Ven z města

Na skok od Železné Rudy najdete úžasný lyžařský areál Arberland, jeden z nejlepších v Bavorském lese

Na Velkém Javoru jsou výborné sněhové podmínky po celou zimní sezónu / Pexels
Nedávno jsme vám představili největší rakouský skiareál mimo Alpy Hochficht, nacházející se nedaleko Lipna a dnes se podíváme znovu na skok za hranice, tentokrát do bavorského lyžařského střediska Velký Javor. Německy se nazývá Großer Arber a najdete jej coby kamenem dohodil od šumavské Železné Rudy. Vrchol Arberu, kterému se také přezdívá Král bavorského lesa, se nachází ve výšce 1456 metrů a to znamená, že během celé zimní sezóny zde najdete výborné sněhové podmínky.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

09. února 2020   |   11:19

Areál nabízí výběr ze sjezdovek všech druhů obtížnosti, včetně té, na níž se jezdí i Světový pohár. Na výchozí body sjezdovek, snowboardových tratí a sáňkařských drah vás dopraví moderní kabinová lanovka a dvě šestisedačkové lanovky, z nichž jedna je první na světě s automatickým dětským zámkem. Nechybí samozřejmě ani velký výběr lyžařských vleků. Oblast Arberlandu má i tu výhodu že zde nezažijete žádné fronty na vleky nebo lanovky. Ty jsou schopny vyvézt na vrcholy až 7000 návštěvníků za hodinu.

Ráj pro rodiny s dětmi

Středisko Arberland je na rakouské straně Šumavy nejoblíbenějším centrem zimní zábavy pro celou rodinu. Populární dětský areál ArBär potěší zejména ty nejmladší vyznavače zimních sportů, kteří zde mají k dispozici vyhrazený svah se zábavnými překážkami a čtyřmi pojízdnými pásy. K dispozici je zde i 14 lyžařských a snowboardových škol, kde se o vaše děti postarají mimo jiné i zkušení čeští instruktoři. Pro rodinnou zábavu slouží i 15 sáňkařských drah. V St. Englmar najdete také i nejdelší sáňkařskou dráhu v Bavorském lese, dlouhou 1200 metrů. K výchozímu bodu vás vyveze speciální Rodelbus a sáňky můžete mít vlastní nebo si je půjčit na místě. Pamatujte, že tato dráha je placená.

Speciální nabídka pro děti

Zdejší Kinderland nabízí pro děti i spoustu volnočasových aktivit a atrakcí. Navštívit s nimi můžete například Skleněný ráj Joska, kde zblízka zažijí kouzlo rukodělné výroby skla. Dětem vycházejí vstříc i všechna okolní zimní střediska, jako Silberberg-Bodenmais, kde se v dětském lyžařském parku i ti nejmenší naučí, jak stát na lyžích, stejně jako v lyžařském středisku Mitterdorf, kde je pro ty nejmenší určen Junior Ski Circus. U jezera Dreiburgensee pak můžete s dětmi navštívit bavorský skanzen, jedno z největších muzeí pod širým nebem v Evropě

Nekonečný výběr možností

Rozmanitost v nabídce zimních sportů v regionu Arberland přitahuje stále více návštěvníků z blízkého i vzdáleného okolí i z České republiky. Moderní výtahy, krátké čekací doby a vysoké bezpečnostní standardy zajišťují dokonalou zimní pohodu. Vrcholy největších lyžařských oblastí - Großer Arber, Geißkopf, Pröller-Ski-Dreieck – zaručují dostatek sněhu a fantastické výhledy do krajiny.

Čeká vás nejmodernější vybavení a desítky kilometrů dokonale upravených tratí

Když se vydáte dolů do údolí, můžete si užít rodinnou sjezdovku, ti zkušenější náročnou černou. Ale i menší sjezdovky, které jsou rozloženy po celém Arberlandu, nabízejí širokou škálu možností pro začátečníky i zkušené lyžaře a snowboardisty. Pokud by vám den, strávený na sjezdovkách nestačil, můžete si jich užívat i po setmění za umělého osvětlení.

Něco pro milovníky pěší turistiky

Čtyři vrcholy Arberlandu nabízejí návštěvníkům krásné vyhlídky na okolní Bavorský les. Vrchol Bodenmaiser (známý také jako hlava Richarda Wagnera), láká k výstupu a když je dobré počasí, můžete odtud vidět i Alpy. Pod vrcholem Großer Arbersee a Kleines Arbersee jsou terény zvoucí k zimní pěší turistice nebo výletům na sněžnicích k místním horským jezerům. Oblast pokrývá jeden z nejzajímavějších pozůstatků původního pralesa v Bavorském lese. Samotný Velký Arber je dostupný ze všech stran po dobře značených stezkách a stoupáních různých délek a stupňů obtížnosti.

Kabinkou v teple až na vrchol

Většina návštěvníků ale využije především pohodnou kabinovou lanovku Arber Bergbahn, která vyveze na vrchol Arberu i zdravotně postižené a starší návštěvníky. Gondoly pro šest osob jsou také přizpůsobeny pro přepravu invalidních vozíků. Na vrcholové stanici se můžete rozhlédnout daleko do kraje z vyhlídkové terasy, nebo využít pohostinnosti vysokohorských restaurací Arberschutzhaus a Eisensteiner Hütte, ke kterým se nyní bez problémů dostanete. Großer Arber je místem konání Světového poháru Audi FIS pro ženy a na profesionální sportovce čeká jedna z nejatraktivnějších a nejnáročnějších tras. Jen před několika lety byl svah Světového poháru rozšířen o 35 metrů, povrch upraven a obohacen o umělé terénní vlny.

Nabídka odpočinku a občerstvení

Arberland přitahuje návštěvníky i bohatou nabídkou horských chat a restaurací. Ani tady nemusíte mít obavy, že se nedomluvíte. Ve většině z nich je i český personál a nabídnou vám nejen rakouské domácí speciality, ale i českou kuchyni. Na výběr máte například nejvýše položenou horskou chatu Zwieseler Hütte, dále Eisensteiner Hütte s jedinečným panoramatickým výhledem, Berghaus Sonnenfels s úžasnou sluneční terasou a nabídkou lahodných lokálních specialit. Na bavorské a české speciality vás pak zve horská chata Thurnhofstüberl.

Jak se tam dostanete

Z Prahy je to na Velký Javor asi 180 kilometrů a jste tam za nějakých dvě a půl hodinky. Pokud bydlíte v Železné Rudě, můžete využít kyvadlové dopravy, která má stanici hned za hranicí, nebo linkových autobusů. Do Železné Rudy se můžete snadno dopravit i vlakem a nemusíte se zabývat hledáním parkoviště a výdaji za parkovné. Pamatujte, že celá oblast Velkého Javoru se nachází na území národního parku, kde si nemůžete parkovat kde se vám zachce. Co se týká ubytování, je v Arberlandu pochopitelně dražší než na české straně v okolí Železné Rudy a tak je výhodnější se ubytovat u nás.

Další zajímavé články
Reklama