Ven z města

Tip na výlet: Pohádkový zámek obklopený krásnou přírodou jen pár kilometrů od českých hranic

I když stojí zámek Weesenstein na skále, je skryt v hlubokém údolí mezi kopci / Depositphots
Zámek Weesenstein je jedním z nejkrásnějších zámků v Sasku. Obklopen krásnou přírodou a pečlivě upraveným zámeckým parkem je opravdovým tajným tipem na výlet jen kousek od českých hranic, (25 km) a přímo u dálnice D8. Nad údolím řeky Müglitz rostl vrstvu po vrstvě přes 800 let. Byl několikrát přestavován, bourán a uzpůsobován dobovému vkusu, takže tu najdete prvky jednotlivých slohů od gotiky až po klasicismus.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

29. září 2018   |   10:31

Na rozdíl od většiny historických staveb vznikal zámek jaksi obráceně. Rostl na skále, směrem dolů ze svahu, někdy přerůstal svým majitelům přes hlavu a mnohé je tu dodnes doslova "na hlavu postavené". Návštěvníky zámku čeká říše plná chodeb a spletitých schodišť: V pátém patře je koňská stáj, zatímco panské komnaty z 18. a 19. století s drahocennými tapetami se nacházejí kuriózně jedno podlaží pod sklepením.

Zámecké prostory vás uchvátí

Překrásné komnaty vybavené původním zámeckým nábytkem a honosnými tapetami, nádherná zámecká kaple i pozoruhodná klasicistní zimní zahrada svědčí o vybraném vkusu šlechtických majitelů. Ale výrazné jsou i středověké obranné zdi i přestavěná strážní věž tzv. Bergfried, nedávno zrestaurovaný "Knappensaal" či hradní rytířský sál s úžasnými nástěnnými malbami. Ve dvacátém století pak Weesenstein sloužil jako úkryt četných drážďanských uměleckých pokladů.

Skrýš pro poklady drážďanské galerie

V závěrečné fázi 2. světové války, kdy se boje přesunuly na území Německa, hledala se místa, kde před leteckými útoky ukrýt vzácná umělecká díla. Jeden z hlavních depozitářů založen i na zámku Weesenstein, kam byla svážena ta nejcennější díla z drážďanských muzeí a galerií.

Trezor za čtyřmetrovými zdmi

Poloha zámku, na vrcholku nad korytem říčky Müglitz, blízko Drážďan, a přesto dostatečně daleko od labského údolí, byla pro tento účel téměř ideální. Až čtyři metry silné zámecké zdi, a v porovnání s ostatními skrýšemi i velmi dobré klimatické podmínky v místnostech, umožňovaly uskladnění maleb, tisků, knih a dalších muzeálních předmětů. Právě nyní až do 7. října 2018 je otevřena na zámku výstava, věnovaná této náročné akci.

Němčiny se nebojte, všechno najdete v češtině

Zámek Weesenstein nabízí svým návštěvníkům prohlídku muzea v doprovodu audioprůvodce v českém, německém a anglickém jazyce. Popisky exponátů jsou rovněž v češtině. Po návštěvě zámecké výstavy, si lze odpočinout v zámeckém parku, navštívit restauraci Königliche Schlossküche nebo si dopřát sklenici piva ze zámeckého pivovaru, jehož tradice sahá až do 16. století.

V říjnu je zámek otevřen denně od 10:00 do 18:00 hodin. V listopadu a prosinci od úterý do neděle od 10:00 do 16:00, v lednu stejnou dobu pouze o víkendech. Vstupné: dospělí 7,50 €, zlevněné 6 €, děti 6-16 let 1 €, do 6 let zdarma.

Další zajímavé články
Reklama