Pobyt

Podzimní Bruggy: Město vodních kanálů láká návštěvníky nejen na krásné památky

Podzimní čas je pro poznání města tím nejlepším obdobím / Pixabay
Není nic tak tak kouzelného, jako objevování nového města v podzimních dnech, kdy můžete v chladnějším počasí brouzdat ulicemi a pak si dopřát odměnu nějakým tím horkým nápojem v útulné hospůdce. Jedním z měst, které hraje zejména na podzim všemi barvami a užijete si v něm i velkou nabídku historických památek, úžasných zákoutí a romantických vodních kanálů, jsou belgické Bruggy.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

15. října 2019   |   13:44

Město, zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO, okouzlí návštěvníky po celý rok atmosférou starého světa, výborným jídlem a přívětivostí místních obyvatel.  Na podzim nejsou dlážděné ulice ve městě plné davů turistů a prozařují je měnící se barvy stromů, přecházející do zářivé červené, pomerančové a žluté. Nejlepší způsob, jak město poznat, je plavba po klikatých kanálech, kdy vás místní lodě a lodičky provezou kolem utajených zahrad a středověkých budov, které je lemují. Městu se také přezdívá Benátky severu a bylo po staletí křižovatkou mnoha kultur, včetně belgické, francouzské a holandské. Bruggy jsou jedním z nejlepších tipů na prožití příjemného eurovíkendu.

Město vodních kanálů

Bruggy jsou protkány spoustou větších či neuvěřitelně uzoučkých vodních kanálů. Lodě, jimiž se kanály hemží, neslouží jen turistům k poznávání města, ale jsou i dopravním prostředkem pro místní obyvatele. Nejfrekventovanější je doprava po hlavních kanálech a taková typická plavba, při níž poznáte většinu těch nejzajímavějších míst města, trvá asi 30 minut. Hledání vhodného přístaviště vám nedá moc práce, snadno je najdete na každém kroku. Při plavbě můžete obdivovat místní středověkou architekturu, které se zde hodně zachovalo a přiblížit si, jak zde vypadal život před stovkami let. Po plavbě si pak můžete projít ta nejzajímavější místa ve městě příjemnou pěší procházkou.

Bruggy jsou městem kostelů

Podobně jako Praha, která má přezdívku stověžatá, lemuje panorama Brugg spousta kostelních věží. Jedním z nejvýznamnějších kostelů je Bazilika Svaté krve. Bazilika pochází z roku 1150 a má románskou dolní a horní kapli v gotickém stylu. Bazilika už po staletí uchovává jednu z nejcennějších relikvií v Evropě, jsou to kapky krve Ježíše Krista. Dalším významným kostelem je kostel Panny Marie.

Největším skvostem je Michelangelova socha Madonna s dítětem

Ohromující katedrála skrývá první sochu Michelangela, která kdy opustila Itálii. Socha Madonny s dítětem byla uloupena v roce 1794 francouzskými vojáky a v roce 1944 německými okupanty, ale vždy se do Brugg nakonec vrátila. Dalším významným kostelem je katedrála svatého Spasitele, jejíž věže se týčí nad celým městem. Uvnitř najdete obrovské varhany, které jsou využívány k mnoha koncertům pro veřejnost.

Pohled z ptačí perspektivy

Pokud si chcete prohlédnout Bruggy shora, vystoupejte po 366 schodů na vrchol Belfortu,
nejvýznamnější z Bruggských věží, vysoké 83 metrů. Ve věži je mimo jiné zvonkohra se 47 melodickými zvonky. U vchodu se můžete pomocí výstavních panelů seznámit se spoustou zajímavých informací o historii a fungování této jedinečné zvonice, chráněné světovým dědictvím. Během stoupání na vrchol věže, si můžete cestou oddychnout ve staré pokladnici, kde byly ve středověku uchovávány městské dokumenty, pečetě a městské finance. Po trochu namáhavější cestě vzhůru bude vaše úsilí odměněno úchvatným a nezapomenutelným panoramatickým výhledem na Bruggy a jejich okolí.

Nesmí chybět ochutnávka piva

Své úsilí při můžete po zdolání věže odměnit obědem v blízkém rodinném pivovaru De Halve Maan, provozovaném už od roku 1856. Ochutnat zde můžete vedle místních kulinářských specialit i jejich speciální, nefiltrované pivo, které je k dostání pouze zde. Pivovarský sládek vám nabídne i ochutnávku dalších piv a dozvíte se od něj spoustu zajímavostí o historii a výrobě piva v Bruggách. Navíc se ještě můžete pokochat výjimečným pohledem na město ze střechy pivovaru.
Bruggy jsou na svou pivovarskou historii velmi pyšné a podobných pivovarů, ovšem ne s takovou historií, najdete ve městě celou řadu. Odtud to není daleko do samotného centra města, kde se na náměstí konají velké trhy. Náměstí lemují příjemné kavárny a restaurace, v nichž můžete ochutnat zdejší specialitu, pravé belgické hranolky, dochucené spoustou rozličných omáček. Ostatně věděli jste, že hranolky jsou zdejší vynález?

Nezapomeňte na zdejší muzea

Bruggy se mohou chlubit spoustou muzeí, která vám představí historii města. Gruuthuse muzeum sídlí v paláci, který kdysi patřil jedné bohaté místní rodině. Jsou zde vystaveny předměty zobrazující jejich každodenní život, a hlavně textil a keramiku. Muzeum Hanse Memlinga sídlí v jedné z nejstarších evropských nemocnic. Návštěvníci zde mohou vidět, jak zde lidé žili ve středověku. Muzeum je pojmenováno podle německého malíře Hanse Memlinga, jehož díla si tam můžete prohlédnout.

K Bruggám patří čokoláda

A ti, kdo milují čokoládu, určitě nevynechají návštěvu Muzea čokolády, kde se dozvíte mnoho zajímavostí o historii a výrobě této pochoutky. Ostatně, Bruggy jsou i městem čokolády. Cukrárny a soukromé čokoládovny zde najdete na každém rohu, v některých si můžete zkusit vyrobit i vlastní čokoládové bonbony. Při procházce kolem jejich výloh až oči přecházejí, protože každý výrobce chce upoutat pozornost kolemjdoucích. Ve výlohách se tak tyčí středověké hrady, výjevy ze známých obrazů, zvířecí podobizny či neuvěřitelně věrné podobizny známých osobností. To všechno pochopitelně z různobarevné belgické čokolády.

Další zajímavé články
Reklama