Ven z města

Modrá laguna na Islandu. Přírodní zázrak nebo jen chytrá past na turisty?

Modrá laguna nabízí nejen koupání v horké termální vodě, ale i nevšední zážitky / Depositphotos
Blue Lagoon, jak je tato atrakce známá na celém světě, je snad nejoblíbenější atrakce na Islandu. Obří nádrž, naplněná šesti miliony litrů geotermální mořské vody, vyvěrající z hlubin země, se umístila na řebříčku největších divů světa na 25 místě. Stojí však toto unikátní koupaliště za návštěvu? I přes dnešní astronomické vstupné, musím říci, že ano.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

18. září 2018   |   10:57

Modrá laguna vypadá jako scenérie z nějakého sci-fi filmu. Z horké vody neustále stoupají oblaka páry, okolní černá lávová pole vypadají jako z jiného světa a pozadí tvoří strohá budova geotermální elektrárny Svartsengi. Většina návštěvníků je přesvědčena, že Modrá laguna přírodního původu. Musím je však vyvést z omylu. Všechno zde vybudoval člověk. Koupaliště je umělou nádrží a vodu do něj přivádí z elektrárny potrubí. Komplex byl vybudován v roce 1976.

Jak se tam dostat

Nejprve se musíte dostat na samotný Island. Cena zpátečních letenek do Reykjavíku začíná běžně někde na 5000 korunách. Pokud však využijete akcí některé z nízkonákladových aerolinek, dostanete se na Island skutečně za hubičku. Například takový Wizz Air je v akcích nabízí už od 1200 korun.

Po příletu na mezinárodní letiště Keflavik stačí nasednout na autobus a ten vás doveze za pár minut až k 15 kilometrů vzdálené Modré laguně. Pokud se ubytujete v Reykjavíku a máte v plánu výlet do Modré laguny, tak autobusy odjíždějí z autobusového nádraží pravidelně každou hodinu.

Bez rezervace nemáte šanci

Protože zájem návštěvníků z celého světa o Modrou lagunu je enormní a v umělém jezeře by za chvíli nebylo k hnutí, je počet vstupenek každý den limitován. Proto je nutné si vstupenky rezervovat nejméně 2 týdny předem.

Vstupné je drahé, ale odpovídá službám

Nad jejich cenou se vám možná zatočí hlava. Počátkem letošního roku totiž vedení Modré laguny zrušilo standardní vstupné a je možné si koupit už jen tzv. komfortní vstupné, zahrnující vstup, ručník, masku na obličej z tamního křemičitého bahna a 1 nealkoholický nápoj. To všechno vás přijde na 55 eur, tedy na nějakých 1500 korun.

Koupání s hvězdami

Jde však o částku, které určitě nebudete litovat, protože zážitek z koupání v modravé, 39°C teplé vodě, vám určitě zůstane na hodně dlouho. Navíc máte šanci, že se vedle vás vynoří v plavkách některá z takových celebrit, jakými jsou například Beyoncé, Kim Kardashian, Jay-Z, Kayne West nebo Björk. Ti všichni jsou pravidelnými návštěvníky Modré laguny a často bydlí v místním lázeňském hotelu.

Voda má i léčivé účinky

Návštěva Modré laguny však není jen vizuálním a pocitovým zážitkem. Voda v umělém jezeře je nesmírně bohatá na nejrůznější minerály. Má vysoký obsah přírodního oxidu křemičitého, řas a dalších minerálů, které jí dodávají onu zázračně modrou barvu.

Každé dva dny se voda vymění

 Navíc má voda prokazatelně léčivé účinky na celou řadu kožních nemocí, dokonce i jinak těžko léčitelné lupénku. Geotermální voda, vyvěrající z hlubin má přes 100°C a před napouštěním do laguny se musí uměle ochlazovat. Přítok z velkokapacitního potrubí je tak mohutný, že se v celém obrovském komplexu voda vymění každé dva dny.

Vybavení komplexu je dokonalé

Vzhledem k tomu, že je Modrá laguna v provozu celoročně, je tomu přizpůsobeno i vybavení a služby. K dispozici jsou tak sauny, parní lázeň, vytesána z přírodní lávové jeskyně, a dokonce i umělý vodopád, který dokonale promasíruje vaše unavené klouby.

Zvláštním zážitkem je koupání uprostřed zimy

Osobně jsem lagunu navštívil koncem zimy, a i když přeběhnutí z vody do vyhřátých kabin nebylo ve 20 stupních pod nulou nic příjemného, hned jsem dostal krásně nahřátý ručník a horký nápoj.

Nejlepší počasí je v červnu

I když je otevřeno celoročně, obecně se doporučuje navštívit Modrou lagunu v červnu, kdy je zde stálé počasí a slunečné dny. Mnoho turistů však plánuje návštěvu právě na zimu, kdy není nic lepšího než se v mrazivém počasí ponořit do krásně teplé vody.

Někoho možná překvapí malá záludnost. Voda totiž vzhledem k vysokému obsahu minerálů, mezi nimiž nechybí ani síra, někdy poněkud nepříjemně páchne. Ale po několika hodinách pobytu si zvyknete a zápach zkažených vajec už vám připadá přirozený.

Navštívit nebo nenavštívit Modrou lagunu?

Často se setkávám s dotazem, zda návštěva Modré laguny stojí skutečně za ty peníze a zda nejde jen o past na turisty. Na Islandu totiž najdete celou řadu termálních koupališť, kde je vstupné nesrovnatelně nižší a v mnohých termálních jezírcích přírodního původu, se můžete koupat dokonce zcela zdarma. Samozřejmě, že je vstupné nekřesťansky drahé. Zvýšilo se až čtyřnásobně po finanční krizi, která Island neblaze postihla před pár lety. Přesto však jde o zážitek, který stojí za to a mohu jej jen doporučit.

Další zajímavé články
Reklama