Pobyt

Masová turistika začíná být problém. Někde vás v nastávající sezóně čekají omezení

Chorvatský Dubrovník patří k místům, která jsou masovou turistikou nejvíce zasažena / Pixabay
Dá se vůbec masová turistika nějaký přijatelným způsobem regulovat? Vidíme to i u nás, například v Praze nebo v Českém Krumlově, kde se už potýkají s přívalem turistů, na který nejsou památkové rezervace, mezi které tato města patří, vůbec připraveny. Města i nejnavštěvovanější dovolenkové destinace hledají rozumnou strategii a některá z nich už přijímají nepopulární opatření.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

22. února 2020   |   11:44

Otázkou je, co dělat v těchto případech, kdy se přitažlivost a krása dotyčných míst mění na prokletí. Jsou místa, která celá desetiletí žila z turistického ruchu, jenž jim přinášel nemalé příjmy. Nyní se však ukazuje, že ani tyto příjmy mnohdy nestačí pokrýt škody, které turisté napáchají, anebo jde o škody, které sice nejsou viditelné, ale stálým obyvatelům způsobují problémy a vytlačují je z jejich domovů. Nejde o to, úplně zamezit turistům přístup, ale omezit jejich počty tak, aby nebyl narušen každodenní život místních obyvatel. Stále se rozšiřuje počet míst, která už tak postupují a podívejme se, co tedy v nejvytíženějších destinacích čeká turisty v tomto roce.

V Dubrovníku převládají fanoušci televizního seriálu Hra o trůny

V Benátkách si připlatíte

Benátky jsou městem, které je na evropském kontinentu přívalem turistů snad nejvíce postiženo. Nejsou to jen turisté přijíždějící sem vlaky, zájezdovými autobusy, nebo vlastními auty, ale především pasažéři obřích výletních lodí, které zde kotví. Ti mají na návštěvu města pouze jediný den, takže zde nepřenocují a nepřinášejí potřebný zisk. Jen si představte, že se z takové lodi vyhrnou najednou tři nebo čtyři tisíce lidí a zaplaví město. Celé město je vlastně muzeem pod širým nebem a jako takové bude už letos od 1. července 2020 vybírat od návštěvníků vstupní poplatky. Jednodenní poplatek má být nejméně tři eura a to v závislosti na ročním období. V té nejvyšší sezóně to může být až 10 eur za osobu. Ti, co zde přenocují platí už dnes pobytovou taxu, což už je běžné téměř na celém světě.

Dubrovník doplácí na televizi

Dubrovník byl v uplynulých letech jedním z měst, která proslavil televizní seriál Hra o trůny a pořádně na to doplácí. Nejen že sem a do okolí města přijíždějí lidé na dovolenou, ale hrnou se sem i zástupy turistů, kteří chtějí vidět slavné místo ze seriálu. V úzkých uličkách starého města, jehož rozloha je pouhých 300x400 metrů, často nebylo doslova k hnutí. Hlava na hlavě, přecpané uličky, restaurace a nával na městských hradbách.

I tady vše zhoršovaly desítky výletních lodí, které sem připlouvaly. Městská rada musela zasáhnout a omezila počet přistání těchto lodí na dvě denně. To samozřejmě nápor turistů omezí, ale jsou zde přijímána i další opatření. Připravuje se zákaz otevírání nových restaurací ve starém městě a už platí omezení počtu a velikosti venkovních zahrádek u restaurací v jeho ulicích. To vše by alespoň trochu mělo ulehčit život místním usedlíkům.

Divoké pobřeží španělské Galicie

Říká se, že zde, na pobřeží Atlantiku, na severu Španělska, najdete jedny z nejkrásnějších pláží v Evropě. Je to zejména proto, že příroda zde vytvořila skalní scenérie, plné jeskyní, malých zátok, skalních oken a oblouků, mezi kterými se skrývají malé písečné pláže. Určitě nejznámější je zde pláž, zvaná Playa de las Catedrales. Ta je však přístupná pouze za odlivu a v letních měsících zde čekaly na tuto chvíli denně tisíce lidí, aby se pak jako o závod rozběhly zaujmout své místo na pláži. I tady musela místní správa přijmout opatření a počet návštěvníků pláže regulovat. Od července do září, stejně jako o státních svátcích si už dnes musí návštěvníci pláže své místo rezervovat a jejich počet je omezen na 5000 denně. Dříve to bývalo až 20 000 návštěvníků každý den!

Omezení zavádí i rakouský Hallstatt

Tohle městečko, nebo spíše vesnice, považovaná za nejkrásnější v Rakousku a možná i na světě, má pouze jen necelých 800 stálých obyvatel a ročně sem přijíždí více než milion návštěvníků. Hallstatt se nachází nedaleko Salcburku v Solné komoře a nejvíce turistů sem přijíždí z Asie. Číňané si dokonce vystavěli doma přesnou kopii Hallstattu. Na prohlídku Hallstatu vám stačí pár minut.

Projít se nahoru a dolů hlavní ulicí, udělat si pár selfíček s pastelově zabarvenými domy, s jezerem či okolními horami a hurá do autobusu nebo do auta a jede se dál. Přístupovou silnici do Hallstattu neustále blokovaly kolony autobusů a tak i zde přikročili k opatření, které známe z Českého Krumlova, že za vjezd autobusů se musí platit nemalé poplatky, nyní 40 euro, jejich počet je omezen a na 2 a půl hodiny je omezen i jejich pobyt na místním parkovišti.

Sardinie si hlídá písek

Sněhobílý písek, tyrkysově modrá voda. To je La Pelosa na Sardinii, úsek na severozápadě ostrova, který je opravdu dokonalou pláží, nebo spíše, byl by dokonalou pláží, kdyby nebyla tak přeplněná. Od letošního roku bude muset každý za vstup na pláž zaplatit poplatek a počet návštěvníků pláže je omezen na 1500 denně. Limity budou nejprve zavedeny na zkušební bázi a měly by mimo jiné napomáhat udržení písku na plážích.

Ten odsud nenávratně mizí a to i na botách a ručnících turistů. Proto zde už platí nařízení, že každý návštěvník si musí svůj ručník podložit rákosovou nebo slaměnou rohoží. Položení ručníku jen tak na pláž bez rohože je už delší dobu zakázáno a platí se mastné pokuty. Ještě hůře dopadne každý, kdo by si chtěl zdejší jemný písek odvézt jako suvenýr. Ročně totiž celníci na zdejším letišti zachytili až 10 tun písku v zavazadlech turistů. Za pašování písku se na celé Sardinii platí pokuty od 500 do 3000 eur.

V Cinque Terre docházejí peníze

Tahle přenádherná část ligurského pobřeží Itálie, přitahuje v posledních letech stále více turistů. Je to zejména pět malebných městeček, přilepených se svými pestrobarevnými domy na pobřežních útesech. Městečka a vesnice spojují úzké stezky, na kterých se mnohdy během hlavní sezóny vyskytují skutečné zácpy. Na některých místech postupovali turisté doslova metr po metru a mnohde měli problémy se na skalnatých úsecích vyhnout. Docházelo zde k mnoha úrazům a zhoršoval se i stav stezek.

Na jejich údržbu chybí peníze a tak v letošní sezóně zůstanou některé uzavřeny. Navíc zde docházelo k mnoha úrazům a zraněné musely přepravovat vrtulníky. Protože řada turistů se vydávala na cestu s nevyhovující obuví, v žabkách, nebo gumových pantoflích, kontroluje nyní policie u vstupů na stezky jejich boty a za nevhodnou obuv můžete zaplatit pokutu 50 a dokonce i 2500 eur, pokud bude nutný zásah záchranářů. Navíc se i zde uvažuje o zpoplatnění stezek.

Mallorca omezuje alkoholovou turistiku

Mallorca byla pověstná zejména nikdy nekončícími večírky, na kterých tekly proudy alkoholu a které vyhledávali zejména němečtí turisté. Zdá se, že s tím je nyní konec. Místní obyvatelé už jsou unaveni stále opilými turisty, kteří ničí zdejší zařízení, dělají hluk a znečišťují ulice či pláže. Od 1. dubna je zde zakázáno pití na ulicích a omezuje se jen na restaurace. Na některých místech už jsou zakázány tzv. Happy Hour a nejrůznější propagační akce na levný alkohol.

Za porušení všech těchto nařízení jsou mastné pokuty až 3000 eur. Omezena je i nabídka All inclusive, provozovatelé hotelů mohou hostům nabídnout už pouze jen tři alkoholické nápoje k obědu a tři k večeři. Navíc, obchody, prodávající alkohol mohou od letošního roku otevírat až v 8:00 ráno a zavírat musí nejpozději ve 21:30 hodin. Omezuje se i ubytování turistů, místní obyvatelé už jim nesmí pronajímat své soukromé byty, čili takové Airbnb zde má utrum.

Další zajímavé články
Reklama