Ven z města

Navštivte jedno z nejkrásnějších míst České republiky. Nudit se tu rozhodně nebudete

Lipenská přehrada nabízí nepřeberné množství zábavy / Shutterstock
Vyrážíte rádi do jižních Čech na Lipno nebo teprve plánujete se sem někdy vydat? Ať je vaše odpověď jakákoliv, čeká vás jedno z nejkrásnějších míst této části České republiky. A navíc, dohlížet na vás bude Lipenská víla, patronka vodní nádrže Lipno. Nevěříte? Tak se musíte zkrátka přesvědčit na vlastní oči. Nebudete litovat.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

15. dubna 2019   |   10:43

Lipenská víla je na cyklistické stezce z Lipna nad Vltavou do Frymburku v okrese Český Krumlov. Jedná se o bronzovou sochu v životní velikosti na skalním výběžku u jezera Lipno. Říká se, že podle toho, zda je či není ponořená, se pozná, jak kolísá hladina vody. V každém případě jí nohy obvykle omývá voda.

Sochu věnoval senátor oběma obcím

A jak se vůbec víla u Lipna ocitla? Příběh vás možná překvapí. Souvisí totiž přímo s politikou. Senátor Tomáš Jirsa v roce 2010 slíbil, že pokud bude opět zvolen, sochu koupí a věnuje Lipnu nad Vltavou a Frymburku. Tak se také stalo. Senátor byl zvolen, svůj slib dodržel a od 23. dubna 2011 má patronka jezera Lipenská víla své místo u vodní plochy, a to v nadmořské výšce 730 metrů. Zkrátka a dobře, cesty osudu jsou nevyzpytatelné.

Na cyklostezku můžete klidně i s dětmi

Lipenská víla je součástí cyklistické stezky mezi Lipnem nad Vltavou a Frymburkem. Celkově se jedná o 27 kilometrů s dobře upraveným povrchem. Kromě cyklistů se na stezku mohou vydat rovněž in-line bruslaři (v některých místech je pro jejich větší pohodlí umístěno zábradlí na přidržení).

Cesta kolem Lipna je vhodná i pro starší cyklisty

Nebojte se vzít sebou na stezku také své děti. Trasa není dlouhá, vede nádhernou přírodou a není zde žádné extrémní stoupání. Pro rodinný výlet přímo ideální.

Koupání i písečné pláže

Cyklistická stezka Lipno nad Vltavou – Frymburk vás provede podél vodní nádrže Lipno. Je jasné, že koupání se přímo nabízí, zvláště během jarního a letního období. Navíc, zde najdete také pláže, sportovní areál, aquapark s dětskou hernou Hopsárium a dětské hřiště. Vaše výprava může mít snadno podobu celodenní akce, na které si každý přijde na své.

Lipno nad Vltavou je turistikou protkáno

První písemná zmínka o Lipně nad Vltavou pochází z roku 1530. Leží na levém břehu řeky Vltavy u Lučské hornatiny. Prochází zde několik turistických tras a ubytovat se můžete například v kempu Modřín. Už samotná poloha v sousedství Lučské hornatiny dává jasně najevo, že pěší turisté budou mít o zábavu postaráno.

Stezka korunami stromů

Jedinečnou atrakcí je na Lipně unikátní Stezka korunami stromů, vedoucí po 675 metrů dlouhé lávce až na vrchol rozhledny ve výšce 40 metrů, odkud je nádherný výhled na jezero, šumavskou přírodu až po vrcholky rakouských Alp. Stezka zahrnuje i 11 adrenalinových atrakcí pro děti a tou největší je určitě 52 metrů dlouhý tobogán, vedoucí středem vyhlídkové věže. Vstupné je pro dospělé 250 korun, děti od 3 do 14 let a senioři nad 65 let 205 korun. Za jízdu tobogánem pak zaplatíte 50 korun. K atrakci se dostanete z centrálního parkoviště v Lipně buď lanovkou, nebo speciálním Stezkabusem.

Frymburk se pyšní i plážemi

Frymburk je staršího data. První písemná zmínka je z roku 1277. Nachází se rovněž na levém břehu Vltavy. Tady najdete několik udržovaných pláží, což je jasný signál pro celkovou relaxaci. Pokud máte rádi rybaření, tak ve Frymburku jste na tom správném místě. Dokonce zde vybudovali pro návštěvníky přístaviště s přívozem. Městys Frymburk sousedí s Chráněnou krajinnou oblastí Šumava. Ve Frymburku najdete na náměstí i muzeum, mapující celé Lipensko, zejména jeho historii od 13. století po dnešek. Shromažďuje i řadu artefaktů z území, zatopeného Lipenskou přehradou. V muzeu se nachází rovněž lipenské Infocentrum, kde vás vybaví mapkami a potřebnými informacemi.

 
Vstoupit do diskuze  (1)
Další zajímavé články
Reklama