autor Miroslav Pospíšil
15. června 2019 | 22:24
Národní park Bavorský les (Nationalpark Bayerischer Wald) leží v Německu na východě Bavorska. Na severu sousedí s Národním parkem Šumava. Vyhlášen byl 7. října 1970 a rozkládá se na ploše 24 250 hektarů. Bavorský les dohromady s naší Šumavou tvoří jeden z největších přírodních celků v Evropě.
Území tvoří hlavně lesy a skály
Více než 90 procent území Národního parku Bavorský les tvoří lesy. Pokud se tedy rádi touláte v lese, tady máte ideální podmínky. Najdete zde rovněž skalní hradby, kamenná moře, horské pastviny či rašeliniště nebo vodopády a jezera. Nejvyšším vrcholem je Roklan (1453 m n.m.). Nejcennějším územím je pak horský smíšený les pralesovitého charakteru na svazích Roklanu. Na území parku je dokonce unikátní Roklanské ledovcové jezero.
Divoká zvířata přitahují nejen fotografy
Bavorský les poskytuje domov mnoha zvířatům, a to i takovým jako je medvěd, rys nebo vlk. Už samotná tato skutečnost láká mnohé návštěvníky parku. Zvláště pak přitahuje fotografy a není divu, že mnoho profesionálních fotografů zde pořádá pro klienty fotografické workshopy. No řekněte sami, nechtěli byste si vyfotografovat medvěda? Na internetu jistě snadno narazíte na nějaký ten kurz a na svůj osobní prožitek pak budete ještě dlouho vzpomínat.
Stezky přírodou i časem přímo na hranicích
Při plánování cesty můžete dost dobře využít obě strany hranice. Stezky přírodou a časem tvoří přeshraniční turistickou oblast spojující Národní park Bavorský les a Národní park Šumava. Nachází se blízko Kvildy a Modravy. Vydat se tak můžete například na cestu spojující Pramen Vltavy a Siebrensteinkopf. Sem mohou i rodiny s dětmi.
Stezka korunami stromů i další výhledy do okolí
Stezka korunami stromů Baumwipfelpfad vás uchvátí již na první pohled. Je postavena ve tvaru vejce, dlouhá 700 metrů a 44 metrů je vysoká vyhlídková věž. Přírodní výhledy pak na vás čekají například z vrcholu Falkenstein (1315 m n.m.) v oblasti s pralesem a vodopády. Podobný výhled na Bavorský les najdete z vrcholu Wagensonnriegel.
Projděte si zážitkové cesty parkem
Toulání přírodou má svůj půvab. Bavorský les nabízí zážitkové cesty. Můžete tak využít stezku Urwaldsteig, která vás provede kolem hory Hochberg a vede skalními útvary pralesního území národního parku.
Zážitková cesta Hans – Watzlik – Hain prochází chráněnou krajinnou oblastí s až 500 let starými stromy, které jsou vysoké i 50 metrů. Rodinnou procházkou pak může být 300 metrů dlouhá pěší trasa územím jelení obory Scheuereck. Sami si vyberte co vám nejlépe vyhovuje.
Největší vodní plocha v Bavorském lese
Na území národního parku se rovněž rozkládá vodní nádrž Reschbachklause. Jde o vůbec největší vodní plochu celého Bavorského lesa a původně byla určená k plavení dřeva. Svlažit unavené tělo v horkých dnech může být zajisté víc než příjemné. A udělat si výlet kolem nádrže také stojí za zvážení.
Bavorský les je snadno dostupný
Bavorský les sousedí s Šumavou a je tedy logicky z České republiky snadno dostupný. Využít můžete hned několika záchytných míst jako je Železná Ruda, Prášily, Srní, Modrava nebo Kvilda. Volně se můžete pohybovat na obou stranách hranice a své plány přizpůsobovat aktuálním možnostem a přáním. Odměnou pobytu v Národním parku Bavorský les vám budou nezapomenutelné zážitky.