Pobyt

Krása všude kolem vás: Navštivte panenský ostrov Ischia

Ostrov Ischia vás okouzlí svoji krásou / Shutterstock
V dnešní době, kdy už jen o málokterém ostrově můžeme říci, že je panenský a klidný, protože cestovní ruch je natolik rozšířený, že cestujeme téměř všichni a všude, je skutečně obrovskou vzácností objevit místo, kde na vás z každého zákoutí dýchá absolutní klid a pohoda. A přesně takový ostrov vám dnes představíme.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

07. června 2019   |   10:39

Řeč je o ostrově s názvem Ischia, který se nachází v Neapolském zálivu. Pokud si tedy umíte představit dovolenou v Itálii, rozhodně by měly vaše kroky směřovat právě na tento ostrov. Proč? Jak jsme již v úvodu naznačili, ostrov leží na snad v tom nejkouzelnějším místě italské oblasti Kampánie. Jednoznačně jde o nejkrásnější pobřeží této země.

Ischia je ostrov vulkanického původu a už tento fakt samotný mu přidává na kouzlu. Vyrostl kolem hory Monte Epomeo, vytvořené podmořskou erupcí. Podle legendy sám Jupiter ve válce s kyklopy mrštil lávovou horu proti vůdci kyklopů obru Tyfonovi a přitiskl ho tak k mořskému dnu.

Ischia je nádherný ostrov, který prostě musíte milovat

Ostrov plný zdraví

Na ostrově pramení více než 150 léčivých pramenů, ceněných už v dobách starých Řeků, kteří ostrov kdysi osídlili. Dodnes jsou využívané jak přímo pro terapeutické účely v lázních, hotelích či pod širým nebem v termálních parcích, které jsou skutečnou chloubou ostrova, tak k výrobě kosmetiky či k vytápění domů. 

Termální lázně

Nejvyhlášenější termální park ostrova jsou Poseidonovy zahrady, plné léčivých pramenů, s téměř dvacítkou bazénů a krásou všude, kam jen dohlédnete. Kromě nich se na ostrově nachází i několik dalších termálních parků: Negombo, Castiglione, Tropical či Aphrodite. Návštěvu alespoň jednoho z nich byste si při pobytu na Ischii rozhodně neměli nechat ujít. Obvykle se jedná o kombinaci tzv. římské sauny, různých bazénů s termální vodou a bazénů s mořskou vodou nebo písečných pláží. Zahrady jsou otevřené od dubna do října.

Zelený ostrov

Zeleným je ostrov Ischia nazýván pro jeho mimořádně bohatou vegetaci. To však není ani zdaleka to jediné, co vás na Ischii uchvátí. Nachází se zde totiž pro ostrov specifický nazelenalý  kámen (tuf), do kterého byly hloubeny jak prostory na bydlení, dokonce ještě donedávna obydlené, tak i sklepy a terasy.

Ráj pro romantické duše

Na ostrově pookřejí především romantické duše, protože všude kolem vás budou kvést květiny a stromy. A kam se jen podíváte rostou i přenádherné oleandry a voňavé byliny. Jistě nám dáte za pravdu, že s něčím podobným se jen tak nesetkáte. 

Pro milovníky koupání

Milovníci koupání si pobyt na Ischii zaručeně užijí. Nejdelší a nejživější pláží ostrova je Maronti v obci Barano d’Ischia, dlouhá téměř 3 km. 

Nejoblíbenější pláží ve Foriu je Citara. V těsné blízkosti Poseidonových zahrad. 

Dalšími oblíbenými plážemi ve Foriu jsou San Francesco, Chiaia či mezi mladými preferovaná Cava dell’isola. Malebná je Cartaromana v Ischii, nabízející pohádkový výhled na Aragonský hrad. Pláž v oblasti Sant’Angelosi si oblíbili milovníci luxusu a podmanivých zákoutí.

Unikátem je zátoka Sorgeto, kde téměř u pobřeží do moře vyvěrají termální prameny o teplotě až 90 °C. Moře tu díky nim dosahuje teploty až 35 °C, a tak si tu ostrované mohou koupání užívat celoročně. 

Nezapomenutelné výlety

A když už se rozhodnete navštívit ostrov Ischia a pobýt zde několik dní, byla by škoda nevyužít blízkost dalších jedinečných a nádherných míst, které stojí za vidění. Určitě si proto naplánujte výlet do unikátní kaktusové botanické zahrady, návštěvu Pompejí či sopky Vesuv nebo Aragonského hradu.

Hlavním a nejlidnatějším městem ostrova je Ischia, původní rybářská vesnice, která si do jisté míry zachovává svůj charakter. Dominantou města je výše zmíněný Aragonský hrad.

Lacco Ameno je nejvznešenější obcí na ostrově, kde se soustřeďují ty nejluxusnější hotely. Symbolem městečka je Il Fungo: lávový útvar v moři, po staletí opracovávaný větrem a vodou do tvaru hřibu.

Cestování po ostrově

Ostrov není velký a všechna hlavní centra ostrova spojuje jediná silnice. Dvě hlavní linky se pohybují po této silnici buď ve směru, nebo proti směru hodinových ručiček. Doprava je pravidelná, velmi častá a většina zastávek i autobusů je vybavena informačním systémem, který informuje cestující o poloze autobusu, zastávkách a čase, kdy přijede další spoj.

S pevninou je ostrov spojen trajektovou dopravou. Trajekty nejčastěji odjíždějí z přístavu v Ischia Porto a končí v neapolském přístavu nebo přístavu Pozzuoli. Z ostrova je také přímé spojení na nedaleký ostrov Capri.

Ischii se jednoduše nedá nemilovat

I kdybychom se jakkoli snažili najít nějakou chybičku krásy a něco ostrovu jako takovému vytknout, bylo by to opravdu těžké. Tento termální ostrov je zkrátka ráj na zemi. A nebudeme vám lhát - Ischii se jednoduše nedá nemilovat.

Další zajímavé články
Reklama