autor Jitka Jarošová
19. září 2021 | 15:21
Karlův most, Staroměstský orloj, Letenské sady či nábřeží Vltavy. To jsou jen některá z míst, díky kterým byla Praha zvolena vůbec nejkrásnějším městem planety. V žebříčku magazínu Time Out předstihla Paříž, Řím, New York nebo Chicago. Žebříček je výsledkem ankety, které se účastnilo 27 tisíc respondentů z celé planety.
Malebných zákoutí v Praze, i mimo historické centrum je opravdu mnoho: Vyšehrad, Stromovka nebo třeba zámecký park v Dolních Počernicích. I z toho důvodu, vedle krásy, bodovala Praha také v kategorii pro odpočinek či relaxaci, v níž se umístila na druhém místě. Opomenout bychom neměli také každoroční vánoční trhy na Staroměstském náměstí, které se rovněž pravidelně řadí mezi ty nejkrásnější na světě.
Time Out se samotných obyvatel ptal na kvality jejich domovských měst, přičemž na Praze vyzdvihlo 83 procent rezidentů právě její malebný vzhled tvořený historickými uličkami, v nichž se setkává gotika s renesancí, barokem i secesí. „Ať už se touláte přes Karlův most nebo koukáte na Staroměstský orloj, den v Praze je vždy spojen s úchvatnou architekturou," píše Time Out. „Nejsou to ale jen budovy, za úžasnými výhledy zamiřte do Letenských sadů a za něčím poklidnějším na nábřeží Vltavy," uvádí magazín další z pražských předností.
Druhé nejlepší město k odpočinku
Vedle toho, že se Praha stala nejkrásnějším městem v hlavní kategorii žebříčku, přiřkla si také druhé místo za relaxaci. Podle magazínu zkrátka k české metropoli patří koupit si kávu, usadit se v některém z malebných zákoutí a vychutnávat si okolní atmosféru.
Sedmé nejlepší město pro život
Pakliže se sečtou všechna kritéria, které respondenti ankety museli brát na zřetel – kromě krásy, relaxace je to například také bezpečnost nebo udržitelnost - umístila se Praha ve stejné anketě na lichotivém 7. místě žebříčku nejlepších měst na světě. Ten opanovalo San Francisco, následované Amsterodamem a Manchesterem.
Něco málo o Praze
Hlavní město České republiky se pyšní památkovou rezervací, která patří svou rozlohou a významem k největším světovým památkám. Rozkládá se na ploše 860 ha a zahrnuje přibližně 1 300 unikátních památek.
Historicky nejvýznamnější části Prahy se nacházejí na území středověkého jádra města, které je od roku 1992 zapsáno na seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO. Zde naleznete téměř všechny významné pražské turistické cíle – Pražský hrad a Hradčany, Malou Stranu včetně Karlova mostu, Staré Město s Josefovem (unikátní dochovaná část Židovského Města), Nové Město, Vyšehrad.
O Praze se s oblibou mluví jako o „stověžaté“. Toto označení použil poprvé patrně spisovatel Josef Hormayer počátkem 19. století. Ale kolik je jich doopravdy? Matematik Bernardo Bolzano (1781-1848), který pražské věže spočítal jako první, došel k číslu 103.
Nadšenci, kteří se nedávno pokusili věže metropole fakticky spočítat, létali nad Prahou v letadle a na ploše přibližně 28 kilometrů čtverečních napočítali na 120 nejvýznamnějších věží. Ty vyfotografovali, přesně zdokumentovali, změřili a popsali. Celkový počet všech pražských věží pak odhadli asi na tisíc, nepočítaje v to věžičky měšťanských domů.
Zdroj: timeout.com.