Ven z města

Řecká lyžařská střediska si zamilujete díky zvláštnímu kouzlu tamní přírody i místní gastronomii

Lyžařské areály v Řecku mají zvláštní atmosféru / Shutterstock
Do Řecka jezdíme především za sluncem, vyhřátým mořem, překrásnými plážemi a historickými památkami. Tohle všechno přitahuje v létě statisíce turistů ze všech koutů světa. Ale víte, že v Řecku najdete i destinace, které si v zimě nijak nezadají s vysokohorskými lyžařskými středisky v Alpách? Jednou z nejvyhlášenějších je pohoří Parnas, nacházející se pouhých 160 kilometrů od Atén.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

18. února 2019   |   12:39

Do tohoto lyžařského ráje míří v posledních letech stále více turistů a milovníků zimních sportů. Vyhledávají jej i světové celebrity, a to především kvůli zvláštnímu kouzlu řecké přírody, snoubící se s mýtickou historií oblasti i nabídkou vyhlášené místní gastronomie. Přeci jen, řecká kuchyně je skutečně cosi, co se musí zažít. Majestátní Parnas s nadmořskou výškou 2260 metrů zaručuje v zimě výborné sněhové podmínky a zimním sportům zde přeje zvláště letošní zima, která přinesla bohatou nadílku sněhu.

Mondénní středisko Arachova

Na svazích pohoří Parnas najdete celou řadu lyžařských středisek, jako je například Arachova, které se přezdívá „Balkón Parnasu“. Leží v nadmořské výšce 1000 metrů a je skutečným magnetem pro celebrity, takže na zdejších svazích nebo v barech potkáte nejednu z hollywoodských hvězd.

Horské středisko plné zábavy i historických památek

Vesnička je centrem nočního života, najdete v ní jak poklidné penziony, tak špičkové hotely, nabízející veškeré pohodlí, noční bary, kluby i luxusní horské chaty, které jakoby sem kdosi přesadil přímo z Alp. V její blízkosti se nachází i známé archeologické naleziště v Delfách. Turistické trasy vás zavedou třeba k vodopádům Matesi, starobylým vodním mlýnům, nebo ke Korykeské jeskyni, v které podle pověsti žila věštkyně Pýthie, než se vydala do Delf.

Starobylé městečko Amfikleia

Nachází se na úpatí Parnasu, pár kilometrů od lyžařských areálů. Amfikleia se stala v posledních letech ideálním místem pro rodiny s dětmi. Tohle malebné městečko vám učaruje starými kamennými domy, úzkými uličkami a starobylými fontánami. Místní nadšeni zde udržují historickou železnici, na které čas od času projíždějí dokonale renovované staré vláčky. Pokud se vydáte do okolí, určitě byste měli navštívit klášter Dadiou, středověký kostel Agios Ioannis Rigana s několika vzácnými nástěnnými malbami či posvátnou jeruzalémskou kapli Agias, vybudovanou v jeskyni.

Největší lyžařský areál

To, co sem ale v zimě přitahuje nejvíce návštěvníků, je zdejší lyžařský areál, největší v Řecku, který tvoří hlavně dvě střediska Kellaria a Ftérolakka, propojená sítí lanovek, vleků a sjezdovek. Nedaleko je i malý, samostatný resort Yerodóvrahos. Lyžařské středisko se může pochlubit 23 sjezdovkami (3 černé, 8 červených, 8 modrých a 4 pro začátečníky) o celkové délce 27 km.

Vše obsluhuje 13 lyžařských vleků a lanovek. Zdejší sjezdovky, jak jinak, nesou názvy postav z řecké mytologie. Nejdelší je sjezdovka Afrodita, s délkou 1 500 metrů, další sjezdovky nesou názvy Odysseus, Hermes, Telemachus, Perikles či Hera a svá jména mají i zdejší lanovky, ta nejznámější, která je hlavním východiskem do celého areálu, se samozřejmě jmenuje Zeus.

Gastronomie na Parnasu je vyhlášená

Oblast, v které se lyžařská střediska nacházejí, je proslulá svými specialitami, jako je místní nasládlý sýr, zvaný formaela či medové jogurty. Nezapomenutelné gurmánské zážitky si odnesete po ochutnání takových specialit, jako je například kontosoúvli, grilované vepřové na jehle s cibulí, rajčaty a paprikou, ochucené česnekem a oregánem.

Pochutnáte si i na kokorétsi, což jsou jehněčí střívka, naplněná droby, připomínající naše jaternice, sarmádes, což jsou plněné vinné listy, tradiční koláče, chutný kozí sýr feta, nebo trahanás, těstovinovou polévku, podávanou na sladko, nebo nakyselo. Nesmí chybět ani místní víno. Ochutnejte třeba Mavroudi, které získalo ochrannou známku původu, tmavě rudé víno s vysokým obsahem alkoholu, které v zimních měsících pořádně zahřeje.

Jak se tam dostanete

Samozřejmě, že autem by se cesta určitě nevyplatila, a proto je nejvýhodnější letecká doprava. Během zimních měsíců jsou ceny letenek do Řecka na minimu a s nízkonákladovou leteckou společností se tam dostanete už od 1500 korun za zpáteční letenku. Let trvá asi 2 a půl hodiny. Z Atén vás pak dopraví za hodinku a tři čtvrtě do horského střediska Amfikleia za pouhých 7 eur rychlovlak, nebo můžete využít některé z autobusových linek, mířících až do lyžařských center. Když si to spočítáte, můžete stát už po necelých pěti hodinách cesty na sjezdovce uprostřed zasněženého Parnasu, což je mnohdy rychleji, než byste dojeli autem do některého z alpských středisek.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama