Ven z města

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí toho mnohem víc

Malebná obec Hallstatt na západním břehu stejnojmenného jezera / Shutterstock
Chystáte se na výlet do Rakouska? Zkuste si prohlédnout i něco jiného než obchodní domy ve Vídni. Díky své poloze na břehu Dunaje a na severovýchodním úpatí mohutných Alp nabízí Rakousko mnoho nádherných scenérií. Od malých vesniček v objetí hor přes vznosné paláce a opatství až po historické zámky a zelené lesy a krásná jezera.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

17. července 2019   |   09:45

Rakousko má výborně rozvinutou železniční dopravu, takže pokud nemáte auto stačí nasednout na vlak a nechat se pohodlně odvézt i do těch nejvzdálenějších míst této kouzelné země. Máme pro vás několik tipů na skvělé výlety.

Hallstatt

Malebná obec Hallstatt ležící na západním břehu stejnojmenného jezera a obklopená zelenými horami je výborným místem pro odpočinek. Region Salzkammergut, ve kterém se Hallstatt nachází, je pojmenován podle velkých nálezů kamenné soli. Bílé zlato v minulosti přineslo tomuto regionu bohatství a prosperitu. Projděte se starými uličkami, sedněte si do jedné z kaváren skrytých mezi domy v alpském stylu. Můžete se projet po jezeře v loďce, navštívit nejstarší solný důl na světě, vydat se do ledovcové zahrady Echern s ledovcovými útvary a nádherným vodopádem Waldbachstrub nebo si vychutnat výhled z ledovce Dachstein, kam se pohodlně dostanete lanovkou.

Rakousko nabízí nepřeberné množství nádherných přírodních scenérií

Eisenstadt

Asi hodinu jízdy jižně od Vídně se nachází rodiště jednoho z nejslavnějších rakouských skladatelů Jozepfa Haydna. Dominantou Eisenstadtu, hlavního města spolkové země Burgenlandu, je velký palác Esterházy s rozlehlými zahradami. V paláci se nacházejí poklady shromážděné rodinou Esterházy a interaktivní výstava Haydnových tvorby, která oživuje díla tohoto skladatele. Koncertní síň Haydnsaal má bohatou výzdobu a dodnes se zde pořádají koncerty hudby slavného rodáka. Při návštěvě tohoto města nezapomeňte zajít do muzea s vínem a projít se starým centrem.

Wachau

Krásné údolí Wachau se rozprostírá asi 40 kilometrů mezi městy Melk a Krems, přibližně hodinu jízdy od Vídně. Díky své nádherné scenérii, bohaté historii a kultuře je celé údolí pod ochranou UNESCO. Řeka Dunaj tudy protéká kolem malebných klášterů, velkých hradů, vesnic a révou pokrytých kopců, čímž vytváří scénu jako ze středověku. Jednou z hlavních atrakcí údolí je nádherné benediktinské opatství Melk, které je posazené vysoko na kopci s výhledem na Dunaj.

Toto místo zaujme svou osmiúhelníkovou klenutou vstupní branou (Císařský koridor), muzeem, mramorovým sálem a krásnými zahradami. Kostel opatství se svými symetrickými dvojitými věžemi a impozantními stropními malbami z 18. století je známý jako jeden z nejkrásnějších barokních kostelů na sever od Alp.

Salzburg

Toto kouzelné město patří mezi nejkrásnější evropská města. Salzburg, ležící na řece Salzach je rodištěm slavného skladatele Mozarta. Natáčel se zde také film Za zvuku hudby. Město vás okouzlí na první pohled. Budete se cítit, jako byste se vrátili několik století zpět. Mezi nejvýznamnější památky patří Staré město zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO s nádhernou barokní architekturou. Nepřehlédněte ani hrad Hohensalzburg, rodný dům Mozarta, kde je jedno z nejpopulárnějších muzeí na světě či nádherný palác Mirabell a jeho zahrady. Projděte se i přes náměstí Residenzplazt a udělejte si fotku při impozantní fontáně Residenzbrunnen.

Lainzer Tiergarten a Baden bei Wien

Tato přírodní rezervace o rozloze přibližně 25 km² nacházející se v jižním části hlavního města Rakouska je místem odpočinku a úniku od velkoměstského rušného života. Je to jakýsi ráj na zemi s dubovými a bukovými lesy, z nichž některé jsou starší než tři sta padesát let, a volně žijícími zvířaty, jako jsou jeleni, divočáci či srnky. Ferdinand I. vytvořil tuto rezervaci v roce 1561 jako oplocený lovecký revír pro svou rodinu. Od roku 1919 je otevřena pro veřejnost. Tato rezervace zahrnuje více než osmdesát kilometrů stezek a čtrnáct metrů vysokou rozhlednu Hubertuswarte na Kaltbründlbergu.

Další turistickou atrakcí na okraji vídeňského lesa, která rozhodně stojí za návštěvu je Baden bei Wien, lázeňské město známé svými léčivými vodami. 

Další zajímavé články
Reklama