Ven z města

Země vína, ostrého guláše, čardáše a termálních pramenů: Maďarsko stojí určitě za návštěvu

Balaton je největší jezero ve střední Evropě / Shutterstock
Maďarsko? Proč do Maďarska? Ušklíbne se možná někdo. Ale i tato země má svůj půvab a turistům toho může spoustu nabídnout. Kdysi bývaly velice populární cesty na Balaton.
Reklama
Reklama

autor  redakce

20. srpna 2018   |   00:37

I k těm se někteří začínají opět vracet. Kdo namítne, že Maďarsko je nekonečná nížina, budeme mu oponovat tím, že to není pravda - pár vršků se tu přece jenom najde. Tím nejvyšším je na severu Kékes s 1015 metry. A co dál tam můžete objevovat?

Vyhřívejte se v hlavním městě lázní 

Rozhodně to jsou termální prameny. Lázeňská tradice je zde mimořádně dlouhá, založili ji už staří Římané. Turci zajistili, že se tu setkáte i s jistými orientálními dozvuky. Spoustu lázní si můžete vychutnat i v metropoli Budapešti, ne nadarmo se jí mnohdy přezdívá hlavní město lázní. Termální prameny tu objevili už Římané, ostatně dodnes tu najdete římské stopy: lázně, tábory a vodovody.

Mezi velmi důležité lázeňské oblasti patří Egerszlok a Balf a za pozornost stojí také unikátní komplex jeskynních termálních lázní Miskolc-Tapolca. Nesmíte pochopitelně opomenout Balaton, tedy největší jezero ve střední Evropě. Voda je zde celkem teplá, obvykle neklesne pod 22 °C. Leckdy ale má i 29 °C. 

Na kole lesnatými kopci 

Severní část Maďarska tvoří lesnatá a také dosti kopcovitá oblast – vrcholy jsou na hranici tisícovky. Tato vysočina má co nabídnout - hlavně krásnou krajinu tak trochu stranou turistického ruchu. Výborné jsou třeba pro několikadenní výlet na kole.

Maďarský ostrý guláš s paprikou je spíše polévka v kotlíku

Můžete se vydat na už zmiňovaný Kékes, který je nejvyšším vrchem maďarského pohoří Mátra. Najdete zde příjemný výhled do okolí. I zde v zalesněných kopcích narazíte na lázně, a to Parádfürdö.

Ochutnejte Tokaj i Bikavér

Neměli byste si také nechat ujít místní zvyky, tradice a jídlo. Zajděte si na víno do vinných sklípků a hospůdek - mimochodem maďarské víno rozhodně není špatné. Určitě jste se někdy setkali s tokajským vínem nasládlé chuti.

I když nepatříte mezi příznivce sladších vín, možná podlehnete jeho chuti ve slunném Maďarsku. Jinak dlužno dodat, že jsou pro Maďarsko typická spíše bílá vína, ale daří se i červeným. Z nich je typická Býčí krev čili Bikavér pocházející od Egeru. Ostatně Eger byste na svých cestách vynechat určitě neměli - koná se zde spousta festivalů. 

Paprikový guláš jako příjemná tečka

Čardáš, tanec znázorňující vášnivou lásku, také stojí za to zkusit. Můžete si ho vyzkoušet tančit, nejenom se dívat. Je to tak mocný tanec, že mu propadl třeba i hudební skladatel Johann Strauss. Když už vyrazíte někam, kde se tančí, měli byste si k vínu dopřát i něco dobrého k jídlu. Neměli byste zapomenout na správný ostrý guláš s paprikou. Není to ten se šesti knedlíky jako známe my, ale spíše polévka v kotlíku.

Další zajímavé články
Reklama