Ven z města

Nizozemský Giethoorn připomíná barevnou, kvetoucí vesničku z pohádky

Giethoornské kanály brázdí i turistické lodě, poháněné elektromotory / Pixabay
Giethoorn je jedním z těch idylických a úžasných míst v Nizozemsku, která učarovala hlavně znalcům a těm, kdo hledají to pravé místo, které dosud nepostihla turistická expanze a zachovalo si svůj původní ráz. Blíží se jaro a právě to je nejlepší čas k návštěvě této vesnice, které se také přezdívá Benátky severu. Parky i ulice jsou plné kvetoucích květina a keřů a malé kavárničky zvou v jarním slunci k posezení. To, co nabízí Amsterdam se svými vodními kanály, najdete v malém právě zde.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

19. února 2020   |   08:22

Giethoorn se nachází v přírodní rezervaci De Wieden v nizozemské provincii Overijssel. Giethoorn je pro návštěvníky přívětivý i tím, že jej lze snadno celý prozkoumat pěšky nebo lodí. Do rovinatého okolí, které nabízí také spoustu zajímavých míst se můžete vydat na kole. Giethoorn byl založen v roce 1230 protestanty, kteří zde začali budovat hustou síť kanálů. Na to, jak je to malá vesnice, najdete zde přes 180 malých mostů. Na rozdíl od jiných míst zasažených masovou turistikou, zůstal Giethoorn věrný svým tradicím. Stále je tichým, mírumilovným a zeleným místem, záměrně chráněným před chaosem větších měst a právem je považován za nekrásnější vesnici v Nizozemsku.

Vesnice plná květů

Stejně jako v mnoha jiných městech v Nizozemsku, také zde si můžete pronajmout loď nebo si koupit lístek na plavbu po kanálech. Existuje mnoho místních společností, které nabízejí plavby. Zdejší obyvatelé si hlídají čistotu ovzduší i klid ve vsi a tak jsou lodě, potichu projíždějící po kanálech poháněny elektrickými motory.

Giethoornské uličky a zahrady lemují záhony květů a kvetoucích keřů

Pokud se rozhodnete prohlédnout si tuto kouzelnou vesnici, užívat si a relaxovat, hlavní trasou, kterou můžeme doporučit, je Binnenpad. Je to určitě nejbarevnější ulice a fandové fotografování si tu také přijdou na své. Na téhle ulici uvidíte některé z nejroztomilejších domů a zahrad. Jarním sluncem ozářený Giethoorn, s květinami a stromy obklopujícími tradiční holandské domy, je doslova pohádkovou oázou.

Ubytování je dostatek

Vesnice není nijak rozlehlá, ale je zde několik příjemných restaurací, kde se můžete najíst, hlavně na Binnenpadu. V případě, že se chcete ubytovat na noc, přímo na Binnenpadu se nachází malý hotýlek Giethoorn. Tím ale ubytovací možnosti nekončí, ve vsi i v okolí je výběr z malých penzionků a restaurací typu bed and breakfasts. Přesto je jistější si zajistit ubytování předem přes internet, protože v sezóně bývá dost obsazeno. Pokud vám nebude stačit hustá síť kanálů v Giethoornu, udělejte si malý výlet do nedalekého národního parku Weerribben. Tady se léta těžila rašelina a po ní zde zůstaly právě ony kanály. Za teplých dnů se kanály ve vesnici i v národním parku zaplní i paddleboardisty, kteří jich využívají místo chození po ulicích.

Plachtění na jezeře

Pokud opravdu holdujete vodním sportům, můžete se vydat k nedalekému jezeru, kde jsou k pronajmutí malé plachetnice, nebo surfy, pro které jsou zde díky dost větrnému počasí vhodné podmínky. Nejvhodnější pro návštěvu Giethoornu jsou měsíce březen a pak od června dále. V dubnu a květnu sem totiž míří spousta autobusových zájezdů z celé Evropy, protože je to vrcholná sezóna květu tulipánů, které jsou pro Nizozemsko málem národní květinou.

Jak se tam dostanete

Pokud budete pobývat v Amsterdamu, určitě si vyšetřete jeden den na výlet do Giethoornu. Ve městě najdete řadu cestovních kanceláří, které vám výlet zajistí, nebo se můžete vydat do vesnice na vlastní pěst. Není to nijak složité. Vydáte se vlakem do Zwolle, nádherného typicky holandského města. Ze Zwolle pak jezdí přímý autobus č. 71 do Giethoornu. Cesta trvá dvě hodinky a ten zážitek z pohádkové vesničky stojí opravdu zato.

Další zajímavé články
Reklama