Styl & Kultura

Cizinky v Dubaji: Pravidla, která se vyplatí dodržovat a čemu by se ženy měly určitě vyhnout

Pokud budete dodržovat pár drobných zásad můžete se cítit v Dubaji stejně bezpečně jako doma / Shutterstock
Mnoho lidí si myslí, že pro ženy, cestující do Dubaje, je zdejší pobyt mnohem problematičtější, než je tomu ve skutečnosti. Dodnes se tradují mýty, že zde ženy musí chodit zahalené, nebo alespoň se závojem, že nesmí řídit auta, pracovat, a navíc jsou stále obtěžovány zdejšími muži. Nic z toho není pravda. Dubaj je pokrokový stát Sjednocených arabských emirátů a až na pár maličkostí se zde ženy mohou cítit jako kdekoliv v Evropě.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

18. prosince 2018   |   09:38

Dodnes vzniká nejvíce nedorozumění mezi Blízkým východem a lidmi z jiných částí světa kolem chování či oblékání žen. Polopravdy a stereotypy se tradují na obou stranách. Cizinci někdy předpokládají, že všechny ženy z Blízkého východu chodí zahalené, ušlápnuté dominantními muži, zatímco místní obyvatelé vidí západní ženy jako nemorální osoby, vystavující na odiv svou sexualitu. Jaká je tedy pravda?

Postoj k ženám v Dubaji

Tradičně je úkolem ženy v tomto regionu být matkou a patronkou domácnosti, zatímco muž zabezpečuje rodinu finančně. Nicméně, stejně jako u každé společnosti, je realita mnohem různorodější. Ve Spojených arabských emirátech jsou tisíce žen, profesionálek střední a vyšší střední třídy, které stejně jako jejich protějšky jinde na světě dělí svůj život mezi práci a rodinné povinnosti.

Zřejmé rozdíly mezi kulturami se projevují zejména v oblasti pohlavního života. Předmanželský sex, nebo jakýkoli sex mimo manželství, je zde tabu, i když, stejně jako u každého zakázaného ovoce, k němu dochází. V emirátech se od žen očekává, že budou do svatby čisté panny. Totéž se ale nečeká od mužů a přítomnost cizích žen v turistických destinacích jim připadá jako nabídka, která se musí využít.

Co si vzít na sebe

I když uvidíte mezi cizinci spoustu žen, které nosí šortky a trika bez rukávů třeba i v nákupních centrech a na jiných veřejných místech, neměli byste předpokládat, že je to přijatelné pro všechny místní. Zatímco jako hostitelé jsou často příliš zdvořilí, než aby turistkám něco vyčítali, většina místních to bere jako neúctu. Navzdory relativnímu liberalismu Spojených arabských emirátů jste v zemi, pro kterou jsou tradice drahé, a pro obyvatele je nepředstavitelné přijímat úplně odlišné hodnoty chování.

Přijít z pláže v plavkách do hotelu je neslušné

Vždy stačí trochu zdravého rozumu, jako například obléci se po odchodu z pláže nebo slušné oblečení v hotelových jídelnách, na ulicích nebo nočních klubech. Přijatelné jsou dlouhé rukávy a běžné sukně pod kolena nebo kalhoty. Žádné zahalování není třeba. Obecně řečeno, přiměřené oblečení má i své výhody. Přitahujete méně pozornosti, dostane se vám vřelejšího přivítání a jednání od místních obyvatel, kteří dokáží ocenit vaši ochotu respektovat jejich zvyky a všechno bude v pohodě.

Dubaj je nejtolerantnější

Bavlněná trička a volné kalhoty nebo sukně vás nejen chrání před neomalenými pohledy mužů, ale také ochrání vaši pokožku před sluncem. Pokud cestujete mimo Dubaj, nezapomeňte, že sociální normy jsou jinde ve Spojených arabských emirátech mnohem konzervativnější. Dubaj je na Blízkém východě jednou z nejbezpečnějších destinací pro ženy, ale ženy v nevhodném oblečení, zvláště ve večerních hodinách, v nočních klubech a barech riskují, že budou považovány místními za prostitutky. Možná vás to udiví, ale ačkoli zde prostituce oficiálně neexistuje, je docela běžná v klubech, barech a na ulicích Deira a Bur Dubai. Převážně se ale tomuto řemeslu věnují ženy z Asie a také z balkánských zemí.

Pár dobrých rad ženám

I přes ujišťování cestovních agentur i dubajských orgánů, že se v zemi ženy nemusí ničeho obávat, je dobré dodržovat pár základních pravidel, která vám pomohou odvrátit nežádoucí pozornost a usnadní vám jako ženám cestování. Noste snubní prsten, i když jste svobodné. Okamžitě jste pro místní muže „nedostupným“ objektem. Nicméně mohou vás zaskočit nepříjemné otázky, jak jste mohla sama opustit manžela, případně děti.

Pokud cestujete s přítelem, označujte jej ve společnosti jako manžela, ne jako přítele. Vyhýbejte se přímému očnímu kontaktu s muži, noste tmavé brýle. V taxíku si nesedejte na přední sedadlo. Pokud potřebujete pomoc nebo radu, zeptejte se nejprve ženy. Oslovit jako žena muže první je dost hrubým prohřeškem.

Další zajímavé články
Reklama