Ven z města

Dovolená pro romantiky: Je libo stylový nocleh na hradě nebo zámku?

Hrad Svojanov uprostřed lesů Vysočiny je jedním z nejstarších hradů u nás / Pixabay
Romantici mohou vzít letošní dovolenou za trochu jiný konec, než obvykle. Většina lidí touží po koupání a slunění, ale jsou i tací, kteří by rádi nasáli ducha dob dávno minulých a strávili pár dní například jako šlechtici na hradě či zámku.
Reklama
Reklama

autor  Helena Stejskalová

09. července 2018   |   09:51

V posledních letech možnosti zámeckých a hradních pobytů zažívají opravdový boom, tak proč to nezkusit? Zkuste si představit, že jste šlechtic, sluhové vám pomáhají nasoukat se do brnění a vyrážíte do války za svého panovníka. Nebo dámám pomáhá jejich komorná a služky obléci si nákladné šaty, aby se mohly stát hvězdou zámeckého plesu.

Vžijte se do role dávných šlechticů

Tahle představa dýchající dávnými staletími není vůbec nemožná. U nás je spousta zámků i hradů, kde se může veřejnost ubytovat, přespat tam a vytvořit si alespoň na pár dní iluzi, že je mocným hradním pánem, nebo zámeckou paní. Ideální je takový romantický pobyt třeba pro zamilované páry. Kam se tedy vydat?

Tajuplný hrad, kde straší 

Nejde o zámecké hotely, ale zámky a hrady, kde možnost strávit nocleh jakousi třešničkou na dortu navíc. Teprve v takovou chvíli je to totiž skutečná romantika. Probereme nejdříve hrady. V Českém ráji plném skalních údolí se tyčí hrad Kost. Pro milovníky romantiky tu mají dokonale zařízen hradní apartmán, který se nachází v obytné části turnovské brány.

Je tu vlastní kuchyně, stylový obývací pokoj a k dispozici dostanete i zahradu v hradním areálu. Jako stvořené pro čtyři osoby. Hrad Svojanov uprostřed lesů Vysočiny je jedním z nejstarších hradů u nás. Empírová vstupní budova nabízí opravdu rozmanité ubytování.

Přespat tu mohou hosté v úplně jednoduchých turisticky zařízených pokojích s patrovými palandami, což se hodí třeba pro větší skupiny mládeže, ale i pro náročné páry v bytech někdejších panských úředníků, kde mohou nasát atmosféru přelomu 19. a 20. století. Budou okouzleni pohodou, klidem a tajemnou magií tohoto místa. Vybavení je samozřejmě autentické. 

Historický zámek a snídaně do pokoje

Se zámky, které nabízejí romantickou noc, se doslova roztrhl pytel. Zámecký hostel v Třeboni nebo Stará katovna, obranná bašta nabízející překrásný pohled do zámeckého parku – to ubytovací lákadlo krásného jihočeského zámku. Středověká bašta vyhoví náročné klientele, hostel je pro turisty – s kuchyňkou na patře a společným sociálním zařízením.

Kdo chce, může se ve středních Čechách ubytovat v severním křídle rokokového zámku Dobříš. K dispozici je tu deset dvou lůžkových pokojů a také svatební apartmá. Tím ale výčet zdaleka nekončí.

Apartmán pro čtyři hosty a také dvoulůžkový pokoj nabídne zámek v Děčíně. Nabízí krásný výhled do zámeckých zahrad. Když se ubytujete v jednom ze tří zámeckých apartmánů v zámku v Novém Městě nad Metují, dostanete i klíč od zámku. Samozřejmá je výbava historickým nábytkem. Tři apartmá mají i na barokním zámku Jemniště, kromě jiného si můžete dopřát i snídani přímo do apartmánu. Tak co říkáte, nezkusíte to?

Další zajímavé články
Reklama