Dovolená

Objevte kouzlo pravého Orientu, zemi pohádkového bohatství a užijte si podzimního koupání

Noční Dubaj vás ohromí záplavou světel, mnohé obchody zde mají otevřeno až do půlnoci / Shutterstock
Budovy sahající až do oblak, policie ve Ferrari či Lamborghini, obchody naplněné zlatem, lyžování uprostřed pouště, to všechno je Dubaj. Jeden ze sedmi emirátů, tvořících SAE vznikl teprve před 40 lety, ale za svoji krátkou historii překonal v superlativech mnohem vyspělejší země světa. V naší pozvánce na krátkou návštěvu vám přestavíme to nejzajímavější z tohoto emirátu.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

15. října 2018   |   15:56

Vzhledem ke vzdálenosti Dubaje od nás, která je 4500 kilometrů a šestihodinové době letu, jsou letenky do této země extrémně levné. Při troše štěstí s dostanete i pod 3000 korun za obousměrný let. Pokud budete mít ještě větší štěstí, chytíte některou z poměrně častých akcí dubajských aerolinek Emirates a zažijete neskutečné pohodlí a nadstandardní péči. Emirates byly už několikrát vyhodnoceny jako nejlepší letecká společnost na světě.

Proč právě do Dubaje?

Odpověď je jednoduchá. Za teplem a spoustou úžasných zážitků. Právě v těchto dnech, kdy už přímořské destinace kolem Středozemního moře opouštějí poslední turisté, najdete v Dubaji příjemné teplo, včetně krásně vyhřátého moře. Letní, tropické teploty, pro nás mnohdy až nesnesitelné, jsou pryč a dosahují příjemných 25 – 28 stupňů celsia. Teploty moře se ještě v říjnu a v listopadu pohybují stále nad 25°C, čili koupání si ještě můžete bohatě užívat. Emirát stojí i za kratší návštěvu a pokud si tam uděláte prodloužený víkend, určitě nebudete litovat. A právě pro takový víkend vám nabízíme pár tipů, co nevynechat.

Vítejte na poušti

I když to při pohledu na výstavné hotely, mrakodrapy a široké bulváry, vůbec tak nevypadá, ocitnete se po přistání na poušti. Ano, ještě před nějakou tou desítkou let, stálo malé město Dubaj uprostřed pouště, a na dohled od jeho centra už se zdvihaly písečné duny. Dnes je v okolí města sice také poušť, ale dostanete se do ní až po hezky dlouhé jízdě autem.

Centrum Dubaje, zvané Downtown Dubai, se může chlubit nejvyšší budovou světa Burdž Chalífa, vysokou i se střešní anténou 828 metrů. V centru najdete i druhé největší obchodní centrum světa a největší kašnu na světě, slavnou Dubajskou fontánu.

Na arabském súku vám budou přecházet oči

Dubaj je město skutečných mega atrakcí a většina z nich je zaměřena na to, aby ulehčily vaší peněžence. Co byste určitě neměli při návštěvě centra Dubaje vynechat, je súk, tradiční arabské tržiště, které bylo v minulém století kompletně rekonstruováno, aby vyhovovalo moderní době.

Základem dobrého obchodu je smlouvání

Na súku najdete celou ulici krámků se zlatem, kterého je kolem tolik, až vám oči přecházejí. Najdete tam záplavu cizokrajného koření, orientálních koberců, oděvů a samozřejmě nejrůznějších cetek a turistických taháků. Připravte se na smlouvání, které místní obchodníci milují a pokud vás to také bude bavit, můžete se dostat i na 50 % původní ceny.

Za nákupy i zábavou

Osobně znám řadu lidí, které nezajímá v Dubaji ani tak koupání a příjemné počasí, ale především nákupy a za těmi sem přijíždí i statisíce návštěvníků z celého světa. Mne zaujalo například nákupní centrum Wafi, v kterém někdo, kdo měl více peněz než rozumu, vystavěl několik prosklených egyptských pyramid, chrám z Abú Simbelu a pár dalších egyptských památek.

V centru najdete na 300 obchodů a 30 restaurací a celé to dohromady vypadá jako jeden velký zábavní park. Ostatně o zábavu tu vůbec není nouze. Najdete tu spoustu atrakcí pro děti, neustále zde probíhají nějaká představení a koncerty, zdarma se tu promítají filmové trháky.

Mall of the Emirates

Donedávna největšímu nákupnímu centru na světě vyfouklo prvenství gigantické obchodní centrum v čínském městě Dongguan, ale stále jde o místo, které byste se marně snažili projít celé za jediný den. Je tu na 520 obchodů, v kterých je k mání to nejdražší a nejluxusnější zboží ze všech koutů světa.

Jeho součástí je obrovské zábavní centrum Magic Planet a asi největší tahák, lyžařské středisko Ski Dubai s několika sjezdovkami, bobovými a sáňkařskými dráhami. Nejdelší sjezdovka má téměř půl kilometru a na start vás vyveze sedačková lanovka. Teplota ve Ski Dubai je udržována celoročně na -5°C a to i v tropických dnech, kdy je venku přes 50°C.

Na pláž nebo do pouště?

Pokud se konečně nabažíte nakupování, což pro mnohé není jednoduché, můžete se vypravit na některou z blízkých pláží. Ať už je to skvělá pláž Nasimi, pláž Palm Jumeirah nebo další, všude najdete skvělé služby, čistou a upravenou pláž a to nejdůležitější, vodu, jejíž teplota ani uprostřed zimy, v lednu, neklesá pod 20°C. I na plážích je spousta zábavy pro děti i dospělé, mezi nimiž vyniká Jumeirah Beach Park. Jestliže vás povalování na pláži nebaví, můžete z Dubaje vyrazit s karavanou velbloudů na krátké pouštní putování, nebo využít nabídky mnoha safari výletů do pouště v terénních autech.

Ráj pro gurmány

Arabští šejkové mohou své miliardy nejspíše přehazovat vidlemi, a proto si také mohou dovolit sezvat z celého světa ty nejlepší michelinské kuchaře, aby připravovali v Dubaji své vybrané pochoutky. Ve městě najdete restaurace s kuchyněmi ze všech koutů světa. Už dávno neplatí, že mekkou gurmánů je Francie. Dubajští vládci jí tenhle titul s přehledem vyfoukli.

Ochutnejte pochoutky michelinských kuchařů

Najdete zde pobočky nebo kopie těch nejslavnějších restaurací světa a ochutnáte skutečně všechno, co se dá jíst. Samozřejmě, že večeře v jedné, z michelinskými hvězdami oceněné restauraci, vám pořádně provětrá peněženku, ale máte na výběr. Ve městě totiž narazíte na každém kroku také na nejrůznější arabské, čínské či italské restaurace, kde se dobře najíte za rozumnou cenu.

Nezapomeňte na historii

Zní to podivně, ale většina turistů je natolik zaneprázdněna nakupováním, nebo opékáním na slunci, že zapomínají se alespoň trochu seznámit s historií emirátů. Určitě stojí za to navštívit Dubai Museum, sídlící ve staré pevnosti, poblíž nákupního súku. Tady se můžete seznámit se životem Arabů a původních beduínů, předtím, než je uchvátila mánie mobilních telfonů, sportovních aut a spousty exkluzivit.

Kousek odtud je Bastakiya, okouzlující labyrint uliček a malých obchodů. Odtud se malou procházkou dostanete k malému přístavu, kde můžete vidět abrasy, tradiční arabské čluny, které se stále používají k přepravě zboží. Nikde se nemusíte obávat nějakých těch kriminálníků, protože tresty jsou zde více než kruté. Ženy zde chodí nezahalené, jen se tak trochu nesluší, vyrazit si do města, nebo do hotelové restaurace v plavkách.

Další zajímavé články
Reklama