Ven z města

Nádherná místa, kde se můžete koupat po celý rok. Zadarmo vás zahřeje léčivá termální voda

Termální prameny Saturnia v italském Toskánsku byly využívány pro své léčivé účinky už ve starém Římě / Depositphotos
Termální koupaliště rostou nejen v Evropě jako houby po dešti. Nejenže většina z nich se může chlubit léčivými účinky své vody či celoročním koupáním, ale i aktivitami, které zabaví celou rodinu. Jejich součástí jsou často velké aquaparky s tobogány, vířivkami a dalšími atrakcemi. Vstupné do těchto spíše zábavných vodních center vám může ale pořádně zamávat peněženkou. Existují však místa, kde se můžete v horké termální vodě louhovat celý rok a to zadarmo. My vám je představíme.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

23. září 2018   |   15:48

Nemusíte jezdit daleko, stačí vyrazit k našim sousedům, na Slovensko. Kdy by neznal slovenské termální lázně v Podhajské, Dunajské Stredě, Štůrově či Rajeckých Teplicích. Pobyty jsou tam příjemné, ale poněkud dražší. Nicméně existuje řada míst, kde vyvěrá termální voda na povrch a její blahodárné účinky využívají především místní obyvatelé zdarma.

Přírodní kráter Vyšné Ružbachy

Tohle přírodní jezírko je nejen největší na Slovensku, ale jde o největší travertinový kráter v celé střední Evropě. Nachází se kousek od známých lázní Vyšné Ružbachy a jeho teplota se celý rok drží na 23°C. Průměr kráteru je 20 metrů a jeho hloubka dosahuje 3 metry. Voda má vysoký obsah vápníku a jen považována za léčivou. Přestože jde o chráněný přírodní útvar, v němž se koupání nedoporučuje, místními je jezírko hojně navštěvováno, dokonce u něj najdete bufet, sprchy a WC.

Přírodní kráter v Liptovském Jánu

Malebná vesnička Liptovský Ján patří mezi nejnavštěvovanější místa na Liptově. Cestovatele nepřitahují jen památky, na které je kraj bohatý, ale i jeho přírodní krásy.

Na Liptově se nachází i památková rezervace UNESCO

Návštěvníci míří i na místní termální koupaliště Sorea, plněné pramenem Rudolf, který léčí revma, ženské a kožní nemoci i problémy pohybového ústrojí. Nedaleko lázní je přírodní kráter s téměř identickým složením vody, zvaný Kaďa, v němž je celoročně teplota 20°.

Termální jezírko Chorvátský Grob

Jezírko nedaleko Bratislavy není přírodního původu. Je pozůstatkem průzkumného vrtu, jdoucího do hloubky 1231 metrů. Z něj vytryskla voda o teplotě 50°C. Jezírko je vlastně betonová nádrž, obložená několika panely.

I přes nevábný vzhled je místními koupání v horké vodě vyhledáváno. Hned vedle je další jezírko na místě vrtu hlubokého 500 metrů, z něhož vyvěrá voda o teplotě 24°celsia. Obě jezírka jsou propojena hadicí a znalci si už dokážou regulovat teplotu vody ve svém jezírku sami.

Přírodní koupaliště Kalameny

Ve stínu nedalekých a známých termálních koupališť Lúčky nebo Bešeňová, se skrývá u obce Kalameny doslova poklad. Termální jezírko, zvané Medokýš. Složení vody je stejné jako na výše uvedených koupalištích, má léčivé účinky a využívá se při léčbě pohybového ústrojí, urologických a ženských problémů.

Ze sjezdovky můžete skočit rovnou do termální vody

Je napájen z hlubokého vrtu a voda má teplotu po celý rok 33°C. Unikátní je skutečnost, že hned vedle jezírka končí je sjezdovka s vlekem a v zimě můžete rovnou z lyžáků skočit do horké vody.

Travertinové jezírko u Rojkova

Zůstaneme na Liptově, kde je bohatá nabídka teplých pramenů, nachází se jich zde prý kolem dvacítky. Nedaleko liptovské obce Rojkov se nachází jeden z nich. Jde o vzácnou travertinovou kupu, ve kterém po propadu vzniklo jezírko, napájené termální vodou. Jde vlastně o minerálku o teplotě maximálně 20°C. Jezírku se přezdívá Zlá voda, ale nic zlého od něj nečekejte. Naopak, působí blahodárně na klouby a kožní choroby. V roce 1971 byl útvar vyhlášen za přírodní památku.

Unikátní termály zdarma najdete v Toskánsku

Ze sousedního Slovenska si zaskočíme do ciziny. Termální prameny, kde se můžete koupat zdarma najdete po celém světě. Mnohé najdete například ve Francii či Španělsku, ale nejvíce je jich na Islandu. Nicméně, pokud pojedete do Itálie, do slunného Toskánska, určitě neváhejte navštívit přírodní kaskádovité termály u městečka Saturnia.

Léčivé sirné kaskády, teplé 37°C jsou skutečně mimořádným zážitkem a zcela zdarma. Při lahodné koupeli si můžete vychutnat i sklenku místního skvělého Chianti. Využít můžete v mimosezoně nízkých cen letenek do blízké Pisy a pokud byste se rozhodli pro cestu autem, zabere vám cesta okolo 11 hodin. Tenhle přírodní ráj ale stojí skutečně za návštěvu.

Další zajímavé články
Reklama