Pobyt

Lyžařské svahy zalité sluncem, překrásné vyhlídky i léčivé prameny. Tohle městečko stojí za návštěvu

Termální prameny a vyhlídky, z nichž přechází zrak, to je rakouský Villach / Shutterstock
Villach byl dlouhá léta považován za tak trochu mondénní středisko pro bohaté. Nicméně, to už dávno neplatí a ubytování zde naleznete ve všech kategoriích od toho nejlevnějšího v místních penzionech, až po výstavné, pětihvězdičkové hotely. Toto lyžařské centrum Korutan je českými turisty tak trochu opomíjeno, zejména proto, že leží až v samém jižním cípu Rakouska, těsně u Slovinských hranic.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

10. října 2018   |   13:13

Ti, kdo každoročně míří na sluncem zalité jadranské pláže, míjejí Villach po nedaleké dálnici a málokdo z nich si zde udělá delší zastávku. Přitom Villach má co nabídnout i v létě. Patří totiž k nejteplejším místům Rakouska a voda ve zdejších jezerech, která jsou nejteplejší v Evropě, dosahuje teploty až 29°c. Proslulý je i díky stálému počasí, slunce zde svítí v průměru 300 dní v roce. To pravé kouzlo tohoto horského střediska však poznáte hlavně v zimě.

Jak se tam dostat

Nejjednodušší a nejrychlejší cesta vede přes České Budějovice na Linec. Hned za hranicemi se napojíte na rakouskou dálnici D1 a v Salzburku se napojíte na dálnici A110, vedoucí až do Slovinska. Villach je od Prahy vzdálen 564 kilometrů a cesta se dá urazit za necelých 7 hodin. Budete na ní pochopitelně potřebovat rakouskou dálniční známku.

Cesta je delší, ale díky dálnici rychlá

Někomu se možná zdá vzdálenost do Villachu příliš velká, ale podle vlastních zkušeností můžu potvrdit, že budete v cíli díky přímé jízdě po dálnici mnohem rychleji, než v jiných alpských střediscích, do kterých se mnohdy musíte proplétat šnečí rychlostí po úzkých silničkách.

Lyžařské areály snů

V okolí Villachu je hned několik rozlehlých lyžařských areálů, z kterých si můžete vybrat. Tím největším je nejspíše Gerlitzen, který nabízí neuvěřitelných 40 kilometrů sjezdovek. Dopraví vás na ně 14 vleků a lanovek a vybrat si můžete od těch nenáročnějších, až po modré pro sváteční lyžaře.

Většina z nich se nachází v nadmořské výšce 1100 – 1900 m. n. m. Východiskem na většinu sjezdovek je vrchol hory Gerlitzen, na který se nejsnadněji dostanete lanovkou Kanzelbahn. Odtud se hvězdicově rozbíhají sjezdovky na všechny světové strany a podle polohy slunce si můžete vybrat tu, kterou právě zalévá jeho svit. Celodenní skipas, s nímž si můžete užívat všechny lanovky i vleky vás přijde na 1100 korun.

Nejvyšší dřevěná rozhledna na světě

Půlhodinku jízdy od Villachu se nachází jeden z moderních divů Rakouska, který určitě nemůžete vynechat. Je jím unikátní, 100 metrů vysoká rozhledna Pyramidenkogel, otevřená v roce 2013. Nahradila tak starší stavbu z roku 1968. Unikátní rozhledna má kovové jádro, pokryté dřevěnými deskami a týčí se přímo nad jezerem Wörthersee. Panorama blízkých jezer, a horských vrcholků poskytuje zážitek, který jen tak někde nenajdete.

Ze stometrové výšky dohlédnete až do Slovinska

Snadno dohlédnete až do Slovinska, vzdáleného odtud pouhých10 kilometrů, kde pro rozhlednu vymysleli své vlastní jméno Jedvova. Na vyhlídkovou plošinu můžete vystoupat po schodech, nebo se svézt výtahem. Pokud máte rádi trochu adrenalinu, můžete se vrátit dolů po 120 metrů dlouhém tobogánu, nejdelším v Evropě, nebo vás spustí z vrcholku na laně. Rozhledna je otevřena celoročně a za vstupné zaplatí dospělí 11 eur, studenti 8 eur a děti od šesti do 14 let 6 eur.

Po lyžování rovnou do termální vody

Léčivé účinky zdejší vody, bohaté na radon, objevili už Keltové a později je dobře znali už staří Římané. Za zakladatele prvních lázní z 16. století, je považován proslulý lékař Paracelsus. V roce 2012 zde bylo otevřeno supermoderní lázeňské centrum KärntenTherme o rozloze 11.000 m2. Moderní komplex budov, připomínajících vrcholky alpských velikánů a ledovců s obřím aqaparkem nabízí vše, co si můžete v termálních lázních představit.

Desítky atrakcí pro velké i malé, odpočinkové zóny, sauny, umělá šílená řeka, tobogány, skluzavky či vířivky vám zajistí zábavu po celý den. Celodenní vstupné vás přijde na 19, 50 eur, rodinná pro dva dospělé a dítě na 45 eur. Ceny za ubytování přímo ve Villachu nejsou nijak závratné, luxusní apartmán pro celou rodinu pořídíte v sezóně už od 12 000 korun na týden.

Další zajímavé články
Reklama