Dovolená

Proč jezdit k moři, když máme krásné koupání jen kousek od domova

Je nejvyšší čas objevovat i krásné pláže Česka / Pixabay
Písčité pláže, travnaté břehy a čistá voda. Sen každého vodomila, za kterým nemusíte až do zahraničí a můžete si ho splnit i u nás. Jen musíte vědět, na kterou pláž se vydat.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

30. dubna 2020   |   11:01

Už je pomalu zvykem, že teploty jsou nás v létě jako někde na jihu a vodních ploch máme také dostatek. Tak proč jezdit k moři, když máme krásné koupání často jen kousek od domova?

Koupaliště Barbora: čistá voda celou sezonu

K oblíbeným koupalištím na severu Čech patří vodní nádrž Barbora v Oldřichově. Nabízí se tu příjemné koupání a hezké pláže. Deku si můžete rozložit na udržovaném travnatém břehu, který přechází v písečnou pláž. Voda je tak čistá, že v některých místech dohlédnete i do šestimetrové hloubky. Koupání je tady parádní po celé léto a kvalitu vody zde pravidelně kontrolují. Atmosféru zatopenému stejnojmennému povrchovému dolu dodává pás Krušných hor semknutých kolem.

Je nejvyšší čas objevit ty nejkrásnější pláže u nás

Na pětašedesáti hektarech vodní plochy se dá surfovat, provozovat jachting a je tu i půjčovna loděk. Nedaleko je i golfové hřiště, kurty na beachvolejbal, potápěčská základna (voda je na některých místech hluboká kolem šedesáti metrů), dá se tu rybařit, vyzkoušet tu můžete i bungee jumping nebo se na vypůjčené loďce jen tak projíždět.

Bělá pod Bezdězem: koupaliště z první republiky

Bělské koupaliště vzniklo již v roce 1933 na louce zvané Nadymač, kde se až do roku 1850 nacházel rybník stejného jména, kterým protékal potok Bělá. Jde o pěkné prvorepublikové koupaliště, kde se dodnes zachovaly "převlékárny" – malé chatičky, které nyní patří lidem z okolí. Bazén dlouhý 112 metrů je na jedné straně tři metry hluboký, z druhé strany se příjemně svažuje, aby se tam mohly vyřádit děti. Je tu i brouzdaliště, u kterého jsou nové prolézačky, a plocha pro plážový volejbal. Pláže jsou vždy čisté a upravené.

Sokolovské moře

Koupališti Michal se přezdívá "Sokolovské moře", a to především kvůli pět set metrů dlouhé písečné pláži, která je součástí moderního areálu s mnoha atrakcemi. Ten vyrostl na místě někdejšího hnědouhelného dolu. Pláž omývá čistá voda, místní se pyšní, že mají jedno z nejčistších koupališť v Česku. Velkou atrakcí je obří tobogan, jehož sjetí trvá čtyřicet vteřin, a trojskluzavka. Mezi další hity patří dvě vodní trampolíny, 4,56 metru vysoký "ledovec" pro malé horolezce, skákací hrad, kurty na plážový volejbal, kuželky nebo hřiště pro nejmenší. Nechybějí šatny, sprchy, kabinky, pítka s pitnou vodou ani občerstvení. Kolem nádrže vede cyklostezka částečně vhodná i pro bruslaře.

Na písečnou pláž u Máchova jezera

Máchovo jezero je nazýváno jezerem, ale ve skutečnosti se jedná o rybník.  Založil ho již v roce 1366 král Karel IV. Na jezeře jsou dva ostrůvky - Myší a Kachní, k nimž se váže několik místních pověstí. Ostrůvky jsou významnými ornitologickými lokalitami a vstup na ně je zakázán. Máchovo jezero poskytuje na svých čtyřech plážích v letních měsících rekreaci tisícům návštěvníků. Na hlavních plážích v Doksech a ve Starých Splavech jsou oblíbené tobogány a další atrakce a možnosti občerstvení. Rybník má rozlohu 284 ha a jeho hráz široká 9m a 130 m dlouhá zadržuje 5,5 milionu kubíků vody. Na mnoha místech se půjčují lodičky, šlapadla, případně i surfy a malé plachetnice. Od května do září brázdí vody Máchova jezera výletní parníky. Okružní plavba trvá 30 minut.  

Pasohlávky u Novomlýnské nádrže

Vodní nádrž Nové Mlýny je vhodnou lokalitou k trávení letní dovolené u vody a určitě vás nezklame. Ke koupání tu slouží i dvě oddělené laguny. Vstup do vody je u obou lagun pozvolný, proto je koupání vhodné pro rodiny s dětmi. Položit se zde můžete jak na trávu, tak na písek a v obou lagunách je  voda opravdu krásně čistá. Novomlýnská nádrž se rozkládá pod zříceninou Dívčí hrady a Pálava zve ke spoustě zajímavých výletů. Je to ideální místo pro pěší i cyklisty.

Další zajímavé články
Reklama