autor Jitka Jarošová
21. února 2021 | 17:35
Podívejte se na tipy na neznámá místa v ČR, o kterých se často nemluví, ale přesto stojí za to.
Jeskyně Na Pomezí
Jeskyně Na Pomezí se nacházejí ve stejnojmenném sedle v Rychlebských horách, 2 km severně od Lipové-Lázně. Jsou největším jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tedy krystalického vápence.
Vyznačují se úzkými, místy vysokými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy. Pro tyto jeskyně jsou typické útvary vytvářející kaskády a mohutné členité krápníky. Celková délka jeskynního systému je asi 1400 metrů, délka turistické trasy činí 390 m, s dobou prohlídky 45 minut. Průměrná teplota v jeskyních je 7,7°C, vlhkost ovzduší 99 procent. Od roku 1958 jsou jeskyně a jejich okolí zařazeny mezi chráněná území.
Rabyňská vyhlídka
Na meandry a ostrůvky řek je nádherný pohled, který se nikdy neokouká. Jedním z nejkrásnějších pohledů se můžete pokochat nedaleko obce Nová Rabyně. Rabyňská vyhlídka se nachází nedaleko vrcholu Homolka a leží vysoko nad hladinou řeky Vltavy. Je dobře známá cyklistům i motoristům a je snadno dostupná. Užijete si zde nádherný pohled na řeku a na poloostrov Ždáň s přístavištěm jachet a motorových lodí.
Své o tom vědí i filmoví tvůrci a nenechají si ujít možnost zařadit záběr z tohoto místa do svých filmů aspoň jen tak mimochodem. Pohled z Rabyňské vyhlídky na Slapskou údolní nádrž jste mohli postřehnout v Teorii tygra, kde se muži v čele s Jiřím Bartoškou těšili z nově nabyté svobody.
Hrabalův kraj
Nechte se pozvat k návštěvě oblíbeného Hrabalova kraje. Uvidíte, že tu mnoho míst poznáte. Projděte si Hrabalovu stezka v Kersku, která začíná v Sadské u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Kousek od Hájenky leží Lesní ateliér u Kubů, kde se v květnu pravidelně koná slavnost Hrabalovo Kersko.
Dále po silnici natrefíte na červenou turistickou značku u minerálního Josefského pramene. Pro vodu sem pravidelně přijíždějí chataři ze širokého okolí. Od pramene vlevo přijdete k silnici, odkud spatříte Hrabalovu chatu s číslem popisným 0315, kde vznikla mnohá známá díla. Po žluté značce můžete dojít k pískovcovému Menhiru, který sloužil v minulosti jako hraniční kámen.
Konec Hrabalovy stezky končí přesně před vraty nymburského pivovaru. Pokud byste však v Nymburce hledali místa z filmových Postřižin, budete pátrat marně. Roli nymburského pivovaru si totiž ve filmu Jiřího Menzela zahrál pivovar v Dalešicích u Třebíče, tehdy zrušený a čekající na neodvratný konec. Ten se nakonec nekonal. Pivo se zde vaří dodnes a kromě dobře vychlazeného pití si tu můžete vychutnat muzeum rakousko-uherského pivovarnictví i vzpomínky na kultovní film.