Ven z města

Ojedinělý skalní útvar viděl každý Čech, i když na něm vlastně nebyl

Podívaná, na kterou jen tak nezapomenete / Depositphotos
Možná patříte mezi ty, kteří ojedinělý skalní útvar jménem Panská skála neznají. Sotva se ale u nás najde někdo, kdo ho neviděl. Stačí si jen vzpomenout, na pohádku Pyšná princezna, kde se král Miroslav s princeznou Krasomilou schovávají na svém útěku za podivuhodně vyhlížející skálu.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

11. července 2020   |   07:40

Když se řekne sloupcovitá odlučnost čediče vzniklá při tuhnutí magmatu, zní to poněkud nudně. Vidět ovšem takovou nudu na vlastní oči je ojedinělý zážitek, na který se nezapomíná.

Ojedinělý geologický útvar

Kousek od Kamenického Šenova se z louky zvedá podivuhodný skalní útvar, který dostal jméno Panská skála. Již v 18. století zde byl v činnosti lom, ve kterém byla odhalena jedna z nejkrásnějších ukázek sloupcové odlučnosti čediče u nás. Pěti až šestiboké pravidelné čedičové sloupce jsou téměř svislé. Jsou až 15 m vysoké a mají 20 - 40 cm v průměru. Celý útvar připomíná píšťaly varhan, a proto je často nazýván Kamenné varhany.

Výlet na Panskou skálu je ojedinělý zážitek, na který se nezapomíná

Nejznámější geologická rezervace u nás

Čedičový vrch je nejznámější geologickou rezervací u nás. Pod skálou je malé jezírko, které vzniklo v jámě po vytěžení horniny a je plněno srážkovou vodou. Na východním úpatí vrchu stojí starý kamenný sloup Panny Marie. Ze snadno dostupného vrcholu je pěkný rozhled na Kamenický Šenov a okolní kopce.

Trocha historie nikoho nezabije

Lom byl v provozu již od 18.století. V roce 1902 vzniklo v Děčíně občanské sdružení, kterému se podařilo za shromážděné peníze dosáhnout zastavení těžby na vlastním vrcholku skály, takže těžba se zaměřila do hloubky. V roce 1906 byla s majitelkou lomu uzavřena dohoda o pronájmu hlavní stěny lomu na 6 let, po jejímž uplynutí však byla těžba opět zahájena, protože majitelka požadovala za další pronájem dvojnásobnou cenu, na kterou již shromážděný kapitál nestačil. Teprve po opakovaných intervencích byla v roce 1913 další těžba okresním hejtmanstvím v Děčíně zakázána.

Pak ale přišla 1. světová válka, lámání kamene bylo přes četné protesty opět obnoveno a pokračovalo až do roku 1948, kdy bylo konečně definitivně zakázáno. Narušená skalní stěna byla zakonzervována a od roku 1953 je skála chráněnou přírodní památkou. Díky tomu zůstala zachována dodnes a pro svůj impozantní zjev i snadnou přístupnost je nejnavštěvovanějším vulkanickým útvarem u nás, známým i geologům v zahraničí.

Překrásné výhledy 

Pěšky na Panskou skálu dojdete ze sběrného parkoviště u Kamenického Šenova během pár minut. K útvaru vede mnoho turistických značek také z Nového Boru nebo České Lípy. Z vrcholu Panské skály se pak můžete kochat překrásným výhledem na Kamenický Šenov a Smrčník, Českou Kamenici se Zámeckým vrchem, České Švýcarsko s dominantou Růžovského vrchu, Šenovský vrch, Ovčácký vrch, hřeben Lužických hor se Studencem, Chřibským vrchem, Javorem a Jedlovou.

Oblíbená filmaři i turisty

Panská skála má romantický vzhled a díky tomu se stala vyhledávaným místem nejen turistů, ale i filmařských štábů. A jak už bylo řečeno, právě tady se král Miroslav s Krasomilou skrývají na útěku z Půlnočního království. 

Další zajímavé články
Reklama