Ven z města

Dolomity Superski: Největší magnet pro milovníky zimních sportů v letošním roce

Italské Dolomity vypadají místy jako měsíční krajina / Shutterstock
Italské Dolomity, to je především fantastická krajina, vypadající místy jako z jiné planety, úžasně široká nabídka služeb pro návštěvníky všech věkových kategorií a v zimě i největší a nejkrásnější lyžařská oblast na světě. Ta zahrnuje 12 lyžařských regionů v jejichž rámci se nachází 1220 kilometrů sjezdovek, stovky lanovek a vleků, a to všechno si můžete užívat v rámci jednoho skipasu.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

10. ledna 2019   |   12:34

Dolomiti Superski, jak se nazývá tato obří zimní aréna se stává v posledních letech i jednou z nejoblíbenějších oblastí i pro české milovníky zimních sportů. Poznat celou oblast Dolomiti Superski v rámci jedné zimní dovolené je nad lidské možnosti, a tak je nejlepší si vybrat jedno ze zdejších zimních středisek, propojené sítí vleků, lanovek a sjezdovek s těmi okolními a užívat si vše, co region nabízí.

A není toho málo. S rodinou se můžete bavit v mnoha zábavních parcích, vychutnávat si jedinečné výhledy z horských vrcholků, objevovat jedinečnost Marmolady, Ladinského údolí nebo Tre Cime, nebo ochutnávat zdejší gastronomické speciality. Krása a jedinečnost Dolomitů byly hlavním důvodem toho, že byly v roce 2009 vyhlášeny jako oblast světového dědictví UNESCO.

Dolomity, směsice národů

Před rokem 1919 patřila většina Dolomitů k rakousko-uherské říši. Po 1. světové válce byl tento region připojen k Itálii, ale fašistická vláda zakazovala rakouskou kulturu a německý jazyk. Až po druhé světové válce Jižní Tyrolsko získalo autonomii a mohla se naplno rozvíjet zdejší pestrá a jedinečná kultura. Jižní Dolomity, které se nacházejí v provincii Benátsko, jsou ryze italské, jak jazykově, tak svojí středomořskou kuchyní i kosmopolitními horskými středisky, jako Cortina d'Ampezzo.

Jižní Tyrolsko je spíše kus Rakouska v Itálii

Ale jen o pár údolí na sever k Tre Cime nebo Alta Badia, vládne zcela jiná kultura, jako byste překročili hranici dvou států. Tady se nosí lederhosen a konzumují knedlíky. Tady se peče plochý chléb Schüttelbrot, apfelstrudel, mají tu vedle vína rádi i pivo a místní německý dialekt je pro Italy tak říkajíc španělskou vesnicí.

Rozmanitá nabídka aktivit

Chcete-li si naplno užít Dolomiti Superski, stačí vám jen jeden skipas. My Dolomiti Skicard vám poskytne přístup ke 450 lanovkám a vlekům, 30 snowparkům a 1220 km sjezdovek. Jste začátečníci nebo zkušení lyžaři? Tady najdou své tratě všichni. Užijí si zde nejen lyžaři a snowboardisté, ale můžete si udělat třeba výlet na sněžnicích, či strávit s dětmi nějaký ten den sáňkováním, využít nabídku jedné z mnoha ledových ploch k bruslení.

Dolomiti Superski je také vyhlášenou kulinářskou oblastí. Vyhledávané jsou například rázovité horské chaty a hotýlky, kde si můžete vychutnat šálek horkého čaje, sklenku zdejšího vyhlášeného červeného vína, nebo regionální specialitu bombardino, což je horký nápoj z kávy, vaječného koňaku a šlehačky, který vás pořádně nakopne.

Ráj pro gurmány

Neuvěřitelná směs italské a rakouské kuchyně je pro oblast Dolomit příznačná a zahrnuje především bohatou nabídku sýrů z malých hospodářství, stejně jako zdejší typickou salsiccu, což jsou kořeněné klobásky, připomínající naše taliány. V mnoha stáncích přímo na sjezdovkách ji dostanete ve formě hot dogu, tedy grilovanou s plátkem sýra v malé bagetě. Chybět nesmí ani typická tyrolská slanina, či sušená šunka prosciutto crudo.

Pochutnat si tady můžete i na typickém tyrolském gröstlu, což je směs vařených brambor a hovězího či vepřového masa. Nechybí ani nejrůznější druhy těstovin nebo tyrolských špeclí, obvykle připravovaných s masovou směsí, sýrem a houbami. K tomu samozřejmě patří i víno z jižní části Dolomit s výraznou kořenitou vůní a kdo má rád něco ostřejšího, určitě nepohrdne místní grappou, což je pálenka z vinných hroznů.

Ceny skipasů v Dolomiti Superski

S jedním skipasem můžete navštívit tak známá zimní střediska, jako je Cortina d'Ampezzo, Alta Badia, Val Gardena, Val di Fiemme, Tre Valli a další skiareály, kterých je celkem 12. V nich budete mít k dispozici 360 km modrých sjezdovek, 720 km červených sjezdovek a 120 km černých sjezdovek, 23 kilometrů svahů s nočním osvětlením, celkem 1100 kilometrů sjezdovek s garantovaným sněhem a 24 dokonale perfektních snowparků a freestylových tratí.

Na jeden skipas 1220 kilometrů sjezdovek

To všechno obsluhuje 4600 sněhových děl, takže nemusíte mít obavy o nedostatek sněhu. Za to všechno zaplatí v sezóně do 2. 2. 2019 dospělí za týdenní skipas 273 eur, a děti 191 eur. Od 3. 2 do 16. 3. 2019, kdy je zde hlavní sezóna, zaplatí dospělí za skipas 304 eur a děti 213 eur.

Jak se tam dostanete

Do horského střediska Val di Fiemme, jednoho z nejoblíbenějších u českých návštěvníků hor, je to z Prahy 700 kilometrů a zalyžovat si můžete už po nějakých sedmi a půl hodinách jízdy. Trasa vede přes Rozvadov, Řezno, kolem Mnichova na Innsbruck a horský přechod Brenner. Odtud přes italské Bolzano do Val di Fiemme. Využít můžete i nabídek řady cestovních kanceláří, které jak do Val di Fiemme tak do dalších horských středisek v Dolomitech pořádají autobusové zájezdy. Týdenní pobyty s polopenzí se dají pořídit ve slevových akcích už od 7000 korun.

Další zajímavé články
Reklama