Ven z města

Pohádkové barokní zahrady najdete jen kousek za našimi hranicemi

Prohlídka barokních zahrad v Großsedlitz vás zavede do doby, kdy zde vládla barokní nádhera / Großsedlitz Garten
Ne nadarmo se německému Sasku přezdívá Schlossenland, neboli Země zámků. Mnohé z nich vznikly především zásluhou kurfiřta Fridricha Augusta I. známého také jako August II., který vládl na saském trůně v letech 1697 – 1773. Ten nechal v Sasku vystavět mnohé zámky a zámecké zahrady, které jsou dnes skutečnými klenoty. Jedním z jeho jedinečných projektů jsou i barokní zámecké zahrady v Großsedlitz, které můžete navštívit cestou do Drážďan.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

13. dubna 2019   |   18:07

O vybudování původních zahrad se zasloužil především Christoph August, hrabě z Wackerbarthu, který zde plánoval plánoval vybudovat reprezentativní venkovské sídlo. V roce 1723 však Großsedlitz prodal Augustovi Silnému zde chtěl vytvořit velkolepý zahradní areál a nijak se netajil tím, že se nechal inspirovat francouzskými Versailles. Úžasné dílo mělo předčít vše, co tehdejší Evropa znala. Součástí areálu měl být i pohádkový zámek. August Silný se zasloužil i o rozkvět Drážďan, v kterých shromáždil cenné poklady z celého světa a podařilo se mu z nich vybudovat opravdovou Florencii na Labi.

Vše je v původním stavu

Největší pozoruhodností zahrad je to, že se zachovaly jako málokteré v původním stavu, protože většina barokních zahrad byla později přetvořena v krajinné parky. Zahrady v Großsedlitz navíc zdobí nejen záplava květin, ale i spousta krajinných prvků, skrytých zákoutí s fontánami, vodní plochy a také více než 60 kamenných, barokních plastik. Jsou mezi nimi čtyři roční období, čtyři světadíly a velký počet mytologických bohů a bohyň. Dominantu zahrad tvoří dvě rozsáhlé oranžérie, v kterých jsou přes zimu uschovány stovky citrusů, pomerančovníků a dalších teplomilných stromů, které zdobí během léta cesty a cestičky zahrad.

Areál určený pro slavnosti

Celý komplex se zámkem, z něhož se dochovalo pouze jedno křídlo, měl jeden zvláštní účel. Měl sloužit pro pořádání velkolepých slavností polského Řádu bílé orlice, který August Silný obnovil v roce 1705. Tato slavnost, která měla ohromit a vyznamenat jak polskou, tak i saskou šlechtu, se poté v Großsedlitz konala třináctkrát, a to vždy v den králových jmenin. Letos proběhne slavnost polského Řádu bílé orlice 13. a 14. července. Ponese se v duchu oslavy baroka a tří set let od založení zahrady.

Nenechte si ujít originální barokní slavnosti

Během slavnosti se oblékne zahrada do pestrobarevného hávu květin, barevných stanů a dalších barokních dekorací. V zahradách se pak procházejí dámy a pánové v dobových kostýmech, vyhrává barokní hudba a návštěvníci ochutnávají i dobové dobroty. Klenot polského Řádu bílé orlice byl také součástí souboru vzácných klenotů Augusta Silného. Dodnes se v drážďanské Zelené klenbě, bývalé královské klenotnici nachází ve čtyřech exemplářích.

Barevné ornamenty květin

V současné době jsou zahrady plné jarních květů. I když i v původních zahradách nešetřili zahradníci květinovou výzdobou, mnoho druhů rostlin používaných v 18. století již dnes neexistuje nebo je nelze pořídit. Současné květinové záhony vznikly až po roce 1959 a historická výsadba je nahrazena atraktivní a vzhledově krásnou výsadbou jednoletých rostlin, cibulových a hlíznatých květin. Jarní výsadbu v květnu nahradí výsadba letniček, které jsou nejkrásnější v červnu a červenci. Je to každoročně se měnící pohled, se sladěnými kombinacemi barev a ornamentů, doplněný o kvetoucí a zároveň plodící pomerančovníky a citroníky.

V květnu zavoní citrusy

Ty budou hlavní ozdobou „Saských dnů citrusů“, které se zde konají 25. a 26. května 2019, a zdobí spodní parter oranžerie. Protože leží Großsedlitz pouhou hodinu a půl od Prahy, je zde český návštěvník srdečně vítán. Texty k prohlídce zahrady a ke všem výstavám jsou k dispozici proto v českém jazyce. Zajímavých akcí a výstav zde bude více. Proběhnou zde například oblíbené filmové večery s „Marií Terezií“, seriálem, natočeným v česko-rakouské koprodukcí, a od 14. června 2019 bude k vidění fotografická výstava „Letní barokní rezidence“ v dolní oranžérii.

Jak se tam dostanete

Großsedlitz se nachází 122 kilometrů od Prahy na trase do Drážďan a při cestě autem sjedete kousek za německou hranicí směrem na Pirnu a pak už vás ukazatele navedou k zahradám. Otevírací doba zahrad: duben - říjen denně 10-18 hod. Vstupné je 5 €/ 4 € zlevněné. Při zahradních slavnostech se vstupné zvyšuje a například při slavnosti polského Řádu bílé orlice bude vstupné 8 eur. V bývalém zámeckém křídle najdete i útulnou kavárničku, kde se můžete po procházce zahradami občerstvit.A malý tip na závěr. Prohlídku zahrad v Großsedlitz vám doporučuji spojit s návštěvou nedalekého královského zámku Wessenstein, o kterém už jsme v Tripmanii také psali. 

Další zajímavé články
Reklama