Reklama