Ven z města

Tři důvody, proč se vydat lyžovat do italského Livigna

S návštěvou Livigna neuděláte chybu / Depositphotos
Italské středisko Livigno patří mezi oblíbená lyžařská střediska Evropy. Každoročně ho navštíví tisíce lyžařů a milovníků zimních sportů. Kromě sjezdovek jsou to ale i další důvody, proč Livigno navštívit. Věděli jste například, že už od 16. století žije městečko svým bezcelním životem? A že patří k nejslunnějším lyžařským areálům v Alpách?
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

05. února 2020   |   16:54

Livigno leží roztažené v údolí v nadmořské výšce 1 800 metrů a je dlouhé dobrých sedm kilometrů. Všude ale jezdí skibusy v pravidelných intervalech 15 minut. Spojují oba lyžařské areály s centrem města a v místech s větší koncentrací hotelů a penzionů zastavují skutečně každých zhruba 200 metrů. 

Lyžařů ráj

Hlavní lyžařská sezóna je v Livignu od ledna do března, v tuto dobu je městečko zaplaveno turisty z celého světa. Vynikající podmínky zde naleznou lyžaři, snowboardisti i běžkaři. Středisko nabízí 74,5 kilometru perfektně upravených sjezdovek všech obtížností. K tomu je třeba připočítat ještě několik desítek kilometrů volných terénů ideálních na freeride. Sjezdové tratě jsou na obou stranách údolí. Vyznáváte-li perfektní černé sjezdovky, navštivte severní stranu Mottolina.

Livigno patří k nejslunnějším střediskům v Evropě a lyžovat zde můžete přes půl roku

Naopak mírnější a dostatečně široké svahy jsou ve střední části Mottolina a na západní straně Carosella. V jeho spodní části jsou modré tratě pro děti a začátečníky. Sjezdovky zde stoupají až k necelým 2800 metrům nad mořem. Snowboardisti ocení snowpark na Mottolinu, který je nejrozsáhlejší v celých italských Alpách a běžkaři mohou využít tratě o délce 40 kilometrů. Vyznavači nordického lyžování pak jistě vědí o každoročním mezinárodním prosincovém maratónu.

Největším lákadlem pro lyžaře je více než dostatek kvalitního sněhu, a to během celé sezony, která je zde delší než ve většině evropských středisek. Profesionální sportovci kvůli tréninku na přírodním sněhu přijíždějí už v polovině října, sezona pak oficiálně začíná 1. listopadu a končí až začátkem května. 

Bezcelní ráj

Livigno láká turisty nejen kvůli bezvadnému lyžování. Městečko je zaplněno spoustou obchodů a mini marketů - najdete jich tam více než 250. Město samo hlavní nákupní třídu nazývá venkovním nákupním střediskem. Obchody jsou tady otevřené sedm dní v týdnu a prodávají všechno, co byste mohli chtít nebo potřebovat: od parfémů přes kuchyňské náčiní až po oblečení a hračky, speciální výživu nebo elektroniku. Samozřejmostí je i alkohol, tabák. Luxusní butiky by zde klidně mohly soupeřit s těmi v módní uličce v Milanu či v pražské Pařížské.

Kam po lyžování?

Après v Livignu je stejně tak slavné jako samotné lyžování, v okolí toho nicméně najdete daleko více. Co třeba strávit den ve vodním komplexu Aquagranda s 25metrovým hlavním bazénem, dětským bazénem doplněným tobogánem, wellness a kosmetickým salonem? Pokud byste přece jen raději zůstali venku a vychutnávali kouzelnou zimní atmosféru, vyzkoušejte sněžnice, jízdu se psím spřežením nebo sáňkování. Populární je i místní bowlingová dráha, lezecká stěna nebo kino.

Muzeum Livigna a Trepalle

Když už budete v Livignu, nezapomeňte nakrmit i vaši duši. Navštivte malé Muzeum Livigna a Trepalle, které vám nabízí pohled do historie vzniku a vývoje oblastí Livigna a Trepalle. Muzeum se nachází v historické budově a nabízí místním i turistům možnost lépe si představit, jaký byl život v době prvních obyvatel. Zároveň zobrazuje postupný vývoj až do dnešního stavu.

Ať už se rozhodnete pro cokoliv, jsme si jisti, že na dovolenou v tomto malebném alpském středisku budete dlouho vzpomínat.

Další zajímavé články
Reklama