Ven z města

Objevte zapomenuté kouty Česka. Báječná místa, která si zaslouží vaši pozornost

Navštivte rozhlednu Pajndl na Tisovském vrchu v Krušných horách / Depositphotos
Také jste si vždy přáli o trochu víc cestovat po Česku a poznávat jedinečná místa, která se zde skrývají? Díky současné pandemické situaci, bude letos ta pravá chvíle. Pojďte se seznámit se zapadlými kouty naší země.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

14. března 2021   |   17:36

Naše země ukrývá řadu přírodních krás. Narazíte u nás na vodopády, pralesy, rašeliniště, písečné přesypy i step. Podívejte se s námi na neprávem opomíjená místa, která rozhodně stojí za návštěvu.

Krušné hory

Krušné hory, místo, kde lidé neměli v minulosti na růžích ustláno. Málokterá oblast Česka je ale tak romantická a tajemná jako Krušné hory. Vonící lesy lákají k procházkám a výletům pěšky i na kole.

Naše země ukrývá řadu přírodních krás. Stačí je objevit.

Intenzivní sopečná činnost v minulosti přinesla Krušným horám bohatý výskyt kovových rud a léčivých pramenů, které daly vzniknout lázeňským střediskům v Jáchymově, Klášterci nad Ohří či Teplicích. Odedávna se zde těžily rudy obsahující měď, cín, stříbro, olovo, a železo. Později se k nim přidaly ještě kobalt, nikl, wolfram, a ve 20. letech minulého století také uran. Pozůstatky těžby naleznete v horách dodnes.

Nejkrásnější je však v Krušných horách příroda. Při jejich návštěvě by žádný milovník pěší turistiky neměl vynechat Božídarské rašeliniště, přírodní park Přebuz, Novodomské rašeliniště či daleké výhledy z mnoha rozhleden. Těmi nejkrásnějšími pohledy na Krušné hory vás potěší rozhledna Komáří Vížka, rozhledna na Blatenském vrchu, Plešivec, Pajndl na Tisovském vrchu či Bleiberg u Bublavy. A krásný rozhled je také z rozhledny na Klínovci.

Zapomenutý kout naší vlasti

Lužické hory byly vždy poněkud pozapomenutým koutem naší země. V minulosti odlehlý a divoký kraj u hranic, známý tradicí místních sklářů. Klid lesů a skalních údolí, pohoda prosluněných strání a tichý šum potoků. To jsou Lužické hory, které vám nabízí dokonalé podmínky pro pomalé toulání, procházky či výlety.

V Lužických horách najdete desítky báječných turistických stezek za těmi nejzajímavějšími výletními cíli. Jsou zde výborné terény pro pěší i pro cyklisty. V malých vesničkách a osadách najdete stavby lidové architektury. No řekněte sami, názvy vesnic Mařenice, Krompach nebo Kytlice zní pohádkově. Určitě nezapomeňte navštívit místní hrady a hrádky. Mezi nekrásnější a nejmagičtější patří středověký Tolštejn či Chřibský hrádek. Zajděte se podívat na lesní divadlo ve Sloupu, kde se nachází přírodní amfiteátr, ve kterém se hraje divadlo již od roku 1921. 

K návštěvě lákají také mnohá městečka se sklářskou tradicí jako je Nový Bor, Kamenický Šenov, Cvikov nebo turistické středisko Jiřetín pod Jedlovou a Chřibská. Navíc v Jiřetíně, Novém Boru a Chřibské najdete muzea, která Vás seznámí s historií kraje. V létě jsou Lužické hory ideální pro kratší i delší pěší túry a v zimě můžete vytáhnout běžky a projet se romantickou zasněženou krajinou.

Čarovné Rychlebské hory

V Javornickém výběžku se rozkládají čarovné Rychlebské hory. Pro mnohé zatím neobjevené a neznámé, o to však lákavější. Rychlebské hory patří mezi milovníky turistiky k jakémusi poslednímu trochu zapomenutému místu u nás. Sem ještě nedorazily davy lidí, ani nepronikl turistický byznys v podobě stezek v oblacích nebo půjčoven koloběžek. V celých horách stojí jediná turistická chata – Paprsek, postavená v roce 1932. 

Rychlebské hory odděluje na západě od Králického Sněžníku Kladské sedlo, na východě Ramzovské sedlo, na severu pak Rychlebské hory končí u hraničního přechodu Bílá Voda/Zloty Stok. Pro horské cyklisty znamenají Rychlebské hory téměř nevyčerpatelnou paletu možností pro výlety. Lesnatým pohořím totiž vede velké množství asfaltových i šotolinových lesních cest a značených cyklotras.

Další zajímavé články
Reklama