Dovolená

Navštivte malebné místo v Evropě, kde se ještě nyní krásně ohřejete a vykoupete v křišťálové vodě

Kalábrie je krásná i na podzim / Shutterstock
Na špičce italské boty leží Kalábrie místo, kde se dočkáte neuvěřitelného klidu. Tady se nikam nespěchá, o pláž se tu často s nikým nemusíte dělit a voda je průzračná, čistá, nezkalená a příjemně prohřátá. Je běžné, že ještě v listopadu má moře pořád přes dvacet stupňů.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

07. října 2019   |   16:49

Kalábrie je hornatý region, tvoří ho převážně hory a vrchoviny. Ne vždy ovšem vyprahlé, jak by se na jihu Itálie dalo čekat. Pohoří Sila v samém srdci Kalábrie je lesnaté území, kde převažují borovice a bukové lesy. Ty se na podzim nádherně zbarvují do červena a sníh v zimních měsících tu není nic neobvyklého.

Moře v Kalábrii je prý jedno z nejčistších v celé Evropě a pláže, které tu jsou, se v posledních letech dočkaly několika ocenění, včetně umístění mezi top 20 nejkrásnějšími plážemi planety.

Moře v Kalábrii je jedno z nejčistších v celé Evropě

Capo Vaticano, srdce Kalábrie

Capo Vaticano je srdcem Kalábrie a údajně nejkrásnějším místem, kterému někteří dokonce přisuzují magickou atmosféru. Necháme-li stranou kouzla a čáry, musí každý uznat, že magický je minimálně výhled ze zdejších útesů. Za pěkného počasí je vidět i sopka Stromboli.

Tropea, perla Tyrhénského moře

Jedním z nejhezčích míst na západním pobřeží Kalábrie je Tropea, která je nazývána perlou Tyrhénského moře. Charakteristickou siluetu kamenného městečka, vystavěného na skále, tvoří kostel Santa Maria dell’Isola. Historické centrum plné působivých křivolakých uliček se tyčí na skále přímo nad hlavní městskou pláží, která je dlouhá čtyři kilometry. Stejně tak ovšem můžete zvolit malé romantické zátoky, z nichž některé jsou však dosažitelné pouze po vodě.

Městečko leží asi osm kilometrů od Capo Vaticano. Dopřejte si prohlídku některého z kostelů, františkánského kláštera nebo návštěvu katedrály z 12. století. Ve městě je i několik památek, které odkazují na řecké a římské období. A co si pořídit jako suvenýr? Zdejší slavnou červenou cibuli, kterou místní na polích v okolí pěstují.

Slavná zmrzlinová koule

Na útesech v zálivu Santa Eufemia leží další městečko – Pizzo Calabro. Pizzo znamená ptačí zoban a poukazuje na to, jakým způsobem se tu útesy zakusují do moře. Podle místních připomínají svým tvarem právě zobák.

Tady si nesmíte odepřít návštěvu zdejších cukráren. Právě Pizzo je totiž podle místních kolébkou známého zmrzlinového desertu tartufo. Zmrzlinová koule plněná likérem, nebo ovocem a obalená v čokoládě, oříšcích případně kokosu tu kdysi vznikla tak trochu náhodou. Místní cukrář se chtěl zavděčit šlechtici ze Savojska, který přijel na inspekci a který miloval čokoládu a lanýže. Vytvořil tedy zmrzlinovou kouli, obalil ji v čokoládě a princi naservíroval zmrzlinový desert, který vzhledem připomínal lanýžový bonbon. Jeho kulinářský pokus měl takový úspěch, že se tartufo servíruje v Itálii dodnes.

Co ještě naštívit?

Skvosty západního pobřeží jsou i další malebná historická letoviska: Praia a Mare, Scalea či Scilla. Velmi vyhledávané je také Briatico. Kalábrijská městečka vás vždy potěší písečnými plážemi, průzračným mořem i možnostmi vyžití. A jsou krásná i na podzim. 

Další zajímavé články
Reklama