autor Miroslav Pospíšil
20. listopadu 2018 | 16:50
Litovelské Pomoraví se nachází na severu střední Moravy mezi Olomoucí, Litovlí a Mohelnicí. Statut chráněné krajinné oblasti má od roku 1990 a rozkládá se na ploše 96 km čtverečních v pruhu širokém 3 až 8 km. Patří tak k nejmenším CHKO v České republice. Zároveň jde o nejcennější oblast svého druhu ve středoevropském měřítku.
Malebná střední Morava
A není divu. Bohatá fauna a flóra, ucelený komplex lužních lesů, mokřadních luk s tůněmi podél horního toku řeky Moravy, to vše dává místu jedinečnost netknuté volné přírody. Mokřadní část chráněné krajinné oblasti je od roku 1993 zařazena do světově uznávaného Ramsarského seznamu významných mokřadů.
Ochrana přírodního skvostu jde dokonce tak daleko, že na tomto malém území jsou dvě národní přírodní rezervace, a to NPR Ramena řeky Moravy a NPR Vrapaš a tři přírodní rezervace – PR Litovelské luhy, PR Plané loučky a PR Chomoutovské jezero. Padesát šest procent Litovelského Pomoraví tvoří lesy v průměrné nadmořské výšce 345 metrů. Už víte, proč celá oblast stojí za návštěvu?
Turisté, cyklisté i vodáci
Pro pěší turisty tady jsou k dispozici naučné stezky, ze kterých si každý může vybrat podle svého zájmu či fyzické zdatnosti. Naučná stezka Luhy Litovelského Pomoraví má 16 kilometrů, Naučná stezka Románský areál Nové Zámky u Litovle má rovněž 16 kilometrů a Naučná stezka Třesín vede jen 8 kilometry.
Jak je vidět, sem se můžete vypravit i s dětmi. Cyklisté mohou využít cyklistické stezky, která vede přímo podél řeky Moravy. Patrně nejvýznamnější a nejoblíbenější cyklistická trasa je Moravská cyklostezka. V úseku Horká nad Moravou a Litovel je umístěno mnoho informačních panelů o CHKO. Vodáci tady mají řeku Moravu a mohou se plavit jak na kajacích a kanoích, tak na raftech.
Historie, jeskyně a památky
Přímo uprostřed Litovelského Pomoraví leží starobylé královské město Litovel, kterému se také říká Hanácké Benátky. Město se může pochlubit zachovalou částí středověkého opevnění, kamenným mostem svatého Jana z přelomu 15. a 16. století, jenž se klene nad řekou Moravou a historickými domy v centru. O věhlas Litovle se však nejvíce postaral místní pivovar.
V těsném sousedství Litovelského Pomoraví pak jako cestovatelé naleznete například krápníkové jeskyně Mladečské jeskyně (dospělí 100 Kč, děti 60 Kč, vrch Třesín u obce Mladeč), kde v roce 1826 byly nalezeny pozůstatky lidí starší doby kamenné. V Nových Zámcích se pak nalézá barokní zámek šlechtického rodu Lichtenštejnů, kde je v současné době dětský ústav. Chrám přátelství Templ se tyčí na skále nad řekou Moravou a jde o kruhový letohrádek. Vodní mlýn z 16. století, který byl v roce 1923 přestavěn na vodní elektrárnu, je pak v Nových Mlýnech. Za zmínku rozhodně ještě stojí zámek Úsov, pohádkový hrad Bouzov (dospělí 170 Kč, děti 120 Kč) a Hanácký skanzen.
Dostupné prakticky odkudkoliv
Přijedete sem od Olomouce, Mohelnice či Šternberku (vždy zhruba do 30km). V samotné Litovli jste již prakticky v centru Litovelského Pomoraví. Krajinou Litovelského Pomoraví se mohou procházet, projíždět či proplouvat jak sváteční výletníci, tak zkušení turisté, cyklisté a vodáci. Rádi sem zavítají profesionálové z řad přírodovědných odborníků, fotografů a malířů. Bohatý a stále trochu tajemný fond zdejší fauny a flóry má stále co nabídnout a pořád a pořád dokáže překvapit.