Ven z města

Přírodní skvost Nízkého Jeseníku: Rešovské vodopády jsou krásné i v zimě

Miroslav Pospíšil / Shutterstock
Jedním z nejoblíbenějších turistických cílů Nízkého Jeseníku jsou beze vší pochybnosti Rešovské vodopády. Tento přírodní skvost si hned na první pohled dokáže získat srdce každého návštěvníka, který sem zavítá a ten, kdo tuto horskou lokalitu dobře zná, se sem vždy rád vrací.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

09. prosince 2018   |   12:30

Tady je vidět, že i v dnešní době se v České republice nacházejí místa nádherné divoké a prakticky ničím nespoutané přírody, které obvykle známe z filmů či fotografií o kanadských nebo aljašských lesích a horách. Celý komplex Rešovských vodopádů a okolí tvoří území o rozloze zhruba 70 hektarů. Pouze 6 hektarů je však chráněno, a to od roku 1966 a je Národní přírodní památkou v Přírodním parku Sovinecko.

Vodopády a kaskády

Rešovské vodopády tvoří říčka Huntava, která pramení v nedalekých Stříbrných horách, kde se ve středověku těžilo stříbro. Protéká údolím kaňonu a vytváří zde řadu kaskád a vodopádů. Nejvyšší vodopád má neuvěřitelných 10 metrů. Soutěsku lemují skály a přirozené smrkové lesy. Skalní vrcholky se tyčí až do dvacetimetrové výšky a rozpětí kaňonu je mezi šesti až deseti metry. Lokalita je geomorfologicky velmi významná. Tady se vám bude zaručeně líbit.

Terén je těžký, ale zvládnou ho i větší děti

Kaskády a vodopády jsou největšími svého druhu v Nízkém Jeseníku. Jako turisté procházíte divokou panenskou přírodou, kde jsou místy zbudovaná odpočívadla a dřevěné schody a můstky, které výborně zapadají do okolní krajiny. Navíc umožňují spatřit zblízka i jinak těžko dostupná místa. Terén je totiž poměrně těžký a je třeba dávat pozor nejen na sebe, ale i na ostatní ve skupině.

Čekají na vás i příjemná odpočívadla

Větší děti ovšem cestu zvládnou. Procházíte se v těsné blízkosti vodopádů, a to většinou po kamenité stezce. Tady se víc, než jinde vyplatí mít s sebou fotoaparát. Za snímek stojí nejen již zmíněné vodopády a kaskády, ale rovněž okolní skalní útvary. Mimo to si cestou můžete prohlédnout i zbytky středověkého hradu.

Náročná, ale krásná procházka kaňonem

K Rešovským vodopádům je nejvhodnější přístup od Rýmařova (ani za půlhodinky jste tam). Místa jsou od sebe vzdálená jen 8 kilometrů a z města vede zelená turistická značka. Ta vás dovede až do vesničky Rešov, odtud je odvozen název celého přírodního komplexu. Ten, kdo přijede z Rýmařova automobilem má tu výhodu, že zde může zanechat svůj vůz na parkovišti, které je zdarma. Z Rešova pokračujete až k rozcestí Fialův mlýn a pak začíná treking přímo kaňonem Rešovských vodopádů. Jde o postupný sestup s velkým převýšením. Není výjimkou, že sem jezdí i rodiny s dětmi, i když, jak už bylo řečeno, je cesta místy opravdu náročná.

Kouzelný hrad Sovinec

Soutěska je dlouhá asi 200 metrů a dovede vás k soutoku říček Huntava a Oslava. Kdo má zájem, může pak po modré turistické značce vyrazit až na nedaleký hrad Sovinec. Ten založili bratři Pavel a Vok z rodu Hrutoviců, za II. světové války se stal vězením pro francouzské vojáky a dnes skrývá expozici o životě na středověkém sídle.

Vstupné činí u krátkého okruhu 100 Kč dospělí, 50 Kč děti, 250 Kč rodinné a u dlouhého okruhu 140 Kč dospělí, 70 Kč děti a 350 Kč rodinné. Často se v hradním areálu pořádají různé zábavné akce pro veřejnost. Ze Sovince se vrátíte k rozcestí Valšovský důl a po červené turistické značce přes Lesný vrchol (540 m n. m.) až do Rešova. To celé je zhruba osmikilometrová procházka.

Okolí má spoustu dalších cílů

Přírodní park Sovinecko leží v jihozápadní části Rešovské pahorkatiny. Protékají zde říčky Huntava, Oslava, Teplička a Sitka. Je domovem 129 druhů ptáků, mimo jiné vzácného výra velkého. Na hranici přírodního parku leží historické město Šternberk, kde je hrad z poloviny 15. století (vstupné 120 Kč dospělí, děti do 6 let zdarma, 6 – 18 let 80 Kč). Pro osvěžení nechybí městské koupaliště.

K dalším oblíbeným cílům pak patří například horolezecká oblast Rabštejn a stejnojmenná zřícenina hradu. Občerstvení a ubytování najdete nejen ve Šternberku, ale rovněž i v Rýmařově, Rešově nebo Sovinci.

Rešovské vodopády nikoho nezklamou, doslova a do písmene vás vtáhnou do svého nitra, kde je klid a pohoda okolní krajiny. Vydat se sem můžete nejen v létě, ale vlastně v kterémkoli ročním období. Nebudete litovat.

Další zajímavé články
Reklama