Ven z města

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne za srdce

Poznejte jeden z nejkrásnějších koutů naší republiky / Shutterstock
Šumava nabízí jedinečné podmínky k prožití dovolené plné zážitků. Můžete se kochat přírodou a proniknout do fascinujícího světa hor. Ať už se budete přepravovat po svých nebo na kolech čekají vás nezapomenutelné zážitky z objevování sytě zelených lesů a jezer s průzračně čistou vodou.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

18. července 2019   |   10:16

To, že je Šumava turistickým rájem, je pravdou a každý kdo má v oblibě procházky, tůry a toulky by to měl zkusit. 

Kam zavítat?

Jste zvědaví na nejhezčí výhledy na centrální Šumavu? Zajeďte si do Klatov a vyšplhejte na Černou věž, na rozhlednu na Sedle nebo rozhlednu na Svatoboru nad Sušicí anebo využijte hrad Kašperk či ještě výše položený Pustý hrádek. Skvělým tajným tipem jsou výhledy z odlehlých míst, která při putování po nejatraktivnějších výletních místech většinou minete. Například silnička 169 z Horské Kvildy přes Zhůří a Svojše k Rejštejnu, silnice číslo 190 z Hartmanic přes Dobrou Vodu do Prášil nebo cesta, která odbočuje z hlavního tahu z Hartmanic na Gerlovu Huť a přes Keply míří k severu na Velhartice. Které obce byste měli určitě navštívit?

Poznejte kus nedotčené přírody říčních luhů a křišťálově čistých jezer

Kašperské Hory

Původně hornická osada byla ve 14. století povýšena na město a od roku 1584 na královské město s vlastním znakem. Na náměstí můžete obdivovat gotický kostel svaté Markéty ze 14. století a barokní, původně renesanční radnici, která patří k nejkrásnějším v Čechách. Nedaleko Kašperských Hor stojí hrad Kašperk, nejvýše položený hrad v Čechách.

Modrava

Modrava je vyhlášená rekreační a turistická oblast a východiště turistických tras. Leží obklopena slatěmi na soutoku tří potoků, z nichž vzniká řeka Vydra. Obec je poprvé připomínána roku 1614 jako rybářská osada na hojně zarybněném Modravském potoce. Dominantami obce jsou hrázděná budova slavné Bienertovy pily na rezonanční dřevo a známá turistická Klostermannova chata z roku 1924.

Srní

Na planině vysoko nad údolím Vydry leží toto významné centrum letní i zimní turistiky. Jako mnoho šumavských obcí bylo založeno dřevaři na přelomu 17. a 18. století. Zde byste měli navštívit kostel Nejsvětější Trojice, který má podobně jako další kostely v oblasti stěny kryté šindelem. Rozvoji Srní v minulosti napomohlo vybudování Vchynicko-tetovského plavebního kanálu v letech 1799 – 1801.

Nádherná šumavská jezera

Šumava představuje naši jedinou opravdovou jezerní oblast. Na české straně lze spatřit hned pět těchto pozůstatků ledovcového tání ve čtvrtohorách. Všechna se nacházejí v nadmořské výšce 1 000–1 100 m a svou podmanivou atmosférou, v našich krajích přece jen poněkud nezvyklou, přitahují pozornost většiny návštěvníků pohoří. A je na co se dívat.

Čertovo jezero

Spolu s Černým jezerem je součástí Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero. Černé jezero patří, poněkud překvapivě, do povodí Severního moře, voda z Čertova jezera teče do Dunaje a následně do Černého moře.

Černé jezero 

Je největší ledovcové jezero na Šumavě a zároveň i největší jezero v České republice. Nachází se 6 km severozápadně od Železné Rudy, méně než 1 km od česko-německé státní hranice. Spolu s Čertovým jezerem je součástí Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero. Voda z jezera odtéká Černým potokem do řeky Úhlavy, a dále pak do Berounky, Vltavy a Labe.

Jezero Laka 

Jedná se o nejvýše položené jezero na Šumavě. Dno jezera je rašelinové. Po hladině plavou ostrůvky organogenního původu porostlé vegetací rašeliníku, suchopýru, ostřice, borůvek a brusinek. Jezero bývalo zarybněno pstruhy. Před rokem 1989 stála na břehu jezera kasárna pohraniční stráže.

Prášilské jezero

Nachází se v ledovcovém karu a je hrazeno 9 m vysokým valem žulových balvanů a dvěma staršími morénovými valy. Na hrázi vás téměř vždy přivítají kachny. 

Plešné jezero

V minulosti bylo toto jezero používáno jako retenční nádrž pro Schwarzenberský plavební kanál. Pod jezerem se nachází výrazné kamenné moře. Koncová hráz dosahuje výšky 30-40 m. Za dob rané turistiky zde stávala turistická chata, později kasárna pohraniční stráže. Objekt byl v r. 1989 demoličně odstraněn.

To, že je Šumava v létě cyklistickým rájem je pravdou a každý, kdo má kolo v oblibě by to měl zkusit. Snadnější i náročnější trasy a výlety pro milovníky kol a přírody nabízí Šumava a Pošumaví, kam se jen podíváte. Poznávání nedotčené přírody říčních luhů či křišťálově čistých jezer je ze sedla obzvláště lákavé.

Další zajímavé články
Reklama