Ven z města

Dubaj nejsou jen nákupy, pláže a mrakodrapy, ale i divoká horská příroda

V dubajských horách najdete příjemné osvěžení v přírodních horských bazénech / Wikimedia Commons/krebsmaus07
Dubaj představila na úvod podzimní sezony dvě novinky, které by měly přispět ke zvýšení atraktivity emirátu a přilákat návštěvníky, ať už se řadí k milovníkům kultury nebo sportovních zážitků. Tou první z nich je dokončení stavby neobyčejné knihovny, která má být novou pýchou Dubaje a tou druhou otevření nových turistických stezek v horách Hatta.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

03. listopadu 2019   |   10:48

Výstavba knihovny šejka Muhammada bin Rašída v městské čtvrti Al Jaddaf míří do úspěšného finále. Po svém otevření na počátku příštího roku by měla být dalším příspěvkem ke kulturní tváři arabské metropole, vedle dubajské opery, divadla La Perle nebo umělecké čtvrti Al Serkal. Moderní, futuristická budova s krásným výhledem na dubajský záliv by měla pojmout 4,5 milionu knih, další 2 miliony knih v ní budou uloženy digitálně. Obsahovat bude vybrané sbírky nejnovějších a nejvýznamnějších titulů pro čtenáře různých věkových kategorií a zájmů. V budově o celkové rozloze 92 tisíc m2 bude také divadlo s kapacitou až 500 míst a několik zón pro různá setkávání a vzdělávací i kulturní akce.

Stezky v horách Hatta

Většina turistů, mířících do Dubaje zůstává ve městě nebo v jeho okolí a užívá si především vyhřátých pláží a úžasných atrakcí, které Dubaj nabízí. Zimní měsíce, kdy jsou teploty snesitelné, jsou příležitostí poznat i jinou Dubaj a to přírodní krásy, které nabízí. Od letošní zimy se návštěvníkům otevírá soubor stezek pro pěší turistiku v horách Hatta. Na adrenalinový výšlap dlouhý až 32,6 km se může vydat každý, od úplných začátečníků až po zkušené výletníky a horské běžce. Stezky jsou otevřeny celoročně a přístupné zdarma.

Krajina jako z jiné planety

Dominantou oblasti je dubajský horský hřeben Al-Hadžar, jehož název v překladu znamená „skalnaté hory“. Povrchové vrstvy červenošedé skály kontrastují s třpytivými vodními plochami této éterické krajiny. Kouzelné jsou zde i přírodní bazény, nacházející se mezi obřími balvany skalních rozsedlin.

Vyhledávané jsou zde i nedávno otevřené cyklostezky

Hatta bývala známa díky své pevnosti a malým pouštním farmám. V současnosti ovšem přitahuje velké množství milovníků dobrodružných sportů, a to zejména nadšence do jízdy na horských kolech, pro které byly nedávno otevřeny speciální stezky. Hatta se nachází 130 km jihovýchodně od centrální Dubaje. Po silnici trvá cesta asi 90 minut. Cesta malebnou přírodou je zážitkem sama o sobě. Projíždíte terénem, který přechází ze zlatavých písků až k temně rudým horám.

Místy se zde zastavil čas

Kromě nádherné přírodní scenérie je Hatta také jednou z nejstarších zachovalých oblastí kulturního dědictví v SAE. Na cestě se nejdříve vydejte do města, kde vás přivítá hotel Hatta Fort, pak zabočte do centra a projeďte jím až k vyhlídce na přehradu Hatta Dam. Zaparkujte a vydejte se kousek z kopce, abyste si prohlédli úchvatné modré jezero z blízka, nebo jeho hladinu prozkoumali na kajaku. Cestou zpět můžete navštívit vesničku Hatta Heritage Village, která vám přiblíží zdejší život za dávných časů. Zde najdete také pevnost Hatta Fort. Součástí jsou rekonstruované domy a chýše, kde se dozvíte více o historii zdejších obyvatel. Můžete také navštívit nedalekou místní knihovnu, kde se dozvíte další informace o historii emirátu a národa.

Pozor na chladné noci

Podnebí v Hattě je díky vyšší nadmořské výšce chladnější než v centrální Dubaji. Během zimy může být v noci docela chladno. Nezapomeňte si proto s sebou vzít lehkou bundu. Chcete-li se věnovat outdoorovým aktivitám, nezapomeňte si s sebou přivézt potřebné bezpečnostní a sportovní vybavení a také nouzové zásoby. Vyznavačům jízdy na horských kolech doporučujeme vzít s sebou sledovací GPS zařízení, náhradní baterie a funkční mobilní telefon. Nezapomeňte, že pokrytí mobilními sítěmi je v některých částech hor nedostupné.

Další zajímavé články
Reklama