Ven z města

Aktivní dovolená v italských Alpách vás dostane

Turisty je Livigno hodnoceno jako jedno z nejpoetičtějších a nejlépe vybavených turistických středisek / Depositphotos
Kdekdo jezdí v létě k moři povalovat se na pláž s drinkem ozdobeným paraplíčkem, protože to vypadá dost „cool“ na Instagramu a bronzové opálení je to jediné, co si plánujeme přivést. Ale kdo čeká od dovolené více, tak může vyměnit moře za hory. Když překonáte předsudky, že na hory se jezdí především v zimě a vyrazíte místo do tradičního Bibione, třeba do alpského Livigna, určitě nebudete zklamáni. Plavky a opalovací krém oceníte i zde.
Reklama
Reklama

autor  Martin Březina

17. srpna 2018   |   12:50

Italské Livigno se rozkládá na 12 km, a to mezi dvěma horskými masivy padajícími z výšky kolem 3000 m.n.m. až do 1 800 m.n.m. Společně s nedalekým Trepalle je považováno za nejvýše umístěné trvale obydlené město v Evropě. Samotná obec je klasická „street village“, vystavěna z malých dřevěných a kamenných domů umístěných podél několika hlavních ulic, takže zde prakticky nemůžete zabloudit.

Původní domky doplňují novodobé hotýlky, apartmány a penziony, které tu díky rostoucí turistice rostou jak houby po dešti. Naštěstí jsou novostavby citlivě řešeny tak, aby zapadly do stávající zástavby a nenarušili kouzlo města. Turisty je v průvodcích hodnoceno jako jedno z nejpoetičtějších a nejlépe vybavených turistických středisek.

S kolem dokola

Pro mnohé návštěvníky je i zajímavější v létě než v zimě. Není se co divit. Především cyklonadšenci si zde přijdou na své. Těžko byste v Evropě hledali oblast, která nabízí tolik všestranného cyklovyžití. No posuďte sami. Vyznavači horských kol, a to i pro rodiny s dětmi, je nejvhodnější oblastí Carosello Bike Park (3.000 m. n. m), do kterého vás vyveze kabinková lanovka s úpravou na přepravu kol.

Po kvalitním asfaltu a dobře značených trasách se dostanou do slavných vysokohorských průsmyků

Trasy jsou zde méně obtížné – modré a červené, stejně jak znáte se značení sjezdovek. Patříte-li mezi zkušenější jezdce, tak si dejte Mottolino Bike Park (celkem 14 tras), který nabízí o dost obtížnější terény. S výbavou si nemusíte lámat hlavu, protože na každém rohu narazíte na vybavené půjčovny, kde jsou připraveny kompletní chrániče, integrální přilby i speciální downhill a all terrain kola. I když je zde více terénu vhodných pro horská kola, tak i příznivci silniční cyklistiky si přijdou na své. Po kvalitním asfaltu a dobře značených trasách se dostanou do slavných vysokohorských průsmyků, která známe z etap slavného Giro d´Italia.

Na vlastní nohy

Nejen cyklistikou je v létě Livigno živo. Když neholdujete cykloturistice a cítíte se jistěji pevně nohama na zemi, tak máte z čeho vybírat. Na procházky kolem městečka si vystačíte s teniskami a díky kvalitním cestám nemusíte doma nechávat ani kočárek. Je zde i dostatek odpočívadel. Okolní členité pohoří přitahuje, jak sváteční turisty, tak i zkušenější vyznavače trekkingu, ferrat i skalního lezení nebo paraglidingu.

My jsme si dali celodenní výlet (zhruba 20 km dlouhá trasa) začínající v Monte  delle  Rezze, přes Cima  Canton,  Cima Campaccio,  Colle  dei gessi, Laghetto  di  Federia až do údolí Malga  Federia, kde nesmíte vynechat tradiční horskou boudu Malga Federia, kde se servírují lokální delikatesy. Doporučujeme se ale obrátit na místní průvodce, kteří vám naplánují trasu dle vašich možností.

Vodní hrátky

Pokud jde o aktivity v údolí, tak si můžete užít vodní atrakce, jako jsou kajak nebo paddleboard a to centru Alpisella Summer na přehradě Lago di Livigno, jež letos slaví kulatých padesát let. Samotná voda v přehradě je průzračně čistá, ale díky své teplotě je spíše na osvěžení než dlouhé koupání. Pokud jste nadšenci do vodních radovánek, tak vás potěší akvapark Aquagranda Active You. Ale tím výčet aktivit v údolí nekončí. Nedaleko centra je v modřínovém lese umístěno lanové centrum Larix Park. Celkem 5 tras umožní zábavu pro celou rodinu.

Ráj levných nákupů

Co nemůžeme opomenout je zvláštní daňový a celní status města. Neplatí se zde totiž DPH, spotřební daně a částečně ani clo. To znamená atraktivní ceny alkoholu, parfémů, pohonných hmot, ale i značkových oděvů, což ještě zvyšuje jeho turistickou atraktivitu. V celém středisku Livigno je kolem 100 restaurací, barů a kaváren s vyhlášenou italskou kávou nebo oblíbeným alkoholickým Bombardinem. Ale pozor, místní „vaječňák“ dost leze do hlavy! Nejhustší koncentrace obchodů a kaváren i restaurací je ve středu města od ulice Via Ostaria, přes via Plan až po Via Fontana.

Naším typem je místní pivnice Birrificio Livigno, kde si můžete vybrat z několika piv z místního pivovaru. Samozřejmě nechybí piva plzeňského typu. Ideální zakončení aktivního dne. Kdo spíše holduje mléku, tak by si neměl nechat ujít místní družstevní mlékárnu se zmrzlinovým barem - Latteria Agricola Cooperativa. Je prakticky nemyslitelné se zde nezastavit a nekoupit si sýry, syrovátku a další produkty od místních farmářů. Ideální dárky z dovolené.

Po vlastní ose

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma, ale tyto trasy vedou do Livigna. Obec je přístupná od severu přes tunel "Munt la Schera", a pak z jihu přes Brennerský průsmyk, a to jak v létě, tak i v zimě.

Doporučená trasy z České republiky:

1. Po dálnici na Mnichov, poté na Innsbruck a Landeck směr švýcarský Svatý Mořic do Zernez, kde se pak odbočí na Livigno.
2. Z Mnichova se dáte na GaPa (Garmisch-Partenkirchen), přes Landeck opět směr Svatý Mořic a Zernez.

Ideální je sledovat aktualizované navigace sledující hustotu provozu (Google nebo Waze). Nezapomeňte si také zakoupit dálniční známku přes Rakousko. Placený tunel „Munt-La Schera" je v létě otevřen 24/7 a střídavý provoz zde řídí semafory, protože je zde pouze jeden jízdní pruh. Od českých hranic je to přes 500 km a samotná cesta vám zabere 6-7 hodin.

Další zajímavé články
Reklama