autor Jitka Jarošová
19. listopadu 2020 | 16:38
Slunce už sice tolik nehřeje, ale sporé podzimní sluneční paprsky vytváří tajemnou atmosféru, příroda je nádherně zbarvená a mnoho míst je v tomto období nejfotogeničtějších. Kam vyrazit?
Šumava nikdy nezklame
Šumava je pověstná svou přírodou a nabízí jedinečné podmínky k prožití výletů plných zážitků prakticky kdykoliv. Můžete se kochat přírodou nebo si třeba vyzkoušet meze svých možností. Ať už se rozhodnete proniknout do fascinujícího světa Šumavy po svých nebo se tam pohodlně vyvézt lanovkou, čekají vás nezapomenutelné zážitky z objevování sytě zelených lesů a jezer s průzračně čistou vodou.
To, že je Šumava turistickým rájem je pravdou a každý kdo má v oblibě procházky, túry a toulky by to měl zkusit. Snadnější i náročnější trasy a výlety nabízí Šumava a pošumaví kam se jen podíváte.
Pohybovat se samozřejmě nemusíte jen na českém území, do Německa je to totiž doslova coby kamenem dohodil, a tak ho můžete zařadit do svého programu jako pomyslnou třešničku na dortu. Velmi oblíbená je například bavorská Stezka v korunách stromů, kterou najdete v Bavorském lese.
Moravské Toskánsko
Tato oblast je naprosto neuvěřitelná. Projíždíte si okolím moravského Kyjova a najednou jste v Toskánsku. Právě proto se této krajině říká Moravské Toskánsko. Charakteristická jsou zvlněná pole, která protínají různé linie, remízky a ostrůvky a zdobí je osamělé kapličky či boží muka. Zdejší krajinu si oblíbili fotografové a všichni milovníci pěkných pohledů na přírodní krásy. Patříte-li také k obdivovatelům naší země, neváhejte si sem udělat výlet. Nejenže si tu můžete udělat krásnou procházku a pořídit naprosto nádherné fotky, ale pokud to situace dovolí, můžete ochutnat i skvělá místní vína.
Opomíjené Bílé Karpaty
Bělokarpatské kopce nepatří mezi hory, kde byste se museli prodírat davy turistů. Na nejvyhlášenějších místech pravděpodobně nějaké výletníky potkáte, ale jakmile se vydáte mimo hlavní trasy, budete se lesem toulat nejspíš sami.
Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov, tedy dnešního Zlína. Díky rozsáhlým loukám patří k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.
Jestli Karpaty prozkoumáte od severu nebo jihu, to necháme na vás, ale rozhodně vám doporučíme vydat se na celodenní výlet na dva význačné karpatské vrcholy – Velký Lopeník a Velkou Javořinu. Zatímco Velký Lopeník s hezkou dřevěnou rozhlednou najdete na české straně hranice, Velká Javořina stojí doslova na pomezí Česka a Slovenska, a i když je vysoká pouhých 970 metrů, můžete z ní při příznivých podmínkách dohlédnout až k Tatrám, Alpám nebo Jeseníkům.
Když už se budete toulat místní krajinou, navštivte Valašské Klobouky. Je tu náměstí jako malované, muzeum, kouzelné roubenky i něco, co byste možná nečekali. Krásné secesní domy, které na konci 19. století postavil kloboucký rodák Hubert Gessner. Další památky, které by neměly uniknout vaší pozornosti, je kuželovský větrný mlýn, novogotický zámek Nový Světlov v Bojkovicích, památky lidové architektury na Horňácku a Uherskobrodsku, stavby Dušana Jurkoviče v Luhačovicích nebo zřícenina románského hradu Brumova.