Ven z města

Toulky podzimní Vysočinou: Poznejte tak trochu drsný, ale i krásný přívětivý kraj

Nejkrásnější vyhlídka na krajinu Vysočiny je z Devíti skal ve Žďárských vrších / Shutterstock
Nádherné podzimní dny, které letos prožíváme, přímo zvou k nejrůznějším víkendovým výletům. Zkuste jeden z nich věnovat Českomoravské vysočině. Jak už název napovídá, odděluje pásmem nevelkého pohoří české a moravské země. Mnozí ji považují za drsný, neúrodný kraj, kde najdeme většinou jen kamení a pole s bramborami. Možná nám tento obraz sugerují zimní kalamity, ale podzimní Vysočina je jedním z nejkrásnějších krajů Čech.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

17. října 2018   |   16:08

I když má co nabídnout, jak, co se týká historických památek, tak přírodních zajímavostí, turisté Vysočinu stále ještě dostatečně nedocenili. Většina hradů a zámků má v říjnu ještě otevřeno o víkendech, a tak si můžete putování zpestřit i jejich prohlídkami. Zkuste se tedy  vydat na podzimní toulání po nádherných historických městech, úžasných památkách i neporušených přírodních oblastech Vysočiny a vyberte si z naší nabáídky.

Čarovná Lipnice nad Sázavou

Dominanta zřícenin mohutného hradu Lipnice, ční nad okolní krajinou podobně, jako Trosky nad Českým rájem. Hrad je jedním z nejmohutnějších, šlechtických sídel u nás. Založen byl kolem roku 1310 pány z Lichtenburka, jako strážný hrad, střežící údolí Sázavy.

Hrad i panství mnohokrát měnily majitele a nejvíce se na jeho velké přestavbě podílel husitský rod Trčků z Lípy v 16. století. V roce 1869 jej celý zničil velký požár. Dnes na něm stále probíhají rekonstrukční práce a jsou postupně zpřístupňovány i jeho vnitřní prostory. Při jejich prohlídce můžete vidět unikátní sbírku gotických kachlů, monumentální architekturu a nezapomenutelné jsou i výhledy na okolní krajinu.

Vstupné: 90 Kč, děti 60 Kč.

Památník Jaroslava Haška

Lipnici mnozí znají jako Haškovu, a to díky tomu, že zde žil a také zemřel slavný spisovatel Jaroslav Hašek, který zde napsal své stěžejní dílo Osudy dobrého vojáka Švejka. 3. ledna 1923 zde také zemřel a je pohřben na místním hřbitově. V domku, kde bydlel je dnes pamětní expozice, připomínající jeho tvorbu a život na Lipnici.

Vstupné 15 Kč, děti 10 Kč.

Kamenný skvost Pernštejn

Pokud chcete vidět skutečně majestátný hrad, tak jak jej známe z pohádek, určitě se vydejte na návštěvu Pernštejna. Tento zachovalý gotický skvost ze 13. století, najdete 37 kilometrů východně od Žďáru nad Sázavou. Od roku 1995 je hrad národní kulturní památkou. Hrad byl několikrát přestavován a posilována byla zejména jeho obranná funkce. Tvoří ji zejména obranné věže s krakorci, mohutné hradby, arkýře a obranné ochozy.

Hrad si oblíbili i naši a zahraniční filmaři

O jeho síle svědčí i to, že nebyl nikdy dobyt. V interiérech můžeme obdivovat jak stavitelské umění, tak jeho výzdobu a gotické komnaty či sklepení. Hrad se také někdy nazývá mramorový, podle materiálu, který byl při jeho stavbě používán. Hrad si zahrál v mnoha filmech, jako Tři mušketýři, Johanka z Arku, Guliverovy cesty, Princ a chuďas, Angelika, Pták Ohnivák a ve spoustě dalších.

Vstupné: 180 Kč, děti 130 Kč.

Telč, město jako z pohádky

Město, zapsané v roce 1992 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, leží na půli cesty mezi Prahou a Vídní. Telčské náměstí Zachariáše z Hradce vypadá dnes stejně, jako za jeho panování v 16. století. Renesanční, bohatě zdobené domy a podloubími, působí doslova pohádkově a celé historické centrum si mnohokrát zahrálo v českých i zahraničních filmech. Na náměstí můžeme obdivovat i dvě krásné kašny, za návštěvu určitě stojí i gotická sklepení pod ním.

Zámek Telč, renesanční klenot

Cenná je nejen jeho původní architektura, ale i zachované interiéry. Na místě bývalého gotického hradu dnes stojí reprezentativní renesanční sídlo, postavené v duchu italské architektury. V některých prostorách se zachovaly i původní sklípkové klenby. Zámek je i co do vybavení mobiliářem dokonalou ukázkou renesančního šlechtického sídla. I na zdejším zámku se točila řada filmů, z těch nejznámějších například Z pekla štěstí 1 a 2, Jak se budí princezny, nebo Kouzelný měšec.

Vstupné: 150 Kč, děti 110 Kč.

Čistá příroda Žďárských vrchů

Chráněná krajinná oblast, kde pramení řada českých i moravských řek, je jednou z nejméně narušených přírodních oblastí v Čechách. Prochází zde hranice rozvodí Labe – Dunaj. Vedle čisté přírody se může celá oblast pochlubit i řadou významných historických památek, jako Betlémem v Hlinsku, nebo poutním kostelem sv. Jana |Nepomuckého na Zelené hoře. Milovníci zimních sportů určitě znají Novoměstsko, které je skutečným rájem běžkařů.

Nicméně i podzimní poutníci si přijdou na svém při putování po zdejších turistických stezkách a cyklostezkách. Nejvyšším vrcholem Žďárských vrchů je přírodní památka, skalní labyrint Devět skal (836 m. n. m.). Žďárské vrhy vyvedou z omylu i ty, kdo jsou přesvědčeni, že krajinou rybníků jsou jen jižní Čechy. I zde jsou rozsáhlé a vyhledávané vodní plochy, jako Velké Dářko, Medlov nebo Milovský rybník.

Jaroměřice nad Rokytnou

Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou leží 63 kilometrů jižně od Žďáru nad Sázavou. Památka je skutečným barokním skvostem a na Vysočině patří k nejnavštěvovanějším. Zámek stojí na místě bývalé středověké tvrze, která byla v 16. století přestavěna na renesanční zámeček.

I ten prošel rozsáhlou přestavbou, a to v první polovině 18. století, kdy dostal současnou barokní podobu díky svým majitelům, rodu Questenberků. Zámecké interiéry jsou bohatě vybaveny dobovým nábytkem a předměty, dokonale připomínajícími život šlechty v období baroka. Zámek je pověstný i svou hudební historií, v jeho prostorách se odehrávaly velké hudební a kulturní slavnosti.

Vstupné: 110 Kč, děti 80 Kč.

Další zajímavé články
Reklama