Dovolená

Skutečný klenot: Vydejte se na nejúchvatnější pobřeží Apeninského poloostrova

Čarokrásné je městečko Positano s barevnými domečky a úzkými uličkami / Shutterstock
Amalfské pobřeží dlouhé pouze 40 kilometrů je slavné už od dob starověkého řeckého básníka Homéra, který ho popsal jako domov bájných Sirén vábících zpěvem námořníky do svých osidel. Krása pobřeží bije do očí na první pohled.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

12. července 2019   |   10:42

Několik desítek kilometrů dlouhé pobřeží je vzdálené zhruba hodinu a půl jízdy z Neapole a hodinu ze Salerna. Nejlepší je ho poznat pěšky nebo z lodi, zážitkem ale je i cesta křivolakými silnicemi. Celé je pobřeží je lemováno nádhernými městečky a vesnicemi. Ať už je to Vietri sul Mare proslulé svou keramikou, Cetara známá svou gastronomií nebo městečko Maiori s hradem San Nicola Thorne Plano nad ním. To vše je orámováno unikátní přírodní scenérií jakou neuvidíte nikde jinde na světě. Některá městečka jako kdyby doslova vyrůstala přímo ze strmých skalních útesů.

Amalfi

Asi nejznámějšími turistickými místy z celé oblasti jsou městečka Amalfi a Positano. Amalfi má starověký původ, založili ho už v dobách slavné Římské říše. Ve středověku se stalo nezávislou námořní republikou a patřilo mezi nejmocnější města v západním Středomoří. Bylo v minulosti proslulé nejen námořníky či obchodníky, ale i jako centrum umění a vzdělanosti.

Čarokrásné scenérie a krása všude kolem vás, to je pobřeží Kampánie

Dodnes o tom svědčí množství zachovaných historických památek. Obě městečka byla v minulosti slavná i díky svému citronového likéru, který se ostatně zde i v nedalekém Positanu vyrábí dodnes.  V Amalfi jsou stále k vidění terasy, na kterých se citroníky pěstují. Vůně citrusových plodů vás provází doslova na každém kroku, zejména při procházkách úzkými prudce vzhůru stoupajícími uličkami lemovanými typickými bílými či pestrobarevnými domy.

Okolí města můžete obdivovat i z  mořské hladiny, k pronájmu je zde totiž mnoho motorových člunů sloužících i jako taxíky. Počet návštěvníků městečka je rok od roku vyšší a to i přes opravdu vysoké ceny. Pokud si nemůžete v Amalfi dovolit delší pobyt, tak za jeden, alespoň krátký výlet, tento klenot Kampánie rozhodne stojí.

Positano

O něco méně slavné, ale stejně čarokrásné je i městečko Positano ležící pouhých 40 kilometrů od  Neapole. V minulosti sice nebylo tak mocné jako Amalfi, ale od poloviny 20. století se stalo vyhledávanou turistickou destinací. Je proslulé citrónovým likérem známým jako Limoncello, ale i mnohými historickými památkami.

Positano už na první pohled zaujme domy, které jsou jako kdyby nastaveny na sebe, ale ve skutečnosti jsou umístěny na kaskádovitých terasách nad sebou a propojené úzkými uličkami. Positano nabízí i skvělé gastronomické zážitky, obchody, butiky, pláže a moře. Prostě vše co si na dokonalé dovolené můžete přát.

Nocelle

Z Positana se pořádným výšlapem dostanete až do vesničky Nocelle. Dojet sem můžete i místním minibusem, který tu funguje jako městská doprava. Větší být ani nemůže: strmými a úzkými ulicemi by neprojel. Kromě nádherného rozhledu začíná v Nocelle i jedna z nejkrásnějších pěších cest podél pobřeží: Sentiero degli Dei (Cesta bohů).  Není tak náročná, neboť vede víceméně po vrstevnici několik set metrů nad hladinou moře. Výhledy z této frekventované cesty jsou opravdu nezapomenutelné.

Skutečný klenot na seznamu UNESCO

Amalfi je mimořádně krásné pobřeží, které se dá projet rychle za půl dne, ale také tu můžete bez problémů strávit celý týden i déle. Pobřeží je od roku 1997 součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Není divu, vždyť nabízí vše na co si vzpomenete. Historii, moře, pláže, nakupování, turistiku, či zábavu. A to vše na jednom místě. Je to skutečný klenot Apeninského poloostrova. 

Další zajímavé články
Reklama