Ven z města

Kam na dovolenou s dětmi? I při cestování po Čechách můžete mít nezapomenutelné zážitky

Připravte pro děti nezapomenutelné chvíle / Shutterstock
Vybrat dovolenou s dětmi nebývá jednoduché. Prioritou totiž není v tomto případě to, co chcete vy, ale jak zabavit své neposedné potomky. Proto musíte dělat kompromis. Odměnou vám ale bude radost a úsměv vašich dětí.
Reklama
Reklama

autor  Helena Stejskalová

19. června 2018   |   07:50

Hledat takové lokality, které by alespoň trochu uspokojily vaše nároky, ale především nabídly dostatek atrakcí pro děti, tedy koupání, zábavu v podobě her a poznávání. Naštěstí u nás i u našich východních sousedů najdete zajímavé tipy.

Chaty, chalupy a agroturistika

Nejoblíbenější lokalitou pro trávení dovolené jsou u nás jižní Čechy. Především oblasti kolem Třeboně, Kaplic, Českého Krumlova, Netolic nebo Českých Budějovic. Jihočeské rybníky jsou proslulé a koupání si zde skutečně užijete. Vynechte ale hotely a zajímejte se spíše o možnosti ubytování v chatách, chalupách, kempech či maximálně rodinných penzionech. Ideální je najmout si třeba na 14 dní chatu nebo chalupu. Obvykle mívá velkou zahradu, kde si děti mohou hrát a najde se zde třeba malé hřiště, pískoviště nebo dokonce prolézačky, skluzavka a bazén. V hotelu se dítě bude nudit, nemá tu tolik podnětů a možností se vyřádit jako na chatě či chalupě.

Pokud podporujete u svého dítěte vztah k přírodě a zvířatům, je vynikající volbou farma. Agroturistika získává stále větší podporu u nás i ve světě. Děti se dostanou do kontaktu se zvířaty, což je pro ně zdrojem zábavy i poznávání. A plus? Můžete si klidně vzít s sebou i nějakého domácího mazlíčka, třeba psa nebo kočku a bude o ně dobře postaráno.

Hrady a zámky nabízí prohlídky pro děti

Součástí pobytů nutně musí být výlety, když třeba zrovna nebude počasí na koupání. Oblíbeným cílem jsou hrady a zámky. V jižních Čechách jich je nepřeberně Český Krumlov, Hluboká, Červená Lhota, Blatná, Bechyně, Třeboň. Výhodou je, že už dávno nejde o žádný suchý nudný výklad, při kterém by byla největší atrakcí jízda v ohromných látkových papučích na naleštěné parketové podlaze. Naopak. Kasteláni připravují speciální prohlídky pro děti, kde se vaše malé ratolesti dozví třeba to, jak žili na hradech a zámcích děti v minulých staletích, s čím si hráli, nebo se třeba tváří v tvář setkají s místních strašidlem. Nebo se dozvíte, jaké pohádky se na daném hradě či zámku natáčely. To všechno přináší super zážitek a žádnou nudu. Stejně prima jsou třeba prohlídky, kdy kastelán provádí v dobovém kostýmu, nebo vám ukáže něco, co normálně nemáte šanci vidět – třinácté komnaty, které jsou pak po zbytek roku zavřené. Někde mají vyloženě dětské prohlídky.

Vyzkoušejte neobvyklou zábavu

Roste také obrovská oblíbenost archeoparků. Jde o skvělou možnost, jak si vyzkoušet třeba život v pravěku. Jižní Čechy mají hned dva významné archeoparky, kam děti rozhodně stojí za to vzít, a sice Netolice a Prášily. Kromě toho jsou i vesnice historických řemesel. Tentokrát trochu uhneme jinam – jedna z nich se nachází ve středních Čechách v Ostré u Lysé nad Labem. Když se děti začnou nudit, určitě je zabaví exotická zvířata. Takže návštěva ZOO by v prázdninovém programu rozhodně neměla chybět. Například ve Dvorci u Borovan je park exotických zvířat, v Protivíně najdete krokodýlí ZOO. Prima jsou také zábavní parky jako například Zeměráj u Orlické přehrady.

Další zajímavé články
Reklama