Ven z města

Dovolená v Holandsku: Zapomeňte na silnice a vydejte se poznat zemi po vodních kanálech

Kouzelný svět holandských kanálů poznáte nejlépe z paluby svého hausbotu / Pixabay
Holandsko, nebo chcete-li Nizozemsko je ideální destinací pro dovolenou na lodi. Na nesčetných vodních cestách si užijete skutečnou přírodu, protože vše, co budete míjet, ať už města, vesničky, mlýny nebo mosty se zrcadlí ve vodě, která bude kolem vás. Najdete zde krajinu rozkvetlých tulipánů, slavných malířů i scenérií, které uchvátí snad každého.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

26. února 2019   |   12:00

Plavba po holandských kanálech patří bezesporu k těm nejromantičtějším způsobům dovolené. Nikam nespěcháte, cestou můžete zastavit kdekoliv, zajít si do příjemné kavárničky na nábřežích, nebo obdivovat památky v okolí. Na plavce čekají dokonale vybavené, úhledné přístavy, odkud se můžete vydat i dále do vnitrozemí po nesčetných cyklostezkách. Ostatně spojení plavby po kanálech s cyklistikou je jedním z nejčastějších způsobů, jak si dovolenou opravdu užít.

Kanaal, vaart, gracht nebo singel

Všechna tato slova označují různé druhy vodních cest v Holandsku, vybudovaných člověkem. V době Zlatého věku obchodníci potřebovali přepravovat své zboží a města potřebovala způsob, jak se snadno chránit. Kanály byly budovány tak, aby byly sloužily pro odvodnění, dopravu, obranu a kanalizaci. Rozvoj měst byl úzce spjat s budováním kanálů. Vytěžená zemina byla často využívána ke zvýšení ulic, kde byly budovány domy obchodníků. Ve druhé polovině 19. století mnoho kanálů ztratilo svůj účel a dnes jsou kanály především turistickými tepnami.

Nejkrásnější kanály má Utrecht

Kanály v tomto městě byly několikrát oceněny, jako nejkrásnější v Evropě. Ty nejvýznamnější jsou propojeny s řekou Vecht. Kanály lemují vysoké zdi domů a romantické dvory, využívané jako letní restaurace. Nejslavnějším kanálem v Utrechtu je Oudegracht. Je to asi 2 km dlouhá a 1000 let stará vodní cesta, protínající celé město. Je lemována množstvím obchodů. Stadsbuitengracht je tzv. singel, obranný kanál, který obklopuje historické centrum města. Jedním z nejmladších je kanál Nieuwegracht vybudovaný v roce 1390, který lemují výstavné domy obchodníků, restaurace, bary a obchody.

Ideální rodinná dovolená

Vodní turistika má v zemi dlouhou tradici a na plavce je pamatováno ve všech ohledech. Na plavbu se vydávají celé rodiny, protože na své si přijdou skutečně všichni. Muži v rolích kapitánů, ženy, které si odpočinou a děti zažijí ty nejlepší prázdniny, jaké si lze představit. Bez problémů sebou můžete vzít i svého zvířecího miláčka, Holanďané jsou vůči nim velmi vstřícní a na většině lodí jsou vítáni.

Nikdy nepoplujete stejnou cestou

Navíc, Holandsko má tak bohatou vodní síť, že nikdy nepoplujete stejnou cestou. Vodní cesty jsou navzájem propojeny, vedou po jezerech i přírodními rezervacemi a zažijete skutečně aktivní dovolenou v kombinaci s odpočinkem.

Nepotřebujete žádné osvědčení

Plavba po holandských kanálech je vhodná nejen pro mladé, ale i pro seniory a mohou si ji užít i celé party známých. Pro každého jsou připraveny lodě všech velikostí a kvality vybavení. Pro řízení obytných motorových lodí na holandských kanálech nepotřebujete žádné osvědčení v podobě nějakého kapitánského průkazu. Stačí vám krátké seznámení s lodí, jejím ovládáním a základními pravidly pohybu po vodních cestách. Měli byste vědět, jak proplouvat nesčetnými zdymadly, jak ovládat ta, která pracují automaticky, kde jsou nízké mosty a samozřejmě se seznámit s celou trasou.

Střed, nebo sever Holandska?

V zemi je několik plavebních oblastí, ale pro začátečníky jsou nejvhodnější dvě. Je to v první řadě střední Holandsko, turisticky nejzajímavější část země, kde vás čeká hustá síť kanálů a plavba historickými městy, jako je Amsterdam, Utrecht, Haarlem či Delft, úžasné květinové zahrady v Keukenhofu, v kterých na jaře rozkvete na 6 milionů tulipánů, narcisů, hyacintů a dalších květin. ale i kouzelná městečka Volendam či Marken.

Pokud byste raději pluli panenskou přírodou, kolem romantických vesniček, po říčkách a jezerech, z nich mnohé patří do přírodních rezervací, zvolte frískou část země, tedy sever Holandska. A kdy je nejlepší na cestu vyrazit? Plavební sezóna začíná už koncem dubna, ale to nejhezčí období je květen a zejména červen, kdy je země rozkvetlá, je nejméně srážek a kanály ještě nejsou tak přeplněné jako v červenci a srpnu.

Co budete potřebovat?

Především dobrou náladu. V loděnicích, které se specializují na půjčování obytných lodí vám dají potřebnou instruktáž a dostanete i praktický plavební manuál, podrobnou mapu vodních cest. Technici vám poskytnou všechny rady a potřebné instrukce pro bezpečnou plavbu. Dozvíte se, jak používat lodní zařízení, obsluhovat motor a naučíte se příslušné povely a pravidla, abyste se cítili na lodi jako doma.

Věnujte den instruktáži a seznámení s lodí

Doporučujeme, abyste strávili první den ve výchozím přístavu, abyste se seznámili s lodí, obývacím prostorem a zkontrolovali si veškeré vybavení, které budete potřebovat k tomu, aby vaše dovolená byla co nejpříjemnější. Následující den se můžete vy a vaše posádka vydat v pohodě na cestu. Budete kapitánem své lodi, schopným se vypořádat s každou záludností plavby, s manévry, zastavením, i proplouváním zdymadel. Pokud se obáváte jazykové bariéry, můžete využít některé z českých plavebních společností, které se specializují na plavby po holandských kanálech, které vám jak zapůjčí loď, tak vám zajistí veškeré pokyny i manuál v češtině.

Projíždění zdymadel není žádná věda

Jsou to zvláštní okamžiky vaší plavby. Většinou jsou v jejich okolí obchůdky, specializované na potřeby pro vodní cestovatele, romantické hospůdky, kde si můžete posedět u dobrého jídla, setkat se s dalšími plavci, vyměnit si zkušenosti a nasát místní atmosféru. Zdymadla a zvedací mosty jsou skvěle udržovány, v řadě případů budete muset zaplatit mýtné, které se pohybuje od 4 do 6 eur. V některých větších přístavech podél trasy zaplatíte i poplatek za noční zastávku. Zdymadla a zvedací mosty se na některých kanálech uzavírají po 15. říjnu a v provozu bývají od 15. dubna.

Jakou loď si vybrat?

V Holandsku najdete desítky půjčoven říčních člunů, od těch nejmenších pro dvě osoby, přes rodinné až po velké čluny pro desítky cestujících, které využívají například firmy. Lodě jsou prostorné, vzdušné, vybavené i topením se zásobou teplé i studené vody. Vybrat si můžete lodě i podle své fyzičky, k dispozici jsou i bezbariérové čluny bez schodů s jednoduchou obsluhou. V kajutách najdete pohodlné postele, vybavené ložním prádlem, řadou úložných prostor, mnohé jsou vybaveny kuchyňkou, nechybí ani lednice či multimediální výbava.

Užijte si festivaly a slavnosti

Holanďané si velmi potrpí na své vodní kanály a využívají každé příležitosti k nejrůznějším oslavám a festivalům, které jsou s nimi spojeny. V Amsterdamu se konají každý rok slavnosti jako je srpnový Grachtenfestival, Jazz in de Gracht či Leidse Lakenfeesten. Při zvláštních příležitostech, jako je například Královský den, se objeví na kanálech podia, na kterých se konají párty nebo vystoupení předních skupin a zpěváků. Koncem března a začátkem května se koná velký květinový festival v Keukenhofu, který rozzáří miliony květů. Velkou událostí je počátkem května národní slavnost větrných mlýnů, kdy téměř tisícovka jejich majitelů otevře dveře svých mlýnů veřejnosti.

Na kolik vás to přijde?

Ačkoliv by se mohlo zdát, že taková dovolená na lodi je pěkně drahou záležitostí, není to tak a vyjde vás mnohem levněji než dovolená u moře. Kategorie člunů se často označují podle vybavení hvězdičkami, jako u hotelů a podle toho se liší i ceny. Při takové týdenní plavbě na velmi dobře vybavené, tříhvězdičkové lodi se snadno vejde tříčlenná rodina do částky 25 000 korun. V tom je zahrnut pronájem lodi, pohonné hmoty, poplatky v marinách, průjezdy zdymadly a mosty i pojištění, případně kauce. Něco vás bude stát samozřejmě i doprava do místa vyplutí, ale tu můžete zvládnout snadno autem, nebo využít některou z nízkonákladových leteckých společností.

Další zajímavé články
Reklama