autor Jitka Jarošová
06. května 2020 | 10:06
Naše vlast sice nepatří mezi exotické turistické destinace, přesto je zde však několik míst, která mohou hrdě konkurovat světovým unikátům. A některá jsou dokonce v Evropě zcela jedinečná.
České Švýcarsko
Mezi hlavní turistické atrakce Českého Švýcarska se řadí Pravčická brána či plavba soutěskami řeky Kamenice, ale pohádková krajina s množstvím pískovcových skal nabízí mnohem víc. Najdete tu rozhledny, atraktivní skalní vyhlídky, poutní místa a město Děčín s půvabným zámkem a zoologickou zahradou.
Pravčická brána
Symbolem národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, největší skalní most v Evropě. Její rozměry jsou úctyhodné: rozpětí oblouku u dna je 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka dosahuje 7 až 8 m, minimální tloušťka 3 m a vrcholová plošina brány se klene 21 m nad jejím dnem. V blízkém zámečku zvaném Sokolí hnízdo najdete informační centrum a malou expozici, věnovanou Pravčické bráně, v přízemí se dochovala stylová restaurace vyzdobená původními malbami.
České Švýcarsko nabízí plno krásy, kterou stojí za to prozkoumat. Kromě unikátních skalních scenérií vás tu okouzlí soutěsky, divoké říčky i tajemné hrady. Neopomeňte navštívit ani nedaleké Tiské stěny, kde se natáčela řada filmů.
Adršpašské skály
Adršpašské skály jsou pro rodinu s dětmi ideálním výletem. Nejen svou menší náročností, ale hlavně kvůli hravě pojmenovaným horám jako je Homole cukru nebo Džbán. Adršpašské skalní město je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou tvořeny kvádrovými pískovci. Spolu s Teplickými skalami tvoří největší celistvé skalní město České republiky. Zároveň jsou tato dvě skalní města evropsky proslulým pojmem. Skalní město je zpřístupněno značeným prohlídkovým okruhem, který lze projít individuálně nebo za doprovodu místního průvodce s výkladem. Mezi známé útvary skalního města patří Milenci, Starosta a Starostová, Džbán, Homole cukru či Sloní náměstí.
Český ráj
Hruboskalsko a Prachovské skály – dvě skalní města, jež si při návštěvě regionu nenechá ujít snad žádný turista. Skalních měst se ale v Českém ráji nachází celkem 16. Možná až překvapivě mnoho na region, který čítá necelých 1400 km2. K nejznámějším skalním městům patří nepochybně Hruboskalské skalní město, které je charakteristické impozantními věžemi, dosahujícími výšky až 55 m, a strmými kaňony, vedoucími z okrajových skalisek do hlubokých romantických údolí.
Nejvýchodněji jsou v oblasti Českého ráje položeny Prachovské skály, kde začala historie českého pískovcového horolezectví. Nezapomenutelné skalní město vzniklo jako pozůstatek pískovcové plošiny, rozčleněné stržemi a roklemi s převahou štíhlých věží a pilířů, s nápadnými vertikálními spárami a kouty s množstvím skalních ostrohů. U města Sobotka leží údolí Plakánek, jehož dva kilometry dlouhé hlavní údolí s řadou bočních údolíček zdobených skalními útvary má podobu hlubokého kaňonu s bohatým lesním porostem a s typickou flórou. Spolu s dochovaným gotickým hradem Kost má pro návštěvníky neopakovatelné kouzlo.
Žďárské vrchy
Oblast přezdívaná zelené srdce republiky je považovaná za nejekologičtější území u nás. Napříč turistickými trasami se tyčí několik vrchů jako Čertův kámen nebo Malinská hora. A vyhlídky? Ať už se podíváte kamkoliv, budete vědět, že vystoupat až na vrchol bylo dobré rozhodnutí. Třeba z vrcholu Devět skal dohlédnete až na Králický Sněžník. Skály ve Žďárských vrších patří mezi hlavní turistické magnety chráněné krajinné oblasti. Jejich divokost a rozervanost ostře kontrastuje s mírně modelovanou a z hlediska geomorfologického spíše nudnou okolní krajinou bez větší výškové členitosti. Všechna skaliska jsou chráněna, protože se na nich vyskytuje vzácná vegetace a slouží i jako hnízdiště četných druhů ptáků.
A protože se zdá pravděpodobné, že letošní léto nebude příliš přát zahraničním dovoleným, nastává ideální čas poznat tyto, ale i mnohé další krásy naší země.