Ven z města

Putování za vynikajícími švýcarskými sýry vede až do nebe. Kraluje jim Monte Generoso

Z 1700 metrů vysokého Monte Generoso se vám naskytne úchvatný panoramatický pohled na Alpy i horská údolí s jezery / swissimage.ch/Christof Sonderegger
Monte Generoso tradičně spojuje Švýcarsko a Itálii a to nejen po stránce geografické, ale i gastronomické. 1 700 metrů vysoký vrchol nabízí úchvatný výhled na Alpy a jezera Lugano, Varese a Como. Tato hora má co nabídnout nejen co se týká krásných scenérií, ale mnohé z jejích alpských farem vyrábějí po staletí unikátní regionální produkty, jako například sýr formaggini a zincarlin.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

29. dubna 2019   |   11:23

Monte Generoso, na jižním konci jezera Lugano, dosahuje výšky 1 700 metrů a nachází se v samém srdci přírodního parku. Turisty zde vítá Fiore di pietra (kamenná květina), kterou vytvořil slavný architekt Ticino Mario Botta, stojí na skalnaté plošině na vrcholu hory. Dvě restaurace zaplavené světlem s nádherným, panoramatickým výhledem na hory poskytují ideální prostředí pro dobré jídlo.

Do oblak po železnici

Od roku 1890 sem vede hřebenová železnice po malebném devítikilometrovém úseku, plném horských scenérií, která přepravuje cestující z Capolaga na jezeře Lugano na vrchol hory v nadmořské výšce 1704 metrů. Monte Generoso nabízí návštěvníkům spoustu příležitostí k relaxaci na procházkách, náročnějších výletech a k procházkám do historie. Jen pár kroků od stanice se nachází i jedna ze sýrařských farem, farma Clericetti.

Pěšky nebo vlakem

Opravdoví milovníci sýrů se vydávají k farmě pěšky z Mendrisia (328 m) nebo absolvují polovinu cesty lanovkou na Bellavista (1,221 m) a odtud pěšky na Monte Generoso. Pokud máte raději pohodlí, nebo nemáte tak dobrou fyzičku, můžete si vybrat i cestu vláčkem z Capolaga až na vrchol.

Panoramatická trasa horské železnice je dlouhá 9 kilometrů

Když se necháte vyvézt vláčkem až do vrcholové stanice, můžete se vypravit na dvouhodinovou okružní tůru, vedoucí kolem několika alpských farem. Místní farmáři zde v létě žijí ve starých „rustici“ - kamenných, klenutých domech. V dávných dobách používali zahloubené kamenné stavby jako chladírny, kde se mléko ochlazovalo na výrobu sýrů a másla.

Vítejte na alpské farmě Clericetti

Fantastické chuťové zážitky vás čekají na farmě Marisy Clericetti, která provozuje nejvyšší alpskou farmu na Monte Generoso. Její rodina zde produkuje různé místní sýry už po dobu pěti generací. Marisa opouští v květnu Roncapiano v údolí Muggio, a stěhuje se za prací na své alpské farmě. Tady tráví veškerý čas se svým manželem a stády zvířat až do konce roku. „Miluju to tady. Okolní panorama z Monte Generoso je naprosto fantastické,“ říká.

Všechno se dělá ručně

Někteří hosté už navštěvují její farmu celá léta a stali se s majiteli téměř rodinnými přáteli. Marisa míchá sýrové těsto s trochou soli a tvaruje jej, aby vytvořila „büscion“. To je název těchto tradičních nádob na sýry v Ticinu. Marisa přesně ví, kolik těsta potřebuje pro perfektní formaggino, protože tento smetanový sýr vyrábí více než 40 let. Mnoho znalců tvrdí, že žádné jiné formaggino nechutná tak jako z farmy Clericettiových.

Jednoduché a autentické

Marisa Clericetti nabízí denní hostům a turistům občerstvení na malé terase, přímo před její farmou, s výhledem na údolí Muggio. V nabídce jsou její vlastní, ale i další regionální produkty, jako formaggini, formagella, zincarlin a sušené maso. To vše doprovází nabídka vína Merlot z Mendrisiotta. Formaggini z údolí Muggio jsou známé v celém Ticinu - díky své jedinečné chuti a dlouhé historii. Marisa Clericetti produkuje každý den na 100 formaggini. Cokoliv, co se na farmě nebo v restauraci Fiore di Pietra na vrcholu neprodá, je odpoledne posláno vláčkem z Monte Generoso, aby se prodalo v Capolagu.

Jak se tam dostanete

Nejkratší cesta autem vede přes německé Řezno, dále na Augsburg, kolem Bodamského jezera a Lichtenštejnsko a Lugano. Dlouhá je 760 km. Auto pak ponecháte v Capolagu, odkud se můžete nechat vyvézt horskou, ozubenou železnicí, nádhernou krajinou s vyhlídkami na horské velikány, až na vrchol Monte Generoso. Jde o nejstarší švýcarskou parní železnici z roku 1890 a znovu obnovenou v roce 1950. Za jízdu zaplatí dospělí 54 CHF a mládež od 6 do 15 let 27 CHF. Na trase jezdí většinou moderní motorové vlaky, ale organizují zde i historické jízdy s parním vláčkem.

Další zajímavé články
Reklama