Styl & Kultura

Potěšte tělo i mysl. Místa, kde vás budou dokonale rozmazlovat

Hoďte starosti za hlavu a nechte se hýčkat / Depositphotos
Odborníci na zdravý životní styl chválí každého, kdo se rozhodne strávit prodloužený víkend, týden či deset dní dovolené v odborné lázeňské péči a investovat tímto způsobem peníze do svého zdraví. České lázně navíc patří mezi nejlepší v Evropě, tak proč toho nevyužít.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

02. června 2021   |   19:15

Máte zdravotní potíže, které chcete léčit nebo si chcete prostě jen tak odpočinout a zároveň se zahřát, odbourat stres a posílit imunitu? Lázně jsou ideální volbou, kde potěšíte tělo i duši. A je z čeho vybírat, protože naše lázeňství patří mezi to nejlepší v Evropě. Tady je několik tipů.

Termální lázně Velké Losiny

Z termálních lázní patří za zmínku určitě Velké Losiny v podhůří Hrubého Jeseníku.

České lázně patří k nejlepším v Evropě

Jsou to nejstarší moravské lázně a jsou v České republice opravdu výjimečné. Využívají přírodní sirnou termální vodu k léčbě nemocí pohybového aparátu, kožních, onkologických, neurologických a dalších problémů. Čeká tady na vás profesionální lázeňská péče i příjemný a bezstarostný odpočinek ve wellness hotelech.

Františkovy lázně

Nejstarší zmínky o minerálních pramenech ve Františkových Lázních se začaly objevovat už kolem roku 1502 a téměř o tři století později byla zahájena stavba prvního lázeňského hotelu. Rozlohou jsou nejmenší z proslulého lázeňského trojúhelníku (Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně). Najdete zde 20 přírodních léčivých pramenů. Samotná léčba je založená na přírodní léčivé vodě, léčivé slatině, léčivém plynu a velmi příznivém klimatu.

Nejznámější prameny jsou Františkův a Luisin pramen. Oba lázeňské pavilony, v nichž prameny vyvěrají, patří mezi nejkrásnější stavby a zároveň symboly Františkových Lázní. Jedním ze symbolů lázní je stále populární soška chlapce s rybou. Původně parková plastika z roku 1924 od františkolázeňského sochaře Adolfa Mayerla byla přenesena po válce před Společenský dům, kde se s ní s oblibou fotografovaly a fotografují pacientky.

Nejstudenější prameny v Mariánských lázních

Mariánské Lázně jsou druhými největšími českými lázněmi. Byly založeny počátkem 19. století v údolí, kde vyvěrá mnoho výborných léčivých pramenů, jejichž teplota dosahuje pouhých 7° až 10°C. Přímo v areálu jich vyvěrá 40 a v nejbližším okolí téměř 100. Své pojmenování dostaly lázně podle obrázku Panny Marie zavěšeného u Křížového pramene, u kterého byla založena první osada.

Lázeňská péče zde byla a je postavena na účincích přírodních zdrojů, tedy plynu, minerálních vod a peloidů (bahno, rašelina, slatina). Samotné lázeňské kúry lákají odedávna do Mariánských Lázní hosty s nejrůznějšími diagnózami. Nechali zde o sebe pečovat králové, hudební skladatelé i velcí myslitelé. Léčí se zde široká škála onemocnění, od nemocí pohybového ústrojí, ledvin, dýchacích cest přes metabolická a gynekologická onemocnění i nemoci trávícího ústrojí.

Karlova Studánka

Lázně Karlova Studánka mají dvousetletou tradici, je to lázeňské místo odpočinku habsburského vojevůdce Karla. Jako léčivé zdroje se využívají minerální voda a přírodní oxid uhličitý. Minerální voda obsahuje velké množství kyseliny uhličité a metakřemičité. Slouží k rašelinným zábalům a koupelím. Říká se, že je zde nejčistší vzduch ve střední Evropě, a dokazují to i klimatická měření. V okolí lázní je nádherná panenská příroda. 

Ikona českého lázeňství 

Karlovy Vary jsou bez nadsázky ikonou světového lázeňství. Místo je obecně uznávaným fenoménem lázeňství nejen v Čechách, ale i na celém světě. Podle pověsti je někdy v polovině 14. století založil císař Karel IV., který objevil silný pramen při lovu jelenů. Najdete tu celkem čtrnáct léčivých pramenů. Nejsilnějším a nejznámějším je Vřídlo, které vystřikuje do výšky 12 metrů a má teplotu 73 stupňů Celsia. Prameny jsou na různých místech, kromě oxidu uhličitého a rašeliny obsahují celou řadu dalších přírodních prvků. Právě unikátní složení karlovarských vod je důvodem jejich světové proslulosti při léčbě.

Celkem je v Karlových Varech dvanáct teplých a léčivých pramenů. A ten třináctý, oblíbenou Becherovku, snad ani nemusíme představovat.

Další zajímavé články
Reklama