Pobyt

Romantický výlet ve dvou: Italské Benátky vás očarují i pod vodou

Na delší cesty využijte vaporetto čili vodní autobus. Taxičlun je hodně drahá záležitost, stejně tak projížďka gondolou / Pixabay
Rádi byste někam na romantický výlet se svojí drahou polovičkou a nevíte, kam vyrazit? Zkuste italské Benátky, město, kterému rozhodně sluší titul jednoho z nejromantičtějších míst na zemi.
Reklama
Reklama

autor  redakce

30. srpna 2018   |   12:31

Měli byste si ale správně vybrat termín. Některá období jsou totiž vysloveně nevhodná - především letní měsíce, kdy je tam přecpáno turisty a také nejrůznější svátky. 

Vyrazíte-li do Benátek na podzim, můžete riskovat, že budou už trošku pod vodou, ale o to bude zážitek zajímavější. Benátčané už jsou na tyhle situace připravení a hned se tu objeví vyvýšené chodníčky. Obecně doporučujeme cestovat do Benátek buď letecky na letiště Marco Polo, odkud můžete odplout rovnou vaporettem, čili vodním autobusem, dále.

Nebo pokud už zvolíte cestu autobusem, pak dojedete do přístavu Punta Sabioni a k Piazza San Marco, tedy náměstí svatého Marka, pokračujte opět lodí - je to daleko stylovější a romantičtější. Vidíte Benátky z dálky z moře, pozvolna se k nim blížíte. 

Co samotná doprava ve městě? 

Můžete jít buď po svých nebo na delší cesty použít vaporetto čili vodní autobus. Taxičlun je hodně drahá záležitost, stejně tak projížďka gondolou. Vyplatí se pořídit lístky na vaporetto s delší platností - třeba 24 nebo 48 či 72 hodin, podle délky vašeho pobytu. Můžete pak vodní bus použít kdykoli a podívat se i na benátské ostrovy Murano, Burano či Lido.

Muzea, galerie a paláce jsou synonymem Benátek

Senzační je linka vaporetta číslo 1, která vám bohatě poslouží coby okružní jízda. Pokud spěcháte, vyplatí se nastoupit do linky 2, která jede vlastně stejnou trasou, ale nestaví všude, takže stejnou vzdálenost zvládnete rychleji. Pozor také na stanice vaporetta. Jsou totiž střídavě na obou stranách kanálu a v Benátkách jsou mosty přes Canal Grande, tedy Velký kanál jenom tři: první u Piazzale Roma, druhý slavný Rialto a třetí most Akademie před Piazza San Marco. 

Tři hvězdičky jsou nejlepší 

Co se ubytování týče, nejvhodnější jsou tříhvězdičkové hotely, které v porovnání s těmi z vyšší kategorie nejsou příliš předražené. Mnohé mají pseudobarokní nábytek, jenom počítejte s tím, že jde o staré budovy, takže jistá patina a zatuchlost je jaksi v ceně.

Vzdušné to tu příliš není, okna bývají malá a do úzkých uliček. Ovšem má to samozřejmě svůj půvab. Na jídlo se doporučují spousty místních pizzerií a restaurací. Pokud nebudete chtít jíst hned u Piazza San Marco a zabloudíte trochu dál do úzkých uliček, potom můžete jídlo a pití pořídit i docela levně. 

První neděli v měsíci máte státní muzea zdarma 

Muzea, galerie, paláce, to je synonymum Benátek. A pozor. První neděli v měsíci je do státních památek vstup zdarma. Kam vyrazit? Do galerií Giorgio Francheti alla Casa d´Oro a Dell´ Accademia, muzeí Archeologico nazionale di Venezia, Di Palazzo Grimani, D´Arte Orientale.

Zdarma můžete jít i do celé řady benátských kostelů, pouze s výjimkou těch, v nichž se nalézá originál některého z italských mistrů jako třeba Tizian či Veronese. Máte možnost si koupit i vstupenku do celkem tří vybraných kostelů, či dokonce 12 těch nejdůležitějších - uvažujte ale i tom, jestli to vůbec stihnete.

Do baziliky s batohem nesmíte 

Bohužel do Dóžecího paláce se zadarmo nedostanete, ale tady byste měli vstupné obětovat. Odměnou vám budou nádherně zdobené sály a schodiště. Najdete tu i největší olejomalbu světa, a sice Tintorettův Ráj. V prohlídce je zahrnut i průchod Mostem vzdechů do sousedního vězení. Mimochodem slavným vězněm zde byl i Giacomo Casanova, ovšem ten seděl v cele hned pod olověnou střechou hlavního paláce.

Další povinnou památkou je Bazilika San Marco. Mějte ale na paměti, že vás sem s velkým zavazadlem nepustí. Pokud nějaké takové máte, nechejte ho v úschovně. Počítejte tak s tím, že na návštěvu stojí fronty turistů. Podobné je to i na zvonici – Campanillu. I tam se platí vstup a stojí fronty. Pohled na město ale odsud stojí za to. 

Rezervujte si alespoň tři dny

Samozřejmě nevynechejte most Rialto. V Benátkách najdete i nejstarší kavárnu v Evropě - Café Florian, kam prý chodil i Casanova. Vůbec nejhezčí zážitek ale je, když budete courat, kam vás nohy ponesou třeba zvečera, kdy je město nejhezčí. Nezapomeňte, že se v Benátkách na ostrově Lido dá i koupat – je zde pláž.

Můžete navštívit i ostrov Murano proslulý sklářstvím a Burano proslavený krajkářstvím. To vše stojí za to zažít. Zbývá dodat, že Benátky jsou vesměs bezpečné, samozřejmě musíte dávat pozor na kapsáře, ale ti jsou všude. Také je prima, když si na prohlídku města rezervujete alespoň tři dny, abyste všechno nebrali jenom letem světem. 

Další zajímavé články
Reklama