Styl & Kultura

Dvě mouchy jednou ranou. Úchvatné vyhlídky i největší koncentrace léčivých pramenů

Příroda v okolí Karlových Varů je opravdu kouzelná / Depositphotos
Nevíte, kam zamířit o prodlouženém víkendu? Zkuste Karlovy Vary. Kombinace minerálních pramenů a hlubokých lesů, které město obklopují ze všech stran, způsobuje, že zde dýcháme vzduch s vysokými koncentracemi vzdušným iontů, obdobně jako je tomu u moře nebo na horách.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

23. září 2020   |   13:17

Malebné centrum Karlových Varů se pyšní lázeňskou zónou s pěti kolonádami, které snadno obejdete během jedné procházky. Vydejte se od hotelu Thermal k Dvořákovým sadům, kde objevíte krásnou litinovou Sadovou kolonádu. Pokračujte po levém břehu řeky Teplá kolem altánu pramene Svoboda k nejvyhledávanější Mlýnské kolonádě. Kousek od ní objevíte bohatě vyřezávanou Tržní kolonádu. Na Zámecké kolonádě se pokochejte se výhledem na město a nezapomeňte na Vřídlo, ikonický gejzír minerální vody. 

Podzim vybízí k procházkám v přírodě. Ta je v okolí Karlových Varů opravdu kouzelná. V okolí je mnoho vyhlídek, ze kterých se otevírá úchvatný avšak, pokaždé jiný výhled na historické centrum města. 

Nejkrásnější vyhlídky

Rozhledna Diana

Nejznámější karlovarská rozhledna s panoramatickými výhledy na město a okolí se nachází na Výšině přátelství a snadno se k ní dostanete lanovkou, proto je lehce dostupná i s dětmi. Vrchol s rozhledem byl známý již od 19. století, přičemž rozhledna tu stojí od roku 1914. K jejímu zdolání lze použít výtah, nebo cca 150 schodů. U rozhledny najdete také Motýlí dům, mini zoo, dětský koutek a historickou restauraci.

Vyhlídka Petrova výšina & Mayerův gloriet

Skalnatý výběžek je pojmenovaný po caru Petru I., který se na něj údajně vyšplhal 11. listopadu 1712 a vyryl do dřevěného kříže své iniciály. Z vyhlídky se můžete pokochat pohledem na takřka celou lázeňskou část. O kousek níž najdete patrně nejstarší vyhlídkovou stavbu v okolí, dřevěný altán nazývaný Mayerův gloriet, který nechal postavit v roce 1804 karlovarský rodák, bohatý obchodník Mayer na skalním suku u Jeleního skoku přímo nad lázeňským centrem města.

Jelení skok

Skalní útes je místo, z kterého podle legendy seskočil jelen, jehož zde lovila družina Karla IV. Jelen spadl do tůně s horkou vodou (dnešní Vřídlo), jejíž léčivé účinky Karel IV. sám na sobě vyzkoušel.

Z vyhlídek se otevírá úchvatný a pokaždé jiný výhled na historické centrum

Poté nařídil, aby místo kolem pramene bylo osídleno, což se i stalo a tak, dle legendy, vznikly lázně Karlovy Vary. V roce 1851 zde městští radní chtěli nechat postavit sochu jelena, iniciativy se ale chopil buřičský baron August von Lützow, jenž trval na tom, že takový terén mohl zvládnout jedině kamzík. Proto zde nechal namísto jelena postavit sochu kamzíka, která se stala ikonou Karlových Varů.

Goethova vyhlídka

Rozhledna se nachází na vrchu protilehlém k rozhledně Diana. Měří 32 metrů a je laděna do stylu severské cihlové neogotiky. Podnět ke stavbě rozhledny dala belgická princezna Stefanie, která byla ohromena zdejším výhledem, stejně jako byl několik desetiletí před ní nadšen i Goethe, po němž je vyhlídka pojmenována. Tato méně známá vyhlídka je klidným místem s nádhernými výhledy na Karlovy Vary a okolí. 

Tři kříže 

Ideální místo pro pozorování západu slunce nad městem. Z vyhlídkového altánu Tři kříže můžete obdivovat Karlovy Vary z východní strany. Svůj název vyhlídka získala podle tří velkých dřevěných křížů, které zde vztyčili v 17. století jako symbol rekatolizace města po bitvě na Bílé hoře. Na plošině bývalé Rudolfovy výšiny pod Třemi kříži stávala v minulosti výletní restaurace a kavárna U Tří křížů. V zahradě restaurace stál i původní dřevěný altán Camera obscura (Temná komora), v jehož ztemnělém prostoru se na stěny promítaly světelné obrazy krajiny. Současný altán byl vystavěn v roce 1997 poté, co původní byl zničen během silné vichřice.

Vyhlídka Karla IV.

Pseudogotická cihlová rozhledna v podobě minaretu se dvěma vyhlídkovými ochozy byla koncem 19. století oblíbeným vyhlídkovým místem. Rozhledna tehdy nesla jméno Vyhlídka císaře Františka Josefa a byla zpřístupněna v lázeňské sezoně roku 1877. Rozhledna plnila rovněž funkci altánu a hned po svém otevření se dočkala velkého zájmu návštěvníků z řad lázeňských hostů. Z prvního ochozu rozhledny byly při různých oslavách odpalovány ohňostroje.

Další zajímavé články
Reklama