Ven z města

Krásná, ale opomíjená města Česka. Kam se vyplatí vyrazit za úžasnou atmosférou

Židovská čtvrť byla společně s židovským hřbitovem zapsána na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO / Depositphotos
Česká republika je vyhlášená krásnými historickými městy. Nejčastěji kroky návštěvníků míří do Prahy, Českého Krumlova či Karlových Varů. Ale je mnoho dalších krásných měst, kam se vyplatí dojet za zážitky.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

07. února 2021   |   15:08

Připravili jsme pro vás seznam měst, která sice nestojí na nejvyšších místech žebříčku návštěvnosti, ale přitom nabízí kouzelnou atmosféru a nádherné památky. Nechte se inspirovat.

Litoměřice

Litoměřice patří mezi nejkrásnější města v České republice. Tvrdí to alespoň prestižní britský cestovatelský web Culturetrip.com. Ten královské město se 24 tisíci obyvateli, ležící na soutoku Labe a Ohře, zařadil mezi desítku nejkrásnějších měst, které stojí za to v Čechách navštívit.

Česká města nabízí kouzelnou atmosféru a nádherné památky

Litoměřice jsou klidné místo s renesanční a barokní architekturou, kterému dodává kouzlo i okolní hornatá oblast. Vzrušující je i síť podzemních tunelů, z nichž část je otevřena veřejnosti. 

Kutná Hora

Kutná Hora je významnou městskou památkovou rezervací, kterou najdete na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pokud rádi navštěvujete památky a obdivujete architekturu, navštivte chrám svaté Barbory a kostel Všech svatých se sedleckou kostnicí. Jestli vás lákají muzea, zastavte se v Českém muzeu stříbra či v Muzeu tabáku.

Historie Kutné Hory se datuje do roku 1142, kdy byl založen Cisterciánský klášter. Zajímavostí je, že město kdysi soutěžilo s Prahou o kulturní, politické a ekonomické prvenství díky svému bohatství z cenných stříbrných dolů. Od 13. do 16. století Kutná Hora vzkvétala a díky tomu je její centrum a bohatá architektura fascinující i dnes.

Litomyšl

Město Litomyšl leží na česko-moravském pomezí a je rodištěm mnoha významných osobností, jako byli Bedřich Smetana, Alois Jirásek, Božena Němcová či Josef Váchal. Město pro své návštěvníky nabízí spojení historické architektury s moderními uměleckými směry.

Za návštěvu rozhodně stojí renesanční zámek zapsaný na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, barokní kostely, krásné náměstí i řada akcí a festivalů. Nejznámější z nich jsou Smetanova Litomyšl či Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové.

Telč

Město Telč je oproti předchozím dvěma městům mnohem menší. To mu ale neubírá na kráse. Jeho jádro je cennou městskou památkovou rezervací zapsanou na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. A tak až pojedete kolem, prohlédněte si nejen Vnitřní a Staré město, ale hlavně nejvýznamnější památku města, tedy renesanční telčský zámek.

Třebíč 

Třebíč je druhým největším městem kraje Vysočina a zároveň důležitým centrem západní Moravy. Ve městě najdete významné památky, jako např. židovskou čtvrť, která byla společně s židovským hřbitovem zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v roce 2003. Jedná se o unikátní soubor 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například 2 synagogy, budova židovské radnice, rabínův dům, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy.

Nové Město nad Metují

Centrum Nového Města nad Metují, které obtéká ze tří stran řeka Metuje, je zároveň i městskou památkovou rezervací. Za vidění rozhodně stojí nádherný zámek se zámeckou zahradou, náměstí obklopené domy s podloubím, kostel Svaté trojice, kostel Narození Panny Marie i kostel Všech svatých. A až budete dostatečně nabaženi města, vydejte se za řeku asi 700 m jihovýchodně od historického centra na zříceninu středověkého hradu Výrov.

Další zajímavé články
Reklama